iernare in stup anti varoa

Creat de ceausescu95, Iulie 05, 2012, 10:25:14 PM

« precedentul - următorul »

ceausescu95

As dori sa deschid un subiect care nu stiu daca sa mai vb,ca nu prea am chef sa ma uit prin toata arhiva.Anul acesta am luat 10 stupi verticali cu un singur cat pe 12 rame.Am vazut ca era la mare cautare fundul anti varoa si am spus la tamplar sami faca si mie asa.Imi este destul de frica de iarna aceasta.Pana acum iernam in stup orizontal cu izolatie foarte buna.As dori sa stiu cum se procedeaza cu iernarea in stupi cu anti varoa.Multumesc anticipat :thanks:

iunicu

O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

cipriene

Citat din: ceausescu95 din Iulie 05, 2012, 10:25:14 PM
As dori sa deschid un subiect care nu stiu daca sa mai vb,ca nu prea am chef sa ma uit prin toata arhiva.

bun nume!  :P
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Ioan Olaru

Și eu sânt tot un începător și văzând că nu ți se oferă un răspuns , iată unul care sper să te mulțumească sau măcar să-ți dea o idee.
Stupul antivaroua este un stup foarte bun mai ales pentru aerisire chiar și în timpul iernii , se știe că albina nu moare de frig , dar frigul are un rol inportant în evoluția familiei.
Și eu am acest stup cu fund antivaroua, dar pe timpul ierni lam izolat cu polistiren , polistirenul lam pus sub plasa de antivaroua și astfel zic eu că nus sânt probleme , am avut și un mic zbor de curățire iam adăugat prima turtă eu zic că e destul de bine deocamdat acum să vedem ce ne mai rezervă vremea.
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

C@T@LIN

Citat din: ACVILA din Ianuarie 21, 2013, 09:33:32 AM
Și eu sânt tot un începător și văzând că nu ți se oferă un răspuns , iată unul care sper să te mulțumească sau măcar să-ți dea o idee.
Stupul antivaroua este un stup foarte bun mai ales pentru aerisire chiar și în timpul iernii , se știe că albina nu moare de frig , dar frigul are un rol inportant în evoluția familiei.
Și eu am acest stup cu fund antivaroua, dar pe timpul ierni lam izolat cu polistiren , polistirenul lam pus sub plasa de antivaroua și astfel zic eu că nus sânt probleme , am avut și un mic zbor de curățire iam adăugat prima turtă eu zic că e destul de bine deocamdat acum să vedem ce ne mai rezervă vremea.
daca ai obturat plasa cu polistiren ai facut si gauri de aerisire in capac???pe unde isi face stupul aerisirea? :thanks:

fugaru123

la stupii cu fund anti varoa este o problema cu pierderea de polen

romikele

Nu-i nici o problema daca se adapteaza un colector de fund. Nu e complicat, la sarbi de ex. se pot vedea asemenea colectoare.

Obombo

Citat din: fugaru123 din Ianuarie 21, 2013, 01:31:11 PM
la stupii cu fund anti varoa este o problema cu pierderea de polen
Lasand deoparte faptul ca titlul discutiei este "iernarea in stupi antivarroa" (corect ar fi "cu fund antivarroa", ca nu exista stupi antivarroa) si ca polenul nu are nici o treaba cu subiectul asta, cam care ar fi problema cu pierderea polenului, ca e o chestie noua pentru mine.

romikele

Problema e ca ... cade prin gauri  :razz:
Dar ramane doar cel cu granulele mari, deci de calitate... asta numai daca albinele isi scutura piciorusele inainte de a se urca pe faguri  :limba:

ceausescu95

am o frica sa nu moara ca astazi am vazut 12 grade si nu cred ca au zburat din nici o lada cand am putin timp trebuie sa ma uit la ele rapid!!!
Problema este ca nu au prea avut miere si sper sa nu am probleme :D :D

bucovineanu

Citat din: romikele din Ianuarie 21, 2013, 06:25:40 PM
Problema e ca ... cade prin gauri  :razz:
Dar ramane doar cel cu granulele mari, deci de calitate... asta numai daca albinele isi scutura piciorusele inainte de a se urca pe faguri  :limba:
Ce cade sub sita e amestecat cu gunoaie.

Obombo

Citat din: romikele din Ianuarie 21, 2013, 06:25:40 PM
Problema e ca ... cade prin gauri  :razz:
Intr-adevra, mi se intampla sa gasesc grauncioare de polen in tavita, sa zic vreo 50 de grame pe an, da cred ca e exagerat. Ori nu vad eu problema ori albinele voastre au traista sparta si seamana polenul :D. Pe de alta parte am impresia, dar asta este o pare a mea personala, ca albinele trateaza derpt gunoi orice cade pe fundul stupului, in afara de miere :wink2:, caz in care nu ar fi nici o diferenta intre fundul plin si cel cu plasa.

bucovineanu

Asa am observat sie si eu. Ce cade pe fund nu se mai recupereaza.  :smile:

romikele

Vorbiti numai in parabole  :)
Sa spunem la funduletul stupului, SOCLU... pentru a nu crea confuzii majore  :D

marius_vfp

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 21, 2013, 10:04:29 PM
Asa am observat sie si eu. Ce cade pe fund nu se mai recupereaza.  :smile:

la mine se recupereaza , da il recupereaza furnicile , poate pentru unii fundul gol e frumos si benefic dar mie mi se pare o mica prostiutza , in fine eu asa iam primit cadou si nui caut la masele , pe viitor o sai infund cu scandura , plus deasta se mai baga si cate o saracie de viespe  pe sub sita .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva