Hranire de iarna

Creat de daddy22fat, Decembrie 11, 2011, 10:29:58 AM

« precedentul - următorul »

relutu

Pai cum D-le postasul,a-ti pus dvs Apifonda parca spuneati ca nu sunt bune toate "apipixurile"? ^:)^

POSTASUL

#61
Citat din: relutu din Decembrie 30, 2011, 09:36:24 PM
Pai cum D-le postasul,a-ti pus dvs Apifonda parca spuneati ca nu sunt bune toate "apipixurile"? ^:)^
am fost surprins  si  problema a fost de forta majora pentruca nu sti  cum se schimba vremea dar saptamana viitoare ami voi face turte din MIERE sa am acolo gata facute  , macar cate una de 1kg pentru fiecare fam. si daca nu va fii nevoie de iele le voi folosii in prmavara ca stimulent :wink:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

bucovineanu

Mierea cristalizata se poate pune in punga deasupra ramelor, fara a fi amestecata cu nimic.

POSTASUL

Citat din: bucovineanu din Decembrie 30, 2011, 09:57:27 PM
Mierea cristalizata se poate pune in punga deasupra ramelor, fara a fi amestecata cu nimic.
chiar si acum in perioada asta?? nu exista riscul  ca de la caldura ghemului sa se inmoaie si sa curga printre rame , chiar daca o punem in punga si o intepam
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

dorindafi

nu  daca intzrpi punga pe partea de deasupra  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cipriene

mierea cristalizata pusa in punga deasupra cuibului poti sa o intepi pe toate partile ca nu o sa curga niciodata. cu stima..
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

relutu

Am glumit d-le Postasul.Si eu tot de forta majora voiam sa iau apifonda ptr ca miere nu aveam si decat sa cumpar bolnava de la altcineva ,mai bine apifonda. :bzz:

alexutu

am si eu o intrebare o fi prea devreme daca in ianuarie as face turte cu apipuder,protofil si apicomplex :coffee:
00007

sfantul spiridon

Citat din: alexutu din Decembrie 31, 2011, 09:11:39 AM
am si eu o intrebare o fi prea devreme daca in ianuarie as face turte cu apipuder,protofil si apicomplex :coffee:
daca pariezi pe o iarna blanda cu doua zboruri de curatire bune-nu!
eu am facut asfel de pariuri in trecut si prea des vedeam doar frunzele morcovului.
as incerca in locul tau doar hrana energetica
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

albinoiu

sfinte spune si rezultatul experientelor astea ca sa inteleaga omu adica intri pe 3 rame si iesi pe 6 daca le dai tot felul de suplimente iar in aprilie rupi la rapita cu ei, ia zi asa ai facut?

alexutu

multumesc pt  ajutor.
La multi ani si sa fie un an mai bun : sampanie:
00007

cocobeny

As avea si eu o intrebare, daca sant cateva albine sus pe rame, ar trebuii puse turte sau numai cand sant mai multe, multumesc.  :hi: : sampanie: LA MULTI ANI !!!
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

sfantul spiridon

e destul de greu de dat un sfat din experienta proprie daca nu sti ce are omul in lada
dupa experienta mea, incercarile ce urmaresc furtul unui start de calitate tin cont de cate rame cu albina ai bagat in iarna, care a fost ultimul puiet iesit si cand, si nu in ultimul rand ce cantitate de miere ai in stup
am observat in zona mea ca alimentarea cu lapte praf sa zicem undeva in afara stupului nu este ''mana cereasca'' pentru ca am polen pana in octombrie iar primavara foamea de polen se instaleaza atunci cand deja potbalul sau alunul dau cate ceva.
de aceea ma mir cand vad filmuletele lui florin caci nu prea inteleg de ce?
oricum, atunci cand se incepe ponta pe langa turta de apifonda le pun si o turta de hrana energetica.
aceasta turta o voi face din miere de floarea soarelui, protofil, miere de salcam, ceaiuri de plante, startovit (sau apicomplex), soia, lapte praf si bineinteles zahar macinat
proportia hranei proteice nu va trece de 25 % din total greutate
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

sfantul spiridon

Citat din: cocobeny din Decembrie 31, 2011, 12:03:59 PM
As avea si eu o intrebare, daca sant cateva albine sus pe rame, ar trebuii puse turte sau numai cand sant mai multe, multumesc.  :hi: : sampanie: LA MULTI ANI !!!
din octombrie pana acum au mancat cam 1,5 kg
iti poti da singur un raspuns daca sti cam cata miere ai lasat
uita-te printre rame si vezi daca ai miere
oricum, dupa 15 ianuarie eu trezesc familia cu o turta de apifonda care are dublu rol
salveaza familia, daca e cazul si stimuleaza ponta daca vrea ''coana''
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

cipriene

vad ca foarte multi apicultori folosesc in perioada asta apifonda ca hrana artificiala in loc de serbet. este vreo deosebire intre cele doua? ma refer la serbetul cumparat din comert. cu stima..
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)