Beneficiari PNA

Creat de ilalexandru, Martie 11, 2012, 05:21:06 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Conform Comisiei Europene, reprezentanța din România:
CitatProiectul de reformă a Politicii Agricole Comune (PAC) pentru perioada de după 2013, propus de Comisia Europeană, vizează sporirea competitivităţii, a durabilităţii şi asigurarea prezenţei agriculturii pe întreg teritoriul Uniunii Europene. Aceste măsuri, luate de CE, au ca obiectiv garantarea unei alimentaţii sănătoase şi de calitate, protejarea mediului şi dezvoltarea zonelor rurale. România va câștiga de pe urma acestei reforme, agricultura fiind un pilon de bază al economiei românești, dar și unul cu foarte multe lipsuri. Subvențiile pentru agricultori și deciziile luate de CE în cadrul acestei reforme vor da o șansă de restabilizare agriculturii românești.

dumstan

Va rog sa ma sfatuiti, sant in ceata. Care este mai potrivita pentru a accesa PNA: asociatia sau cooperativa?

romikele

Pentru PNA nu e obligatorie inscierea in cooperativa.
Doar la masurile de piata se pot obtine punctaje marite la apartenenta in cooperativa.

Donbazil

Sal'tare!
La lege scrie "forma asociativa". Fiecare filiala judeteana ACA s-a constituit si in forma juridica de "cooperativa" daca asta-i termenul care va place, deci daca cineva se inscrie ca membru ACA se inscrie totodata si in "cooperativa", deci beneficiaza de acelasi punctaj...
Trebuie doar discutat cu vicepresedintele filialei judetene, care-i si directorul Apicola SRL.
Daca cineva este refuzat poate sa-l contacteze direct pe sefu' (DL. Fetea), ca cel care l-a refuzat o ia.....
Nu zic ca n-or fi fost prin unele judete chestii in neregula, dar Dl. Fetea a dispus  ca pentru intarirea disciplinei sa se trateze cu responsabilitate fiecare solicitare.
Acuma sigur, carcotasi si "infiltrati" care sa ne ispiteasca sigur ca vor fi, dar  viitorul va demonstra ca asociatia NOASTRA este  si va ramane "NUMBER ONE".....
Nu vreau sa manii pe membrii altor structuri asociative dar  cu timpul vor intelege.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget :nod: :nod: :nod: =D> =D> =D> :nod: :nod: :nod:

tassevasi

 Donbazil,  vreau sa va intreb daca ma pot muta  dintr-o cooperativa  din judetul vecin  la coop ACA , si sa-mi  pastrez  ce am , taxe , crotalii  etc ,in coop. actuala .
  La acea data  nu gaseam in judetul meu  o coop , asta mai mult pt  distanta  mare pina acolo .
  Multumesc .

Donbazil

Sal'tare!
NU!
Citeste legea si-ai sa vezi care-s conditiile.
Sal'tare!
Donbazil - Faget :thanks:

dumstan

Multumesc mult Romikele si Donbazil! Tassevasi, sa stii ca am avut si eu aceeasi nelamurire. Pentru punctaj la mas. 112 am cautat si eu o cooperativa, stupii sunt la ea identificati, dar conducerea e incapabila sa ne ajute la PNA asta.

Oare pot sa accesez PNA cu alta asociatie, unde stiu ca este un presedinte priceput si la care sa ma fac membru, dar pastrand crotaliile vechi de la coop?

bucovineanu

Nu se poate, e nevoie de alte crotalii daca schimbi forma asociativa.

cipriene

salut,
cam la ce valoare se ridica un decont prin PNA?
vad atata inversunare, atatea hartii, conditii si la urma nu mai sunt banii. =))
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

albinasebes

se stie cat s-a decontat pt anul trecut
pe forum gasesti datele
145 lei pt o lada
1,5 lei pe kg de hrana
etc
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

cipriene

eu lucrez in agribusiness  si nu am vazut o nemernicie mai mare decat subventiile pentru agricultura. nimeni nu stie cat, cand si daca se mai dau.
un fermier spunea ca ar fi mai multumit daca nu-i mai da nimic decat sa-l amageasca ca o sa primeasca ceva.
din ce povestea, trebuie sa plateasca impozit pentru banii care nu i-a primit inca. cum asa? in decembrie primeste instiintare ca are de primit x valoare de la APIA, hartie pe care nu o inregistreaza in contabilitate (normal, pt ca este doar o instiintare), iar in ianuarie vine controlul de la finante sa verifice actele contabile. nu ai inregistrat toata veniturile (inclusiv APIA), amenda. ce conteaza cand primesti banii. stupid, dar se intampla.
asa si cu PNA-ul, dar asta este abia la inceput....
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

madnes_marius

Citat din: Ella din August 19, 2012, 11:27:06 AM
Ideea este urmatoarea: daca ai facturi emise de asociatie pe P.F.A., OBLIGATORIU autorizatie D.S.V.S.A. pe P.F.A. , facturi emise pe P.F., inregistrare D.S.V.S.A. pe P.F. Inteleg ca una este comercializarea de miere si alta este comercializarea de familii/matci, etc. Dar intreb: familiile de albine de pe P.F. nu trec pe P.F.A.? Cu alte cuvinte daca mi-am schimbat forma de organizare in I.I., I.F., P.F.A. am trecut si familiile de albine si bineinteles si adeverinta de la rol este cu forma de organizare! Asta o problema! O alta este identificarea stupilor: s-a solicitat achizitii inainte de identificarea stupilor! Cererea devine neeligibila! Sunt solutii de rezolvare ptr. cele 2 probleme?

Si dupa ce ma inregistrez si autorizez la DSV pe PFA, pot comercializara mierea de albine in piata sau doar catre asociatiile apicole si alte societati ???

PricopArthur

Poti comercializa si in piata daca ai autorizatie de la Pimarie.
Intereseaza-te la camera agricola a primariei la care esti arondat
Miere multă şi inimă curată!

romikele

Vezi ce permite autorizatia (am lasat doar datele de interes general)

Ella

Sunt intr-o oarecare ceata! Va rog sa ma lamuriti! Acum 2 ani am depus cerere la APIA ptr. agricultura in sistem ecologic, fiind in conversie. Stiu ca trebuie sa mentin exploatatia in sistem ecologic timp de 5 ani. Anul acesta am depus cerere la PNA, prin asociatie, dar cu tratament in conventional, pentru varachet si mavrirol. Inspectorii APIA mi-au comunicat ca nu am drept sa beneficiez de tratament ptr. ca figurez inscris la DADR, atat pe 2012 cat si 2013 in agricultura ecologica. Organismul meu de certificare stie ca beevital-ul nu da randament si-mi permita tratatementul mai sus mentionat. Ce sa fac? In PNA nu se specifica faptul ca daca am beneficiat de eco n-am drept la tratament conventional. Va multumesc! ( si eu care credeam ca le stiu pe toate! )