Noua mea pasiune

Creat de ciucur, August 17, 2012, 11:14:09 AM

« precedentul - următorul »

apivasmob

Citat din: ciucur din Decembrie 29, 2015, 09:28:01 PM
Citat din: Eugen B din Decembrie 13, 2015, 11:58:07 AM
Si a picat ceva?
. Este un roi de carpatina, ce ierneaza pe 5 rame. Mentionez ca dupa tratament am curatat bine sibarele. La majoritatea am gasit sub 6 varroa.

Si asa am numarat 25 de buc. ,cam multi la ora actuala.
Sanatate tuturor apicultorilor

ciucur

Citat din: apivasmob din Decembrie 30, 2015, 07:10:53 AM
Citat din: ciucur din Decembrie 29, 2015, 09:28:01 PM
Citat din: Eugen B din Decembrie 13, 2015, 11:58:07 AM
Si a picat ceva?
. Este un roi de carpatina, ce ierneaza pe 5 rame. Mentionez ca dupa tratament am curatat bine sibarele. La majoritatea am gasit sub 6 varroa.

Si asa am numarat 25 de buc. ,cam multi la ora actuala.

Am prezentat cea mai rea situatie de la mine, singura de acest fel. Toti au primit tratament la fel, fara nicio diferenta.
Am postat poza sa se poata observa rezultatele tratamentelor cu acid oxalic. Am spus ca e prima data cand fac oxalic si ca sunt si eu curos de rezultate.
Daca erau 2-3 ma gandeam ca au fost afectati de tratamentele anterioare si au murit acum sau ca au murit de batranete sau de la Mavrirol dar daca sunt multi e clar ca sunt cazuti dupa tratamentul cu AO.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

dan sebastian

La ce temperatură ai dat AO?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tinumaftei

Citat din: apivasmob din Decembrie 30, 2015, 07:10:53 AM
Citat din: ciucur din Decembrie 29, 2015, 09:28:01 PM
Citat din: Eugen B din Decembrie 13, 2015, 11:58:07 AM
Si a picat ceva?
. Este un roi de carpatina, ce ierneaza pe 5 rame. Mentionez ca dupa tratament am curatat bine sibarele. La majoritatea am gasit sub 6 varroa.

Si asa am numarat 25 de buc. ,cam multi la ora actuala.
Eu as face un tratament cu varachet/varojet la acest stup cand temperatura va mai creste putin, sa fie cel putin 8-9grade. Dupa tratamentele acestea zise bio trebuie testata eficienta prin tratarea unui numar mic de stupi cu foaie de control. Dupa mine tratamentul cu AO lichid nu e mai bun decat apa de ploaie. Nu risca!

dan sebastian

Tinule ai numărat tu paraziții din poză și ti-au dat 25?
Lamureste-ma și pe mine ca nu pricepui aluziile.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tinumaftei

Citat din: dan sebastian din Decembrie 30, 2015, 07:52:01 PM
Tinule ai numărat tu paraziții din poză și ti-au dat 25?
Lamureste-ma și pe mine ca nu pricepui aluziile.
Nu e nici o aluzie. In foto postata sunt multi varooa morti. Autorul zice ca dupa ultimul tratament cu AO!! Unul din colegi a zis ca sunt 25 de varooa. Eu pe rezolutia pe care o am la monitor zic ca sunt peste 40 de varooa ceea ce ar trebui sa ingrijoreze, mai ales ca ultimul tratament cu AO lichid intra in categoria tratamentelor paliative (dupa mine). De aici si sfatul pe care l-am dat. Dupa acest tip de tratament ar fi bine, pe un lot mic de stupi sa se faca si un tratament clasic. Atunci se poate vedea daca mai sunt varooa care au supravietuit dupa AO lichid.

