barabasl

Creat de barabasl, Februarie 25, 2012, 05:42:06 AM

« precedentul - următorul »

barabasl

Ma numesc Barabas Liviu, sint din Sf. Gheorghe, CV. Primul contact cu albinele, ca interesat, l-am luat in a doua jumatate a anilor ´80.
Atunci am facut in atelierul bunicului meu primii stupi cu unelte de mina. Pe acestia i-a folosit tatal meu, iar acum (in anul 2011) i-am luat eu.

Din 2008 ma bate gindul ca ar trebuii sa ma apuc de apicultura, sa pun citva stupi pe terenul pe care l-am cumparat linga Sf. Gheorghe. In 2011 am si relizat visul, la sf. anului 2011 avind 3 familii de albine mai exact roi tirzii). Sint incepator, pina acum nu m-am ocupat de stuparit, eram doar ineresat, era ceva nou...

Sint inginer de profesie, dar ma pasiona pasioneaza tot ce tine de tehnica. Acum am un atelier de timplarie un pic mai dotatca al bunicului meu: MUT cu latime de rindeluire de 20 cm, banzic si citeva unelte (unele electrice) de mina.

Asa arata unul din stupii facuti in anii '80:

barabasl

#1
asa arata in februarie 2012 inceputul de stupina pe care vreau sa o maresc in timp.
Toti sint stupi din anii '80.

barabasl

Am facut un dispozitiv cu care sa pot da gauri

barabasl

realizari hobby  :)

barabasl

si constructie de stupi

orbanstefan64

bine ai venit!!!
:bravo: :bravo: spor la treaba in continuare  :hi: :hi:

stefan1

  Lucruri frumoase, se vede ca sunt facute de cineva pasionat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cristi ciuc

Bine ai venit Liviu!
Se pare că la sfârşitul anului 2012 vom vedea nişte poze cu o stupină frumoasă.
Numai bine!

cili

Bine ai venit , Liviu ! Şi eu sunt nou aici , dar ne înmultim şi e... bine ! Cu cat suntem mai mulţi cu atat aflăm mai multe .

tassevasi

Citat din: barabasl din Februarie 25, 2012, 06:13:09 AM
si constructie de stupi


Bravo domnule ,ia sa vezi ce satisfactie  o sa ai ,cind sti ca singur i-ai facut  =D>.
  Asa am inceput si eu ,de la  unul cumparat acum am 27 + materialul pregatit pt asamblatul  a 22 cuti 1/1 ,caturi deja montate 25 + 25 in lucru , rame  confectionate ,asamblate , 850 .
  Numai bine .
 

barabasl

Citat din: tassevasi din Februarie 25, 2012, 07:10:19 PM
Citat din: barabasl din Februarie 25, 2012, 06:13:09 AM
si constructie de stupi


Bravo domnule ,ia sa vezi ce satisfactie  o sa ai ,cind sti ca singur i-ai facut  =D>.
  ...

Multumesc tuturor de incurajari.

Legat de satisfactie... in general ceva facut acasa costa (in bani) mai putin doar daca nu punem la socoteala si munca, dar bineinteles satisfactia realizarii unor lucruri "cu minutele astea doua" da valoare mai mare respectivului obiect decit daca l-ai fi cumparat de undeva.

barabasl

azi (26.02.2012) am trecut pe la stupi si am avut o surpriza neplacuta:
cca 150 de albine moarte in fata tupului :sad:
nu-mi dau seama ce era in fata urdinisului

tassevasi

Citat din: barabasl din Februarie 26, 2012, 08:12:46 PM
azi (26.02.2012) am trecut pe la stupi si am avut o surpriza neplacuta:
cca 150 de albine moarte in fata tupului :sad:
nu-mi dau seama ce era in fata urdinisului

Din cauza ca o parte din ele s-au asezat , au dat de zapada si au rebegit , nu au mai putut sa se ridice si au murit .
Se recomanda  ceva pae ,talaj ,prelate .
  Multe treb sa si moara ,asa se intimpla acum  .
Numai bine .

zgl

au facut ...curatenie .....probabil au iesit la zbor.....
ajuta le cand e cald...curata fundurile stupilor cu o vergea metalica indoita la varf...
albina plateste....

barabasl

A sosit si la noi primavara!
Poze facute de prietenul si colegul meu de servici.