Hranire de iarna

Creat de daddy22fat, Decembrie 11, 2011, 10:29:58 AM

« precedentul - următorul »

sfantul spiridon

apifonda este tot un serbet dar mai bine realizat
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

cipriene

ok, am inteles. cu toate astea, APICOLA deconteaza prin faimosul PNA doar serbet. oare ei nu stiu ca apifonda este mai buna si mai ieftina? (apifonda - 6.5 ron/kg vs serbet - 8.5 ron/kg)
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

pharaonu75

Si Apifonda se deconteaza prin PNA!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dorindafi

Citat din: cipriene din Ianuarie 02, 2012, 08:33:06 PM
ok, am inteles. cu toate astea, APICOLA deconteaza prin faimosul PNA doar serbet. oare ei nu stiu ca apifonda este mai buna si mai ieftina? (apifonda - 6.5 ron/kg vs serbet - 8.5 ron/kg)
la cumparare ceri factura shi se va deconta :nod:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cipriene

azi am fost si am cumparat ultimele doua pachete de apifonda de la ACA si am aflat ca s-a introdus iar apifonda in PNA. acum 2-3 saptamani nu era decat serbetul. nu am cerut factura pt ca nu-mi trebuie  :nono:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

pharaonu75

Dar macar bon de casa ai luat?
Daca nu ai luat nici factura nici bon, le-ai lasat lor in buzunar banii de impozit si TVA pe acel produs (adica 40% din pret)... le-ai facut un bine!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dorindafi

astazi am saltat 3 podishoare
la un stup papica a fost luata
mane daca timpul e tot ca astazi verificam totul
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cipriene

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 04, 2012, 06:40:35 PM
Dar macar bon de casa ai luat?
Daca nu ai luat nici factura nici bon, le-ai lasat lor in buzunar banii de impozit si TVA pe acel produs (adica 40% din pret)... le-ai facut un bine!

sa fie ei sanatosi!  :smile:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Dismas

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 02, 2012, 08:47:33 PM
Si Apifonda se deconteaza prin PNA!
care sunt biostimulatorii de pe faimoasa lista ?

serban-cristi

O reteta de turta de pe alte meleaguri(50 kg de zahăr la sol
3 kg drojdie
2.5 kgmed
1,5 kg ceapa
100 gr. fumagilin sau alte droguri
500 de grame. lapte praf
500 de grame. făină de soia
1 kg apăsat lamaie
50-10 ou gălbenuşuri
10 comprimate oligovit
1 l de apă sau după cum este necesar
20 de grame. Luni biostimulator companie

Drojdia este plasat într-un litru de apă în recipient şi căldură să se topească. Înainte de a fierbe şi se adaugă celelalte ingrediente. Cu acest amestec, se amestecă zahăr pudră. Dacă aluatul este greu, se adaugă apă după cum este necesar.)

serban-cristi

O alta reteta. :DAl doilea Materialele necesare:
25 kg de zahăr pudră, 1,5 kg de drojdie proaspătă pentru pâine, 1,25 kg de miere si 1 litru de apă.
Procedura de preparare: Într-un castron pune drojdie sub formă de praf fin şi se amestecă cu 1 kg de zahăr pudră.
Aşteptaţi de reacţie şi formarea de masă lichid / 5 minute /. În astfel de tcnost adăuga miere şi apă şi se fierbe
/ min de fierbere 5-10 /, în scopul de a inactiva drojdii. Această masă caldă a radiatorului se toarnă imediat în
mixer şi se adaugă restul de zahăr.

dorindafi

mai baietzi , daca romanul a facut din rahat bici shi a pocnit  am facut shi eu turte
am vrut sa fac shi in iarna asta dar am socotit cat costa zaharul,mierea shi tratamentul
nu vreau sa fac reclama dar anul asta a fost prima data cand am folosit apifonda
a dat rezultate mult mai bune shi la aceleashi costuri  :nod:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cipriene

subscriu. daca nu ai rezerve de miere, parerea mea ca cel mai bun inlocuitor la ora asta este apifonda :wink:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

serban-cristi

Daca ai miere in cuib stai pe pace ca se uzeaza albina.Am patito iarna trecuta avand putina miere am dat turta si la inceputul lui martie cand a fost frig vreo 25 din cele mai slabe bau :yahoo_cry:

marian67stroe

Citat din: cipriene din Ianuarie 02, 2012, 08:33:06 PM
ok, am inteles. cu toate astea, APICOLA deconteaza prin faimosul PNA doar serbet. oare ei nu stiu ca apifonda este mai buna si mai ieftina? (apifonda - 6.5 ron/kg vs serbet - 8.5 ron/kg)
Apifonda, spre deosebire de serbet, nu este fabricata de cei care se ocupa cu decontarile si prin urmare nu au nici un interes sa faca acest lucru.
Va urez SANATATE ca-i mai buna decat toate!!!