Asociatia Apicultorilor Profesionisti "Albina Ramniceana" Rm. Sarat

Creat de PuisoruApis, Decembrie 15, 2011, 04:14:17 AM

« precedentul - următorul »

gabicosta

Gabi


dumstan

Ma scuzati de offtopic, am o nelamurire si nu am gasit un loc mai potrivit sa intreb , sunt intr-o incurcatura : ca sa am punctaj la 141, am intrat acum 3 ani membru la o cooperativa , unde am stupii crotaliati. Din pacate ,cooperativa aceasta e pe hartie, in afara sa ceara cotizatie anuala, seful ei nu prea stie altceva, nici macar dubventia pe medicamente nu se ocupa. Cum pot sa accesez PNA in aceste conditii?
Intrebari :
1. pot sa raman cu stupii crotaliati la coop, dar sa devin membru la o asociatie nonprofit, prin care sa aqcesez pna?
2. pot renunta la crotaliile de la cooperativa, si sa cer altele prin asociatia non profit?
3. pot pastra crotaliile coop ,dar pentru cresterea de 4 ude (50 famili) sa cer crotalii de la asociatia non profit? Si sa accesez pt aceste 50 de famili?
Va multumesc din suflet pentru orice sfaturi!

Kov iulian

Citat din: dumstan din Iulie 14, 2013, 10:04:42 AM
2. pot renunta la crotaliile de la cooperativa, si sa cer altele prin asociatia non profit?
3. pot pastra crotaliile coop ,dar pentru cresterea de 4 ude (50 famili) sa cer crotalii de la asociatia non profit? Si sa accesez pt aceste 50 de famili?

Din cate stiu nu puteti pastra crotaliile unei asociatii/cooperative si sa faceti parte sau sa va mutati la alta.
Din cate stiu un set de cifre de pe crotalii desemneaza asociatia unde acesti stupi sunt inregistrati.


Nu stiu de ce au facut destepti astia de guvernanti asa in cazul celorlalte animale nu e asa, fiecare animal are codul sau care e trecut pe numele tau si nu sunt trecute pe ele codurile unor asociatii .

romikele

E valabil puntul2.
Adica se anuleaza numerele obtinute de la cooperativa, anuntand ANARZ-ul de aceasta modificare, apoi se solicita altele la asociatia prin intermediul careia doresti sa accesezi PNA.

romikele

     Asociația Apicultorilor Profesioniști "Albina Râmniceană" Rm. Sărat, membră a Federației Apis Mellifera Carpatica, anunță înființarea unei Sucursale a Asociației în Mun. București, str. Jiului, nr. 115 (Bucureștii Noi), unde doritorii se pot înscrie ca membri, începând cu data de 01.12.2013, fiindu-le astfel facilitată accesarea Programului Național Apicol 2014-2016 cât și a măsurilor de piață 2014-2020.
     Totodată, la aceeași adresă de mai sus, va funcționa un punct de lucru al SC Puisoru Apis SRL, de unde toți apicultorii vor putea achiziționa o gamă largă de echipamente și utilaje apicole, material biologic, etc., necesare desfășurării acestei nobile meserii, apicultura!

          Sunteți așteptați cu drag!!!

Pentru relații puteți suna la următoarele numere de telefon:
            0786 969 115 - Raluca DUMITRU, Secretară
            0765 490 201 - Cătălin GHERGHE, Președinte

Sparlici

Pentru cei interesați, ne puteți comunica ce este necesar pentru înscriere în asociație, cotizația și alte asemenea detalii? :thanks:
Du sublime au ridicule n`il y a qu`un pas.
(De la sublim la ridicol nu e decât un pas.)
Napoleon Bonaparte

romikele

Nu e un secret:

Ca documente:
1. pentru persoane fizice neautorizate: bi/ ci, diploma calificare in meseria de apicultor, inregistrare/autorizare la DSV, adeverinta primarie cu nr. de stupi si suprafata vetrei de stupina;
2. pentru PFA, II, etc... in plus la cele de mai sus, certificatul de inregistrare la Registrul Comertului.

Taxa de inscriere e de 15 RON, iar cotizatia anuala 1 RON/familia de albine.
Se garanteaza decontarea cheltuielilor prin PNA conform legislatiei in vigoare, de corectitudinea documentelor prezentate si intocmirea dosarelor vom avea grija, astfel incat sa nu fie surprize.

davcosti

1. Pentru persoane fizice neautorizate: bi/ ci, diploma calificare in meseria de apicultor, inregistrare/autorizare la DSV, adeverinta primarie cu nr. de stupi si suprafata vetrei de stupina;
*Mă pot înscrie, dacă sunt din București, dar am Stupina în Argeș?
*Nu am încă definitivat, înscrierea la primărie și DSV, (sunt începător) dar dacă doresc să mă înscriu într-o Asociație Apicolă, că-n Argeș nu există alta în  afară de A.C.A. mă pot înscrie...chiar dacă nu îndeplinesc încă condițiile de accesare de fonduri?
*Aveți condiții-să fie Stupina în zona Asociației Apicole?
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

romikele

Stupina poate fi oriunde, important e ca adeverinta sa fie emisa de Primaria pe raza careia se afla albinele.
Deoarece suntem asociatie de profesionisti este obligatorie diploma de calificare si macar inregistrarea cu vanzare directa la DSV.
Numarul de stupi de minim 50 e obligatoriu pentru accesarea PNA, in caz contrar nu se justifica inscrierea in asociatie - doar nimeni nu face asta doar de dragul de a plati o cotizatie, fara sa beneficieze de nimic  :wink2:

Pentru detalii, puteti intra in legatura cu asociatie direct de pe pagina de contact.

Sparlici

Mulțumim pentru răspunsuri. Dacă sunteți amabil, puteți să ne puneți și nouă la dispoziție niște modele de cerere pentru obținerea adeverinței de la primărie și înregistrare/autorizare la DSV?
Cursuri autorizate pentru obținerea diplomei de calificare în apicultură mai organizează și altcineva în afară de ACA?
Du sublime au ridicule n`il y a qu`un pas.
(De la sublim la ridicol nu e decât un pas.)
Napoleon Bonaparte

davcosti

Da, depinde unde sunteți-S-au ieftinit cursurile de Apicultor pentru cei interesați-(420 Lei).Nu le fac reclamă, dar eu le-am făcut când erau mai scumpe cu 120 de lei! Au mai multe centre în țară-București, Constanța, Galați și Tulcea: http://www.cfpdr.eu/cursuri-autorizate-cfpdr/apicultor.html
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

romikele

La primarie normal au formulare tip care se completeaza pe loc. Cel putin asa este la noi.
Pentru DSV, la Buzau, persoanele fizice prezinta medicului zonal un dosar cu copii de pe BI/CI, certificatul de producator plus adeverinta de la primarie, la care se adauga o cerere tip completata.

romikele


romikele

Pe data de 01 Decembrie 2013 se va deschide cu surle si trambite proaspat infiintata Sucursala a Asociatiei Apicultorilor Profesionisti "Albina Ramniceana", in Bucurestii Noi, str. Jiului, nr. 115.
Este invitat dragos2006, alaturi de ceilalti membri din gasca ramniceana, ca si toti apicultorii profesionisti, care in afara de o simpla strangere de mana au ceva serios de aratat si spus colegilor de breasla.
Speram sa fie prezenti printre altii  Marian Sima si UVE, ioanardelean55 si apicotef, ca si alti colegi inventivi!