despre crotalierea stupilor

Creat de apisrom, Noiembrie 17, 2011, 07:12:45 PM

« precedentul - următorul »

cipriene

ok, dar afacere se poate face si fara "crotalierea" stupilor  :thanks:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

D006

  Crotalierea este OBLIGATORIE PT. TOATE FAMILIILE DE ALBINE DE PE TERITORIUL ROMANIEI indiferent ca stuparul este hobyst sau profi !

nicu has

buna domilor am o intrebare in legatura cu crotalierea stupilor:
sunt obligat sa pun crotali pe stupi daca nu acesez nici un fel de masura?
nu iau subventii nimic ?
sunt inscris la asociatie doar atat
astept raspuns va multumesc :hi:

pharaonu75

http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=4519.msg91674#msg91674

Crotalierea este obligatorie pentru toti stupii... este exact ca la vaci sau porci... chiar daca le cresti in curte pentru hrana proprie si nu accesezi nicio masura UE, sau nu ceri nicio subventie, tot trebuie sa le crotaliezi!
Stupii nu fac exceptie!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

Si daca nu faci parte din nici o asociatie, de la cine vei cere acele crotali ?

filip

Citat din: Kov iulian din Decembrie 17, 2011, 12:31:20 PM
Si daca nu faci parte din nici o asociatie, de la cine vei cere acele crotali ?
Eu cunosc o femeie are 12 capete de vaci cu vitei cu tot.Nu au crotalii.
Nu beneficiaza de nici un ajutor din partea statului,iar clienti interesati de animale sunt destui.
In apicultura se doreste un numar exact a celor care BENEFICIAZA din partea statului.
Ex: Daca nu esti in asociatie nu poti accesa PNA ori Fonduri Europene.
Asta se datoreaza si celor care au declarat sute de stupi iar ei...........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

#81
http://www.adevarul.ro/actualitate/eveniment/web-O_femeie_din_Mehedinti_nu_poate_beneficia_de_ajutor_social_desi_are_pensia_de_un_leu_0_610738937.html
-ai stupi nu beneficiezi de ajutoare incalzire
-accesezi masuri 141 nu beneficiezi de somaj daca esti dat afara.
Si uite asa, lucrurile bune intodeauna se intorc impotriva noastra.
http://lanebuni.ro/legile-lui-murphy/
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Dragos,
Din ce am citit eu e un ordin dat pentru cei inclusi in PNA ori Fonduri Europene.
Cine asigura tablite celor care nu sunt in asociatie?
Din punctul meu de vedere treaba sta cam asa:
Vrei bani de la stat ori fonduri europene ?
Daca Da atunci trebuie Crotaliati stupii aici intra si cei care fac pastoral{victime colaterale}
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

http://apiardeal.3xforum.ro/post/2178/1/Programul_National_Apicol/
Ce discutam noi acum ceva timp in urma.
Cati stupi sunt azi in romania?
1 300 000 conform spuselor lui Fetea.
E bine!
Multi apicultori nu au aizit de PNA si Fonduri Europene
S-a ajuns la prea multe smecherii
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Citat din: dragos2006 din Decembrie 17, 2011, 07:47:10 AM
  Crotalierea este OBLIGATORIE PT. TOATE FAMILIILE DE ALBINE DE PE TERITORIUL ROMANIEI indiferent ca stuparul este hobyst sau profi !
Si daca eu nu sunt membru in nici o asociatie si nu doresc sa pun crotalii pe stupi, oare albinele mele nu vor strange miere?

filip

Citat din: bucovineanu din Decembrie 17, 2011, 02:13:35 PM
Citat din: dragos2006 din Decembrie 17, 2011, 07:47:10 AM
  Crotalierea este OBLIGATORIE PT. TOATE FAMILIILE DE ALBINE DE PE TERITORIUL ROMANIEI indiferent ca stuparul este hobyst sau profi !
Si daca eu nu sunt membru in nici o asociatie si nu doresc sa pun crotalii pe stupi, oare albinele mele nu vor strange miere?
Panica mare,nu iese numarul de fam de albine.
Nu se justifica unele plati facute.Iar recesamantul albinelor trebuie complectat cu verificare in teren.Unde sunt placutele?
Doar asa se va clarifica.Altfel ,e doar apa de ploaie.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dorindafi

Citat din: bucovineanu din Decembrie 17, 2011, 02:13:35 PM
Citat din: dragos2006 din Decembrie 17, 2011, 07:47:10 AM
  Crotalierea este OBLIGATORIE PT. TOATE FAMILIILE DE ALBINE DE PE TERITORIUL ROMANIEI indiferent ca stuparul este hobyst sau profi !
Si daca eu nu sunt membru in nici o asociatie si nu doresc sa pun crotalii pe stupi, oare albinele mele nu vor strange miere?
ei uite aici ai dreptate.  shi cei care au vite shi nu le crotaliaza au shi lapte,au shi carne shi la nevoie cumparam cu totzi medicamente pt. ele.
atunci cand m-am apucat de apicultura nu a venit nimeni sa-mi dea un shfantz ori sa ma-ntrebe de cate ori am renuntzat la alte pofte pt. a putea duce apicultura mai departe :cool:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cipriene

Citat din: dragos2006 din Decembrie 17, 2011, 07:47:10 AM
  Crotalierea este OBLIGATORIE PT. TOATE FAMILIILE DE ALBINE DE PE TERITORIUL ROMANIEI indiferent ca stuparul este hobyst sau profi !

probabil ca aici vom ajunge dar, cu cat mai tarziu cu atat mai bine. spun asta deoarece o minune tine trei zile. dupa ce se termina nebunia cu fondurile europene, iar o sa fim lasati in pace (cel putin asa sper :P)
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cipriene

saptamana trecuta am fost la ACA (acolo sunt membru :yahoo_cry:) si surpriza: deja aveam numere de ordine pt placute. mai trebuie sa platesc contravaloarea lor si gata (teoretic :finger:). am intrebat daca este obligatoriu sa fac nebunia asta, iar raspunsul a fost ca fara astea nu mai pot accesa nimic.
fratilor, eu sincer pot si chiar vreau sa traiesc si sa ma dezvolt fara a ma monitoriza cineva.
PS: si nu cred ca sunt singurul :hi:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

pharaonu75

Pentru vaci sau porci nu trebuie sa fii membru in vreo asociatie... ti le crotaliaza veterinarul din sat!
Aici cred ca se va ajunge si cu familiile de albine... sincer cred ca treaba asta cu primitul numerelor de la asociatie este o "scapare" a legiutorului, pe care o vor modifica imediat ce isi vor da seama ca poti avea stupi fara a fi membru intr-o asociatie!

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube