Noua mea pasiune

Creat de ciucur, August 17, 2012, 11:14:09 AM

« precedentul - următorul »

ciucur

Asa cum am decis cateva zile in urma, postez doar pe topicul meu.
Am nevoie de indrumare intr-o problema.
In stupii mei ultimul fagure este aproape plin cu polen si ceva miere insa doar pe fata de catre cuib. Cealalta fata a fagurelui e aproape goala. E bine sa il intorc pentru a 'forta' albinele sa bage polen sau nu e indicat? Vreau sa am rame cat mai pline cu polen, intentionez sa inmultesc familiile si voi avea nevoie la formarea roilor. Acum au inflorit primii pomi in zona stupinei.
Daca sunt si alte metode va rog spuneti-le.
Multumesc.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

romikele

Citat din: ciucur din Aprilie 14, 2015, 08:42:33 PM
Asa cum am decis cateva zile in urma, postez doar pe topicul meu.
...
Așa, așa... fii ambițios, nu te lăsa!  :sad: :uimit:

dan sebastian

Da, e indicat sa intorci rama. E bine sa dai si la cladit o foita intr rama cu puiet si cea cu pastura.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ciucur

Citat din: romikele din Aprilie 14, 2015, 08:45:43 PM
Citat din: ciucur din Aprilie 14, 2015, 08:42:33 PM
Asa cum am decis cateva zile in urma, postez doar pe topicul meu.
...
Așa, așa... fii ambițios, nu te lăsa!  :sad: :uimit:

Nu e 'ambitie', asa cred eu ca e mai bine pentru ceva vreme.... Nu e nicio pierdere pentru forum.

Citat din: dan sebastian din Aprilie 14, 2015, 08:47:00 PM
Da, e indicat sa intorci rama. E bine sa dai si la cladit o foita intr rama cu puiet si cea cu pastura.

Mi-a fost frica sa o intorc, ma gandeam ca fiind proaspat polenul va mucegai.
Cu rama la cladit, practic. Eu in fiecare familie dau la cladit anual 3 sau 4 rame iar la roii naturali integral foita. Anul asta o sa incerc cu rama 1/1 ce se 'rupe' in doua pentru nucleul de imperechere cu 4 compartimente. Mi-am facut si eu unul cand am inaugurat circularul. Nu mi-au iesit foarte bine canalele pentru diafragme, mai am de facut reglaje la 'crosscut jig' cum ii zic americanii pentru ca nu taie exact la 90 de grade. In schimb m-a surprins placut circularul Makita 5903R. Are putere si panza din dotare taie curat si e doar de 2 mm grosime. Cred ca mi-am luat oberfreza degeaba pentru ca a mers foarte bine la falturi.

Multumesc pentru raspunsuri.

Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bucovineanu

Citat din: dan sebastian din Aprilie 14, 2015, 08:47:00 PM
Da, e indicat sa intorci rama. E bine sa dai si la cladit o foita intr rama cu puiet si cea cu pastura.
Daca rama de la margine nu e bine acoperita de albine e prea devreme pentru a da foi la cladit.

stefan1

 E o idee interesanta sa colectezi polen direct in rame. La salcie (care la noi e pe terminate) si la pomi (au inceput sa infloreasca zarzarii) e o abundenta de polen (daca si vremea tine cu noi). Daca insa apar perioade fara polen, albinele il vor consuma intr-o veselie. Totusi ramele cu polen cred ca trebuie sa le pastrezi in stupi, ca altfel pot fi deja atacate de molii pana cand faci roii. Polenul de acum este de calitate foarte buna, ca si cel de rapita (daca nu a fost cumva tratata cu neonicotinoide).

  Referitor la postari, a fost o neintelegere, s-a lamurit, treci mai departe.  :nod:   :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Citat din: bucovineanu din Aprilie 14, 2015, 09:48:58 PM
Citat din: dan sebastian din Aprilie 14, 2015, 08:47:00 PM
Da, e indicat sa intorci rama. E bine sa dai si la cladit o foita intr rama cu puiet si cea cu pastura.
Daca rama de la margine nu e bine acoperita de albine e prea devreme pentru a da foi la cladit.
Si ce faci atunci cand su blocat cu miere si polen in jurul puietului iar pe ramele msrginase nu ai albina acopetitoare? Poti sa mai intorci rama cu partea goala spre cuib, sau poti sa extinzi cu o rama?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur


[/quote]
Si ce faci atunci cand s-au blocat cu miere si polen in jurul puietului iar pe ramele marginase nu ai albina acopetitoare? Poti sa mai intorci rama cu partea goala spre cuib, sau poti sa extinzi cu o rama?
[/quote]
Ca sa glumesc un pic, schimbi regina cu proxima ocazie.
Personal nu am patit asa ceva, eu cred ca sunt mai tot timpul in urma cu cantitatea de polen/pastura din rame sau nu stiu inca sa apreciez corect o rezerva decenta. In situatia prezentata de oroles nu as indrazni sa extind cu o rama. Probabil as intoarce rama cu partea goala spre cuib.
Eu am observat ca atunci cand apare polenul in natura, fetele trag tare si refac rezervele pe cate o fata a ramelor laturalnice cuibului si sporadic pe ramele cu puiet, iar apoi reduc turatia. De asemenea exista clar diferente intre familii si rasa de albine. Carnica strangea mai mult decat toate carpatinele. Din putinul timp cat am putut sa o urmaresc inainte sa o pierd.
Daca reusesc sa strang rame cu polen, le voi pastra dupa diafragma unei familii de putere medie bine restransa. Cel putin asta e planul.

