Crestere matci

Creat de cristipep, August 03, 2012, 10:16:03 PM

« precedentul - următorul »

cristipep

Pana in ce luna se pot creste matci si forma roi?

mape 48-petru manea

matci se mai pot creste ,dar roi nu  :hi: :hi: :hi:

G. Iulian

Am un prieten care are 7 stupi, la unul din ei a schimbat matca în vara asta (îmceput iulie), m-a rugat să mă uit să văd dacă a început matca ponta (prietenul este în concediu 3 săptămâni), când m-am uitat am găsit două rame cu puiet căpăcit și vroiam să-l sun să-i spun că s-a rezolvat, dar m-am uitat mai atent și am văzut că avea o botcă deja căpăcită. Bănuiesc eu că a lăsat matca să ponteze pentru că nu mai avea ouat și după a tras botca ca să o schimbe deoarece nu le-a plăcut matca (era cam mică este adevărat când am văzut-o acum 2 săptămâni) Întrebarea mea este dacă este timp să se împerecheze noua matcă? Ar trebui să eclozeze în maxim 1 săptămână noua matcă.

mmacreanu

sunt curios ce raspuns primesti de la cei care stiu mai bine, si eu am o familie care pe data de 2 Iulie cand am cumparat roiurile a ramas cumva fara matca, si-a tras botci de salvare insa nu s-a ales cu nici o matca dupa incercarea lor. Pe 23 Iulie am pus 2 botci, una capacita si una necapacita, ieri pe 3 august m-am dus sa verific daca a iesit cea care am pus-o capacita si era tot acolo, dupa calculele mele ar fi trebuit sa iasa daca pe 23 Iulie am bagat-o capacita, poate o tin albinele acolo intentionat (cand am verificat pe data de 3 august botca avea capacul maroniu), ma gandesc ca a trecut o luna de cand sunt orfane si sa nu se bezmeticeasca cu toate ca au crescut in acest timp acea botca care am pus-o necapacita. Oare mai salvez acest roi sa-l pot ierna in siguranta?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

cristipep

Chiar daca se bezmeticeste nu te speria ca se poate rezolvamatca sa iasa, am cativa prieteni stupari care fac pastoral si are 5 stupi fara matca.......deabea ieri a pus la fiecare cate o rama de oua...asa..ca.....

mape 48-petru manea

Citat din: Gheorghevici I din August 04, 2012, 04:55:49 PM
Am un prieten care are 7 stupi, la unul din ei a schimbat matca în vara asta (îmceput iulie), m-a rugat să mă uit să văd dacă a început matca ponta (prietenul este în concediu 3 săptămâni), când m-am uitat am găsit două rame cu puiet căpăcit și vroiam să-l sun să-i spun că s-a rezolvat, dar m-am uitat mai atent și am văzut că avea o botcă deja căpăcită. Bănuiesc eu că a lăsat matca să ponteze pentru că nu mai avea ouat și după a tras botca ca să o schimbe deoarece nu le-a plăcut matca (era cam mică este adevărat când am văzut-o acum 2 săptămâni) Întrebarea mea este dacă este timp să se împerecheze noua matcă? Ar trebui să eclozeze în maxim 1 săptămână noua matcă.


este timp suficient ,atata timp cat mai sunt trantori------zilele trecute am gasit intr-o familie celule de trantor proaspat capacite --ceace inseamna ca acea familie va schimba matca linistit in urmatoarea perioada ---albinele stiu ce au de facut  :hi: :hi: :hi:

G. Iulian

Mulțumesc de răspuns, bine spus #albinele știu ce au de făcut# în cazul ăsta au ținut matca chiar dacă era de anul ăsta doar cât să ponteze ca să își tragă o botcă cum trebuie. Prima matca a fost dintr-o botcă trasă de pe o rama unde avea am înțeles larve în mai multe stadii deci nu a fost pregătită special să iasă matcă.

bucovineanu

Nu e sigur ca acea regina va fi schimbata. E posibil ca regina actuala sa intepe acea botca si sa ramana stapana.De asemenea e posibil sa fi totusi schimbata. Trebuie urmarit daca nu dispare puietul din stup.

romikele

Se poate face un mic nucleu cu matca existenta, apoi de urmarit evolutia botcii, daca nu apare puietul, inseamna ca nu s-a imperecheat, dar familia va putea fi salvata prin unificarea cu nucleul format cu acea regina. De acum gradul de acceptare creste pana la aproape 100 %.