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ciucur

Citat din: tinumaftei din Decembrie 30, 2015, 08:03:47 PM
Citat din: dan sebastian din Decembrie 30, 2015, 07:52:01 PM
Tinule ai numărat tu paraziții din poză și ti-au dat 25?
Lamureste-ma și pe mine ca nu pricepui aluziile.
Nu e nici o aluzie. In foto postata sunt multi varooa morti. Autorul zice ca dupa ultimul tratament cu AO!! Unul din colegi a zis ca sunt 25 de varooa. Eu pe rezolutia pe care o am la monitor zic ca sunt peste 40 de varooa ceea ce ar trebui sa ingrijoreze, mai ales ca ultimul tratament cu AO lichid intra in categoria tratamentelor paliative (dupa mine). De aici si sfatul pe care l-am dat. Dupa acest tip de tratament ar fi bine, pe un lot mic de stupi sa se faca si un tratament clasic. Atunci se poate vedea daca mai sunt varooa care au supravietuit dupa AO lichid.

Va multumesc pentru opinii.
Anul 2015 am dat multe tratamente - cu Varachet (3 fumigatii in primavara si 2 in sfarsit de august) sau cu Taktic (3 in septembrie atat cu varojet cat si cu fogger) si cu AO in decembrie la 5 C sa ii raspund si lui Dan Sebastian. Am pus si benzi cu Mavrirol... O sa ii mai fac un Varachet daca permit conditiile. Acel roi e singurul in acea situatie din cele 28 de 'suflete' bagate la iernat. Ceilalti au avut sub 6 varroa cazuti si am avut poate 10 cu niciun varroa.
De ce considerati AO ca 'apa de ploaie' ?. Incercati-l dupa ce ati terminat cu Varachetul sau alte produse, nu aveti ce pierde.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bmdna

Stati linistit, AO nu este in niciun caz apa de ploaie. Exista o sumedenie de studii care demonstreaza eficienta acestui tratament. Sigur, ca multe alte tratamente, trebuie aplicat correct pentru a dobandi eficinta. Daca nu este aplicat correct, poate avea un effect aproape ca apa de ploaie.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

andreiu

        La multi ani Adriane, ai aceeasi zi de nastere cu tata!!!  Sa dea Domnul sa il egalezi si ca zile traite !!!

NYK74

Tratamentul cu AO poate fi numit "tratament cu apă de ploaie" atâta timp cit cel ce îl execută, nu îl execută corect, de aici si rezultatele pe măsură, ținând cònt ca sunt in joc o grămadă de factori care duc la un rezultat bun, sau slab.
Dacă nu stii sa aplici un tratament anume, aplicândul greșit, nu poți da vina pe tratament, că tu nu ai obținut rezultate, sau ai impresia, când mulți alții au avut rezultate bune.

ciucur

Citat din: andreiu din Ianuarie 02, 2016, 06:56:02 PM
        La multi ani Adriane, ai aceeasi zi de nastere cu tata!!!  Sa dea Domnul sa il egalezi si ca zile traite !!!

Va multumesc pentru urari si va doresc si eu multa sanatate!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

ciucur

Azi am reusit sa ajung la stupina. Drumul era acoperit cu zapada si am doua portiuni in care drumul urca serios si sunt si curbe.
Toti traiesc, le-am pus o turta de Apifonda desi cred ca nu era nevoie. Urmatoarea va fi proteica, cand o sa vina vremea.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

dorindafi

ce te face sa crezi ca nu era nevoe?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

ciucur

Au multa mancare. Doar trei erau spre spetezele superioare ale ramelor. Acestia sunt cei care au podisorul captusit cu o coala de polistiren imbracata pe o parte in folie de aluminiu.
Nu mai stiu acuma cum se cheama acea folie dar sunt sigur ca au urcat mai sus ca e mai cald. La cei urcati se vad coronite mari de miere si e si putina ceara roasa pe sibarul fundului antivarroa.
Restul de abia se vad printre rame, cuibul e jos. Pana acum, consumul de hrana a fost mic.
In zona noastra, ianuarie e destul de bland, in schimb prima parte a lui februarie e cam rece.

:hi:
Nimic nu se pierde, totul se transforma.