Iunicu

Creat de iunicu, Februarie 03, 2012, 12:40:21 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

Buna ideea!  :hippo:
Ai scos ceva miere anul asta?

iunicu

Miere strang saracutele dar tot ce produc anul asta e pentru  iernare. Nu extrag nimic anul asta. Sa trec cu bine de prima iarna ca apicultor hobbyst si dupa aia merit sa mananc miere.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

G. Iulian

Ai grija sa nu blocheze cuibul, daca ai floare in zona asta e principalul risc. Daca e asa elibereaza-i macar 2 rame sa aibe matca unde sa ponteze. Bafta multa!

iunicu

Am loc in cuib sa mai bag rame la cladit si dau la cladit cum simt ca  e nevoie.  Macar de ar bloca ramele alea negre ca imi stau pe creier si matca nu vrea sa scoata fundul din ele nici picata cu ceara.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

G. Iulian


dorindafi

Citat din: iunicu din Iulie 20, 2012, 08:31:15 AM
Am loc in cuib sa mai bag rame la cladit si dau la cladit cum simt ca  e nevoie.  Macar de ar bloca ramele alea negre ca imi stau pe creier si matca nu vrea sa scoata fundul din ele nici picata cu ceara.
nu scoate fundul din ramele negre pt ca ea shtie ceace tu ai,, uitat " .   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

G. Iulian

Pe cele negre le vrea pentru iernat.  :)

iunicu

Le-o fi vrand pentru iernat insa ramele sunt ca taciunele. Au reginele si rame mai bronzate pentru ouat in primavara. Pe aste le azvarl cat colo la toamna cand restrang cuibul.
Am primit roii pe cele mai groaznice rame. Cele care nu sunt negre, sunt defecte cu crapaturi si haite in fel si chip. De, a vandut si omul roii pe ramele care nu-l multumeau pe el si nu sunt suparat pentru asta, pierzi castigi, negustor te numesti.
Am cumparat niste lazi noi care au fost construite la nivel amator si tare multe invataminte am tras din asta. Acum stiu ce vreau de la o cutie noua. Am primit rame cu toate defectele posibile si acum stiu ce graseli trebuie sa evit la construirea ramelor insarmate.
Cele mai bune invataminte le primesti cu un pret.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

iunicu

Pana una alta am decis sa merg pe lazi Dadant de 10 rame cu cat de 1/1. Cele 2 lazi de 12 rame cu dimensiuni atipice si fara caturi, raman camine pentru dezvoltat roi.
Pana una alta stupii au primit dou maini de ulei de in iar cu proxima ocazie capata si vopsea. Dupa vopsire mut albinele in noua casa.





Am pus la treaba si minicircularul la confectionarea podisoarelor.



Binenteles ca dupa baia de rumegus merge si o baie cu apa incalzita de radiatia solara.



O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

iunicu

Am dat gata noii stupi. Maine fetele se muta la casa noua.




Pentru ca aveau fundul plin am hotarat ca vreau plasa.Sia am decupat o parte din fundul stupului facand o usita care se inchide si se deschide dupa necesitati.
Cand am facut pozele nu erau facute retusurile de vopsea.

Fundul stupului, partea exterioara.



Si ce se vede din interiorul stupului cu clapa inchisa.



Si cu clapa deschisa.



O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

ves.lucian

  ai vopsit fundul pe interior cam cu economie !!! :nono:
  nu ai facut rau fiind mai expus la tot ceea ce cade din stup !!!
  dar sper ca nu ai vopsit si cuiburile , caturile , podisorul pe interior !!!
  unii o fac dar nu cred ca este bine !!! :nono: :nod:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

iunicu

#71
Nu e vopsit cu economie. Am aplicat primul strat cu trafaletul findca imi place cum se aplica vopseaua dar trafaletul e campion pe suprafete plane. Daca observi, prima mana de vopsea are o tenta verzuie pentru ca trafaletul era murdar de vopsea galbena. Intre timp am facut pozele si dupa aia am trecut la retusat din pensula. La sfarsit totul arata perfect, uite in prima poza ca dupa a doua mana albastrul e curat. Cutiile au fost vopsite numai pe exterior, nici macar pe canturi nu am aplicat vopsea. Fundul si blocul urdinis sunt singurele piese din stup vopsita integral.
La blocul urdinis m-am inspirat dupa modelul lui Dan Margarit.

O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

tassevasi

#72
  De  ce nu faci un reductor  pt trcere  albinei, ca  sa intre in  acel lacas de 2 cm , cu 2   fante,  de 5- 6cm  si il  rasucesti  in a doua pozitie   fanta de  15 cm  si a III-a  posibilitate  ,luat detot .
  Nu inteleg  ce rol  mai are acea scindura pusa la urdinis .
   Numai bine .

Ps  Ca in foto ,  eu am scindurica de zbor  rabatabila  necesara la deplasari in pastoral si inchid  albina  la stropiri.

iunicu

#73
Daca privesti cu atentie, scandura aia are si in parta de sus un urdinis mai mic. Este suficient sa intorc scandura cu susul in jos si sa obtin  urdinisul mititel. Daca vreau sa inchid urdinisul, e suficient sa culc scandura si sa o infig in spatiul dintre cuib si fund. Eu consider ca scandura aia merita sa se numeasca bloc urdinis.
Deocamdata la doua familii ale mele nici nu ma gandesc la pastoral.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

tassevasi

  Deacord cu tine  dar  mi se pare prea mare , scopul nostru e sa avem cit mai usori stupii pt transport, acum fiecare cum  doreste .
  Numai bine .