G. Iulian


bucovineanu

Citat din: romikele din August 04, 2012, 09:42:57 PM
Se poate face un mic nucleu cu matca existenta, apoi de urmarit evolutia botcii, daca nu apare puietul, inseamna ca nu s-a imperecheat, dar familia va putea fi salvata prin unificarea cu nucleul format cu acea regina. De acum gradul de acceptare creste pana la aproape 100 %.
Nu e indicat sa intervenim acum in astfel de situatii. E spre sfarsitul sezonului si e mai bine sa lasam albinele sa hotarasca. Ele stiu mai bine ce au de facut. Am avut si anul trecut si acum situatii cand m-am amestecat in asemenea familii care schimbau regina linistit si a iesit rau. Au rezultat regine de calitate indoielnica.

romikele

Citat din: bucovineanu din August 04, 2012, 10:08:54 PM
... Au rezultat regine de calitate indoielnica.
Tocmai de aceea e benefic de pus la adapost regina viabila, riscul de a dezintegra familia e redus la maximum.

bucovineanu

Daca lasam regina in familie e posibil ca ea sa intepe botca, dar exista sansa ca albinele sa cladeasca alte botci de schimbare. Daca am inlaturat regina batrana, aceasta sansa nu mai exista. Vom avea o regina batrana pe care albinele vor sa o schimbe, deci nu e de calitate, si o regina tanara care nu stim daca se va imperechea si nu stim ce calitate va avea. Nu e bine sa hotaram noi in locul albinelor, deoarece nu putem aprecia mai bine decat ele ce e mai corect. Acest lucru e verificat de mine in practica.

mmacreanu

Citat din: bucovineanu din August 04, 2012, 10:50:06 PM
Daca lasam regina in familie e posibil ca ea sa intepe botca, dar exista sansa ca albinele sa cladeasca alte botci de schimbare. Daca am inlaturat regina batrana, aceasta sansa nu mai exista. Vom avea o regina batrana pe care albinele vor sa o schimbe, deci nu e de calitate, si o regina tanara care nu stim daca se va imperechea si nu stim ce calitate va avea. Nu e bine sa hotaram noi in locul albinelor, deoarece nu putem aprecia mai bine decat ele ce e mai corect. Acest lucru e verificat de mine in practica.

Daca observ ca o familie vrea sa schimbe matca linistit, nu este bine ca dupa ce s-a capacit botca sa iau matca batrana cu cateva rame cu puiet si miere si sa o mut in alta lada si sa las familia sa-si creasca alta regina? Ma gandesc ca inlatur riscul ca ce-a batrana sa intepe botca iar daca cea tanara nu reuseste sa se imperecheze pot unifica la loc familia!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

romikele

Citat din: mmacreanu din August 04, 2012, 11:16:29 PM
Daca observ ca o familie vrea sa schimbe matca linistit, nu este bine ca dupa ce s-a capacit botca sa iau matca batrana cu cateva rame cu puiet si miere si sa o mut in alta lada si sa las familia sa-si creasca alta regina? Ma gandesc ca inlatur riscul ca ce-a batrana sa intepe botca iar daca cea tanara nu reuseste sa se imperecheze pot unifica la loc familia!

Exact acest aspect l-am subliniat si tot din practica... dar fiecare cu practica sa!
In acest fel am salvat 3 familii in acest an, dar si in anii trecuti, fara nici un risc.