Romania in pragul unui dezastru ca urmare a ninsorilor abundente ?

Creat de Kov iulian, Februarie 11, 2012, 07:13:10 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Dupa cum puteti vedea pe canalele media, foarte mulre localitati sunt ingropate in zapada, din cate se pare vor veni iar ninsori abundente care vor pune capac si vor bloca in case mii de oameni .

Ce parere aveti ?

prisecarul

-autoritatile au fost luate pe nepregatite(vazi cand s-a tinut licitatia pentru deszapezire si cum a fost atribuita)
-greaua mostenire da la guvernarea trecuta este de vina!
-se bazau pe militari, nu banuiau ca vor veni asa ninsori si sperau ca in cazurile mai grave vor interveni MAI SI MApN cu  lopeti si vor ramane cu banii!
-sandu de la meteo ca nu a informat (televiziunile zbiara de atata timp, dar guvernantii au alte prioritati. base, obosit de atata deszapezire, se odihneste la predeal)
-harababura in toate raportarile, nu stie stanga ce face dreapta!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

sherifu dan

Ce sa le faca militarii? Cu ce sa-i ajute? Jandarmeria nu e dotata cu utilaje iar la MAPN au desfiintat unitalile de geniu, doar la lopata :P

prisecarul

Citat din: sherifu dan din Februarie 11, 2012, 07:43:17 PM
Ce sa le faca militarii? Cu ce sa-i ajute? Jandarmeria nu e dotata cu utilaje iar la MAPN au desfiintat unitalile de geniu, doar la lopata :P
nu stii cum se facea?
scoteau cativa militari cu lopeti, chemau TV. si se termina totul!
acum, platim pentru tot ce nu s-a facut pana acum!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

tassevasi

  Hai ca o sa treaca si nenorocirea asta ,dar ce va urma daca se incalzeste  ?

sherifu dan

Citat din: tassevasi din Februarie 11, 2012, 07:56:49 PM
  Hai ca o sa treaca si nenorocirea asta ,dar ce va urma daca se incalzeste  ?


Sa speram ca se v-a incalzi treptat, sa fie timp sa-si indeparteze oamenii zapada. daca v-a fi o incalizire brusca urmeaza dezastrul.

gore

Cred ca o sa avem zapada pana la jumatatea lunii martie, pregatirea de primavara o sa intarzie, de asemenea s-ar putea ca revizia finala sa o facem la temperaturi bune dar cu zapada in jur.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

POSTASUL

Citat din: gore din Februarie 11, 2012, 09:38:18 PM
Cred ca o sa avem zapada pana la jumatatea lunii martie, pregatirea de primavara o sa intarzie, de asemenea s-ar putea ca revizia finala sa o facem la temperaturi bune dar cu zapada in jur.
nai vazut sa vina  2-3 zile de caldura sa nu mai ramana nici un praf de zapada??  :roll:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

prisecarul

#8
Citat din: POSTASUL din Februarie 12, 2012, 10:44:39 AM
nai vazut sa vina  2-3 zile de caldura sa nu mai ramana nici un praf de zapada??  :roll:
si care ar fi urmarea?
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

D006

  Zona mea este puternic calamitata ocazie cu care televiziunile isi fac reclama puternic . Fac filmari cum dau ajutoare in localitaatile limitrofe orasului unde pe jos faci maxim 30 minute pana la Kaufland. Dar la oamenii izolati situati la peste 20 km. de oras nu se gandeste nimeni , aceia nu sunt tot romani . Nu era normal ca ajutoarele sa ajunga intai la oamenii care locuiesc cel mai departe de oras ?

pharaonu75

La ce te asteptai din partea presei? La corectitudine?
Nu exista asa ceva... Trag toti cu cine da banul, cu cine plateste mai bine publicitatea, spatiul de reclama, cu cine plateste articole si anchete "la comanda".

Mi se face scarba! :mad:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

prisecarul

#11
Citat din: pharaonu75 din Februarie 12, 2012, 03:42:36 PM
...... Trag toti cu cine da banul, cu cine plateste mai bine publicitatea, spatiul de reclama, cu cine plateste articole si anchete "la comanda".
Mi se face scarba! :mad:
ati vazut cat a cheltuit becali intr-o luna pentru  aparitii la televiziuni ?
peste 2 milioane euro.
zavoranca vreo 400.000 euro!
s.a.m.d.
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

Porfy66

Vai vai ce balauri fiorosi sunt televiziunile astea. Cum pun ele cutitul la gatul Zavorancei si a lai Becali si le storc bani.. vai vai vai..
Mi-au dat lacrimile... !!!1  :nebun: :nebun: :nebun:
Deja asta miroase a prostie de la o posta. Ce minte poti sa ai sa poti crede asa ceva???!
Suntem copii de gradinitza si ne lasam asa prostiti?
Sa zicem ca e adevarat si Becali ar fi dat acei bani. Credeti ca i-ar fi dat daca nu si-ar scoate mult peste suma investita sau sunt asa de retardati?
Eu personal cred ca e ca in bancul cu radio erevan.  "E adevarat ca Becali a dat 2 milioane euro la televiziuni? Raspuns: Da e adevarat dar cu o mica corectie; nu a dat ci a primit 4 milioane." :))
Oare asa prosti sunt oamenii astia sa arunce cu bani in televiziuni fara nici un scop?

pharaonu75

Nu cred ca vreti sa stiti cum este sa fii supus unui tir mediatic, sa fiti desfiintat de presa, vanat, impreuna cu toata familia, de reporteri!

Iar ca toate acestea sa inceteze, omul trebuie sa cotizeze... dupa ce da banul se linistesc apele, ba chiar apar articole favorabile, laudative.

Si hai sa nu reducem totul doar la Becali si Zavoranu... nu sunt cazuri reprzentative... astia sunt oamni care au o nevoie patologica de a fi in atentia publicului.

Sunt sigur ca aveti cu totii cunostinta de oameni de afaceri locali, care au fost atacati si criticati permanent, dupa care brusc a incetat tot circul, dar au aparut in schimb reclame pentru firmele afaceristilor, platite gras, urmate de articole favorabile!
Si asta doar in folosul populatiei nu mai este!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

prisecarul

Citat din: prisecarul din Februarie 12, 2012, 04:06:35 PM
Citat din: pharaonu75 din Februarie 12, 2012, 03:42:36 PM
...... Trag toti cu cine da banul, cu cine plateste mai bine publicitatea, spatiul de reclama, cu cine plateste articole si anchete "la comanda".
Mi se face scarba! :mad:
ati vazut cat a cheltuit becali intr-o luna pentru  aparitii la televiziuni ?
peste 2 milioane euro.
zavoranca vreo 400.000 euro!
s.a.m.d.

imi cer scuze!
am recitit articolul si din el reiese ca atat ar fi trebuit sa plateasca pentru aparitiile in presa!
dar cum spune si pharaonu, presa in general, nu traieste din amarata de publicitate!
cazul dan diaconescu este relevant!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!