Beneficiari PNA

Creat de ilalexandru, Martie 11, 2012, 05:21:06 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Citat din: Kov iulian din Martie 25, 2012, 12:05:01 AM
Aud lucruri interesante, nu stiu cum se face ca eu am platii pt inregistrarea sanitar vetrinara 100 de lei , la fel am platit si pt proiectul masuri 500 lei dupa ce am fost asigurat inainte sa incep demersurile ca nu voi plati nimic pt asta .
Depinde cand s-a facut inregistrarea, inainte se platea, ACUM este gratuit... cel putin la DSVSA Buzau.
Pentru proiect si eu am platit 200 lei la APIA pentru depunere, desi un an inainte si dupa aceea, nu s-a mai platit.

balasbebe

Daca eu m-am inregistrat si m-am autorizat au fost niste conditii. La scurt timp s-au modificat. Ceea mai buna informatie este de la sursa. Cei care se inghesuie in birou trebuie sa-si justifice salariile. Scot pe banda noi criterii. Scot o lege sa poata face si bani. Din ceea ce am facut, cele doua forme am inteles ca doar un an sunt valabile. La anul iar trebuie facute(autorizare si inregistrare).

ilalexandru

Sunt valabile atata timp cat sunt indeplinite conditiile sanitar-veterinare. Nu se fac an de an. Cel putin inregistrarea stiu sigur ca asa e.

romikele

#63
Certificatul de inregistrare SV se va schimba daca intervin modificari semnificative in numarul de familii.
Autorizarea e valabila cat timp sediul si destinatia nu sufera modificari.

Citat din: balasbebe din Martie 25, 2012, 07:13:01 AM
Daca eu m-am inregistrat si m-am autorizat au fost niste conditii....
Nu trebuie si inregistrare si autorizare.
Simpla autorizare e suficienta.
Inregistrarea se face doar pentru vanzare directa a produselor primare.

balasbebe

Trebuie totusi facute ambele.Unna este cu albine, alta este cu miere

romikele

Pentru accesarea PNA-ului e nevoie de inregistrare SAU autorizare SV.

Din conditiile de eligibilitate:
CitatFamiliile de albine din rase omologate în România să fie înregistrate/autorizate la Direcţia judeţeană sanitară veterinară şi pentru siguranţa alimentelor, respectiv a municipiului Bucureşti, şi în registrul agricol;

Nu scrie inregistrare si autorizare...

Ella

Ideea este urmatoarea: daca ai facturi emise de asociatie pe P.F.A., OBLIGATORIU autorizatie D.S.V.S.A. pe P.F.A. , facturi emise pe P.F., inregistrare D.S.V.S.A. pe P.F. Inteleg ca una este comercializarea de miere si alta este comercializarea de familii/matci, etc. Dar intreb: familiile de albine de pe P.F. nu trec pe P.F.A.? Cu alte cuvinte daca mi-am schimbat forma de organizare in I.I., I.F., P.F.A. am trecut si familiile de albine si bineinteles si adeverinta de la rol este cu forma de organizare! Asta o problema! O alta este identificarea stupilor: s-a solicitat achizitii inainte de identificarea stupilor! Cererea devine neeligibila! Sunt solutii de rezolvare ptr. cele 2 probleme?

romikele

Citat din: Ella din August 19, 2012, 11:27:06 AM
1. daca ai facturi emise de asociatie pe P.F.A., OBLIGATORIU autorizatie D.S.V.S.A. pe P.F.A.
2. facturi emise pe P.F., inregistrare D.S.V.S.A. pe P.F.
3. una este comercializarea de miere si alta este comercializarea de familii/matci, etc.
4. familiile de albine de pe P.F. nu trec pe P.F.A.? Cu alte cuvinte daca mi-am schimbat forma de organizare in I.I., I.F., P.F.A. am trecut si familiile de albine si bineinteles si adeverinta de la rol este cu forma de organizare!
5. identificarea stupilor: s-au solicitat achizitii inainte de identificarea stupilor! Cererea devine neeligibila! Sunt solutii de rezolvare ptr. cele 2 probleme?

Sa le luam pe rand:
1. daca nu vand decat miere, ceara, polen... etc., deci produse primare ale albinei, musai AUTORIZARE? DE CE?
2. corect!
3. Tocmai asta-i chichirezul... a se vedea punctul 1.
4. DA, dar daca trec albinele pe PFA/II, nu sunt obligat sa le si vand  :wink2:
5. ....... asteptam solutiile

costinelblagniceanu

Sal stie cineva care este perioada de verificari si pina pe ce data ar trebui sa se aloce banii pentru P.N.A. 2011-2013.Multumesc :thanks:
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu ramine prost o viata.http;//costinelblagniceanu.sun photo.ro

Ella

S-au terminat verificarile! Banii, pe la sfarsitul lui octombrie, dar din pacate, redusi! S-a depasit plafonul alocat!

Kov iulian

Citat din: Ella din Septembrie 16, 2012, 10:01:08 PM
S-au terminat verificarile! Banii, pe la sfarsitul lui octombrie, dar din pacate, redusi! S-a depasit plafonul alocat!

Sa nu va suparati ca intreb dar daca de pe acum sunt probleme cu bani alocati, sa mai tragem nadejde ca mai luam ceva la anu, me refer in general atat la PNA dar si la masurile astea europeene ?
Vad ca guvernu aloca din ce in ce mai putini bani, dar si Coana UE ar cam vrea sa pastreze bani pentru ea asa ca cauta nod in papuara numai sa ii opreasca.
Din cate vad lucrurile nu se indreapta deloc, ma refer la economia tari, la economia mondiala, acum apar si schimbarile climatice din ce mai problematice, seceta, calduri sufocante care distrug tot ce e verde .

Nu vad deloc cu ochi buni viitorul .

dorindafi

Citat din: Ella din Septembrie 16, 2012, 10:01:08 PM
S-au terminat verificarile! Banii, pe la sfarsitul lui octombrie, dar din pacate, redusi! S-a depasit plafonul alocat!
shi de unde zici ca eshti , cine tzia oferit asemenea informatzii?
pt  ca in zona mea e cu totul o alta informatzie in sensul +     :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Fane

Ar fi chiar culmea sa-i dea reduși.

romikele

Informatiile sunt reale, nu fondurile s-au redus ci solicitarile au fost foarte numeroase, depasind cu mult suma alocata, drept pentru care banii se vor da procentual diminuati fata de sumele solicitate.

Ella

Probabil, exprimarea mea "redusi" nu a fost cea corecta! Romikele are dreptate: solicitarile au fost mai multe, fata de plafon! Se aplica 2 tipuri de reducere: mai intai se ia pretul cel mai mic de achizitie din tara, dupa care se face reducerea procentuala, pana la incadrarea in plafonul alocat! UE? Cine stie, poate vinovati sunt cei care negociaza. In lege este prevazut: pentru anul 2012, 14.653.837,68 lei, pentru anul 2013, 14.586.646,74 lei. Totusi, se pare, ca noua PAC, va aloca sume mai mari ptr. apicultura din Romania, deoarece este considerata o zona cu mare bazin melifer! Vom vedea!