Iunicu

Creat de iunicu, Februarie 03, 2012, 12:40:21 PM

« precedentul - următorul »

Nelly88

sarmele alea pe verticala nu sunt prea intinse?  mai are un pic si pocneste leatu'....  :uimit:

iunicu

Asa este sunt cam intinse. Am inteles ca trebuie sa insist mai putin cu trasul de sarme. Daca nu a pocnit pana acum nici ca nu o mai face.
Vis-a-vis de aerisirea deficitara, ce trebuie sa fac? Scot o scandurica din podisor sa faca tiraj natural intre urdinis si aerisitorul din capac?
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

ion patrut

cum ti-ai dat seamas ca nu-i buna aerisirea? chestia cu scosu scandurii din podisor nu-i buna toata albina se va duce in capac.ce marime are urdinisu?

iunicu

Am lasat urdinisul la 5 cm. Sa-l mai largesc? As putea sa scot subarul? Subarul il am pus findca noptile sunt inca racoroase si imi fac griji pentru puiet.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

romikele

Daca si acum ti-e tema de ger, inseamna ca si acum tii izmenele pe tine  =))

Scoate subarul si lasa albinele sa mearga la cules, nu sa stea sa ventileze !   :surprised:

ion patrut

Citat din: iunicu din Iunie 09, 2012, 01:49:29 PM
Am lasat urdinisul la 5 cm. Sa-l mai largesc? As putea sa scot subarul? Subarul il am pus findca noptile sunt inca racoroase si imi fac griji pentru puiet.
mai omule mai 5 cm???????????????

iunicu

Gata! Nu ma cerati. Am largit urdinisul, am scos subarul si am bagat si rama la cladit in familia mai puternica. 5 rame din 5 ouate complet. Numai coronitele au ramas ne ouate. Au luat un avant ambele roiuri de nu ma pot tine dupa ele. Nenicule am niste matci marca "Ileana".
Nu stiu cad de coerent sunt. Abia m-am intors de la o bauta cu prietenii.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

G. Iulian

Citat din: iunicu din Iunie 09, 2012, 12:46:01 AM
Asa este sunt cam intinse. Am inteles ca trebuie sa insist mai putin cu trasul de sarme. Daca nu a pocnit pana acum nici ca nu o mai face.
Vis-a-vis de aerisirea deficitara, ce trebuie sa fac? Scot o scandurica din podisor sa faca tiraj natural intre urdinis si aerisitorul din capac?
Daca o inlocuiesti cu un cadru cu plasa nu-ti fuge albina in capac, in ce priveste tirajul ai grija sa nu fie totusi prea mare.

iunicu

Poze proaspete.
Sa nu va mane sfantul sa comentati despre costumatia mea.








Prefer sa umblu cu apa in loc de fum.




O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

G. Iulian

Nu e de râs nimic la costumația ta, eu nu am combinezon ci doar hanorac cu masca și m-au înțepat prin blugi, văd că folosești scândurele, acum ca este cald daca ai cu ce fă-le un podisor jumatate acoperit cu plasa si jumătate cu pfl, le poti urmări si fara sa le deranjezi, când nu trebuie umblat la ele. Adapatoare din alea folosesc si eu, le-ai tras apa in casă  =D> sunt bune la mine consumă cam jumătate de pahar pe zi pe căldura asta.

iunicu

Stupul are fundul gol. Plasa la podisor nu am sa pun findca albinele propolizeaza scandurile podisorului. Asta pentru mine e semn ca prin crapaturile alea se face curent care deranjeaza.
Hranitoarele de urdinis le folosesc findca nu pot fi eu langa stupi decat la saptamana si atunci e mai facil pentru socrul meu sa le stimuleze fara sa umble in stup in lipsa mea.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

madnes_marius

tu le stropesti cu apa si nu le dai fum? nu devin mai agitate ?

Bistriteanul

Citat din: iunicu din Iulie 04, 2012, 11:13:16 PM
Stupul are fundul gol. Plasa la podisor nu am sa pun findca albinele propolizeaza scandurile podisorului. Asta pentru mine e semn ca prin crapaturile alea se face curent care deranjeaza.
Hranitoarele de urdinis le folosesc findca nu pot fi eu langa stupi decat la saptamana si atunci e mai facil pentru socrul meu sa le stimuleze fara sa umble in stup in lipsa mea.

E mai simplu sa folosesti folie in loc de scandurele, le deschizi si acoperi rapid, se vede prin folie...
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

iunicu

Citat din: madnes_marius din Iulie 05, 2012, 09:58:49 AM
tu le stropesti cu apa si nu le dai fum? nu devin mai agitate ?

Nu folosesc apa decat sa le alung dintre distantierele ramelor si dintre scandurile podisor ca sa nu le strivesc. Nu devin deloc agitate, se retrag dil locurile stropite si eu dau apa cu zgarcenie.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

iunicu

Am rezervat o ora pentru mesterit de relaxare.
Ma tot gandeam eu ca circularului meu de mana i-ar sta mai bine fixat pe un banc.
Bancul l-am gasit repede.Suportul gratarului era perfect.



Am decupt o placa de lemn ca sa intre lama si am prins circularul cu suruburi de 8 cu cap ingropat de placa.
Pe placa am prins 2 stinghii pentru fixarea in rama suport a gratarului si gata treaba.










Urmeaza sa cumpar o panza cu mai multi dinti si sa construiesc sistemul de ghidare al materalului de prelucrat.
Circularul de banc si gratarul sunt Reversibile
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.