Va multumesc de raspunsuri.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

filip

Citat din: oroles din Aprilie 15, 2015, 07:30:20 AM
Citat din: bucovineanu din Aprilie 14, 2015, 09:48:58 PM
Citat din: dan sebastian din Aprilie 14, 2015, 08:47:00 PM
Da, e indicat sa intorci rama. E bine sa dai si la cladit o foita intr rama cu puiet si cea cu pastura.
Daca rama de la margine nu e bine acoperita de albine e prea devreme pentru a da foi la cladit.
Si ce faci atunci cand su blocat cu miere si polen in jurul puietului iar pe ramele msrginase nu ai albina acopetitoare? Poti sa mai intorci rama cu partea goala spre cuib, sau poti sa extinzi cu o rama?
Mierea si polenul nu trebuie sa fie acoperite de albine,se pot da linistit in margini ,pune ram gol langa ultimul ram cu puiet.
Ramul cu polen il poti intoarce dar nu e suficient la o dezvoltare exploziva.
Bafta multa!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ciucur

Albinele au tinut sa ma contrazica si au bagat polen la greu, blocand ramele. Au inflorit piersicii, o parte din pruni si ciresii.
Azi am introdus la fiecare cate o rama la crescut. A fost soare si 24 C insa mai batea vantul din cand in cand.
Cele 17 familii verificate sunt dupa cum urmeaza:
- 2 pe 5 rame din care 2 polen si miere
- 2 pe 6 rame din care 2 polen si miere
- 6 pe 7 rame din care 3 polen si miere
- 5 pe 8 rame din care 3 polen si miere
- 1 pe 9 rame din care 3 polen si miere
- 1 pe 10 rame din care 3 polen si miere
La 3 dintre familii am gasit ciorchine de albine dupa diafragma. Se pregateau sa construiasca faguri. Suprafetele ouate sunt intre 50% la 80% din rama.
Ieri au primit toti o portie de 2l de sirop 1:1 cu protofil. Peste noapte au tras cam jumate din cantitate in medie.
O fi bine? O fi rau? Cu ajutorul lui Dumnezeu, sper sa stranga miere macar pentru consumul familiei.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

NYK74

Dacă sunt sănătoase e bine nu te preocupa, acu eu nu stiu perioada de înflorire a principalelor culesuri din zona ta, dar stiu ca anul acesta partea nordică  e în urmă cu dezvoltarea, cele puternice de regulă roiesc înainte, si de multe ori chiar când trebuie sa valorizeze un cules important, ai beneficii dacă reușești sa le  "calibrezi bine", e ca si cum ai face o depășire cu masina de exemplu. Succes.

yulian

Si eu am gasit 2-3 rame full cu polen, coronite de miere. Le-am pus colectoarele...vreau sa am familii la salcam nu sa ma plimb cu lazile ca au blocat ca berbecele stupul. Rame la cladit le-am dat de prin 6 aprilie. Sambata trecuta cand am fost erau cladite si ouate 25%. Ieri am luat primul kg de polen de la familii. Toti care au meritat, asta insemnand stupii care trebuia sa le dau rama 6 cel putin au primit rama la cladit, restul rame bune de ouat. Acum e momentul in care dezvoltarea devine evidenta si au nevoie de loc ca sa se desfasoare!  :hi:

ciucur

In zona noastra vremea e urata. Noaptea au fost temperaturi negative si se pare ca asa va fi pana joi. Cred ca si anul acesta au fost afectati pomii si nu vor fi fructe.
Ma gandesc sa intaresc unele familii pentru salcam care infloreste in jur de 10 mai in zona stupinei.
Nu prea stiu cat sa mut pentru ca nu vreau ca pe unii sa ii slabesc si ceilalti sa risc sa roiasca.
Tinand cont de ceea ce am prezentat mai sus si de faptul ca am lazile pe 12 rame, ce imi recomandati? Cam pe cate rame ar trebui sa fie acum ca sa culeaga la salcam?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Muntoiu Radu

Citat din: filip din Aprilie 15, 2015, 09:47:17 AM
Mierea si polenul nu trebuie sa fie acoperite de albine,se pot da linistit in margini ,pune ram gol langa ultimul ram cu puiet.
Ramul cu polen il poti intoarce dar nu e suficient la o dezvoltare exploziva.
Bafta multa!
Da, am observat si eu ca atunci cand incepe puietul se strang toate pe puiet (un semi-ghem la baza ramei) si nu stau pe ramele fara puiet decat daca nu mai au loc.
In plus, cand te uiti in stup trebuie sa te gandesti si la miile de culegatoare care sunt plecate la ora aia si care noaptea vor reveni in stup. Mai bine bagi o foaie la marginea cuibului decat sa le lasi sa se aglomereze.

ciucur

Intrebarea mea ramane....
Cam cate rame ar trebui sa fie ocupate acum ca la salcam sa culeaga rezonabil?
Anul trecut am avut probleme, pe langa ca nu a secretat nectar salcamul, 3 stupi mi-au intrat in friguri in perioada infloririi. Posibil si din lipsa de activitate, populatie era dar nu de speriat.
Pe de alta parte am avut un stup care nu a vrut sa urce in cat prin gratia Hanemann.

Eu cred ca pentru zona mea, stupul de 10 rame e prea mic, iar cel de 12 rame e greu sa il dezvolti ca sa ajungi la salcam cu el plin fara alte manevre. Sau poate nu stiu eu cum. Inca.

Nimic nu se pierde, totul se transforma.