Caz dubios...pentru mine !!

Creat de Liviu Ceman, Decembrie 19, 2011, 10:33:24 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Pana prinzi salaul eu zic sa pui aici dovezile -----asta pentru a invata ceva in plus  :hi: :hi: :hi:

MIHALACHE

Albinele nu au avut timp mult la dispozitie sa ramana rosatura de ceara an urma micului furtisag din cauza timpului rece.Am patito si eu an urma cu un an pe toamna dar albinele disparute le-am gasit la o familie din apropiere care aproape se dublase.

D006

#32


Stup  vertical (un  singur  corp) a  stat  toata  vara  in  acest  loc  pt  ca  avea  puiet  varos  si  arata  mai  bine  ca  stupii  dusi  la  f.soarelui.

D006

#33




Scuzati  balbaiala  si  deranjul.

bucovineanu

Citat din: MIHALACHE din Decembrie 22, 2011, 02:58:04 PM
Albinele nu au avut timp mult la dispozitie sa ramana rosatura de ceara an urma micului furtisag din cauza timpului rece.Am patito si eu an urma cu un an pe toamna dar albinele disparute le-am gasit la o familie din apropiere care aproape se dublase.
In acest caz cred mai degraba ca respectiva familie a ramas orfana si albinele au ajuns in alt stup. Daca e furtisag in toamna, pana nu termina tot ce se gaseste in stup nu se linistesc. In urma furtisagului raman macar cateva  albine moarte.

filip

Cand ramane miere in stup neatinsa si lipsa albine nu-i furtisag.
Am patit-o eu si spun din experienta.
Am izolat vetrele respective,am inmultit din efectivul ramas.
Acum e bine,dar nu ma pot pronunta.Astept primavara.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

N A MARIN

Citat din: abeja din Decembrie 23, 2011, 12:24:08 AM


Stup  vertical (un  singur  corp) a  stat  toata  vara  in  acest  loc  pt  ca  avea  puiet  varos  si  arata  mai  bine  ca  stupii  dusi  la  f.soarelui.
............................................
Parca lipseste ceva din decor...
Puisoru...? :hippo:
Dragoselu...? :nudie:
MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA

stefan1

  Imi pare rau de ce a patit Abeja! Este foarte frustrant cand un stupar cu experienta si care face toate operatiunile pe care le-a facut ani de zile la familiile de albine, se trezeste inexplicabil cu stupii depopulati. Cum a spus si Filip, sa vorbim numai despre Varroa ca explicatie cred ca este o simplificare. In Spania mai este si Nosema Ceraneea, care nu e exclus sa fie deja si in Romania.
Este pacat ca autoritatile si in special ACA ni se implica mai mult in elucidarea acestor cazuri speciale. Ar trebui sa avem macar un laborator apicol dotat modern si parte din acele fonduri destinate apiculturii care se spune ca nu au fost utilizate sa se foloseasca intr-un astfel de program de verificare si mentinere a sanatatii efectivului apicol.
  Ar trebui perfectionate si standardizate metode de testare a sanatatii familiilor de albine. Actualele proceduri cu suprafete mari de puiet si cu albine vii necesare pentru o analiza sunt greoaie si fac ca majoritatea stuparilor sa nu apeleze la ele. Am citit la nemti, in cazul locii americane, ca fac o analiza a mierii din familiile foste suspecte sau dupa tratamentele care si la ei uneori se fac in asemenea cazuri. Concentratia de spori in miere poate da indicatii despre sanatatea familiei. Bineinteles ca acea miere trebuie sa fie naturala, nu din sirop sau alte prostii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cipriene

interesanta propunerea domnului stefan vav de implicarea asociatiilor apicole in rezolvarea si elucidarea problemelor de genul asta.
in alta ordine de idei, cred ca asta este ajutorul pe care si-l doresc apicultorii de la o asociatie de profil. cu stima..
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

MIHALACHE

Dupa ce am vazut aceste filme chiar am ramas pe ganduri ami pare rau pentru aceste pierderi numai un apicultor stie cat timp banii si cuce eforturi ajunge la nr de familii pe care le are,daca era un ancepator aveam cine stie ce raspunsuri dar am ramas mut si cu multe antrebari an minte.

D006

Nu,nu si  nu  ,sa  nu  va  para  rau de  cele  intamplate .Pacat  ca  nu  detin  darul  de-a  scrie  si  darul  exprimarii pt  a-ti  putea  afla ce  inseamna  albina  pt  mine.Eu  sunt  de  fire , o  persoana  mai  rece si  mai  greu  de-a  face  lumea  sa  ma  creada,cateodata  nu  ma  inteleg  nici  eu si  totusi  sunt  eu ,persoana  care  dis  de  dimineata in  timp  ce-si  bea  cafeaua sta cu  cartea-n mana ,citese,gandeste si -si  face  planul  de  bataie  pt  urmatoarea  vizita  la  stupina. Pacat  ca  ma  trezesc  din  visul  cel  visez si  nu  pot  sa  fac mai  mult  decat  mie  dat.

mape 48-petru manea

frumoase cuvinte (si sp[uneai ca nu sti sa te exprimi)
in ceeace priveste disparitia,neavand o alta explicatie deocamdata mergsi eu pe varianta varooa

cipriene

operatie reusita, pacientul mort. domnul abeja ne prezinta situatia prin care a trecut (una foarte urata din pacate), dar ca raspuns la fenomen doar presupuneri. cine stie cati mai sunt care au patit la fel, dar care nu spun ca nu au cui.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)