Apiinvert intre adevar si minciuna

Creat de dragos2006, Octombrie 31, 2011, 08:49:23 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

"-Apiinvert(galeata 14 kg):6,4 lei/kg"

Pai la ce te asteptai Dragos?
In pretul siropului intra si pretul galetii, pentru ca Agrana nu da galeti moca, asa cum a facut PDL-ul! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Atunci sa faca parteneriat cu PDL , unii cu fructoza altii cu caldarile . Astfel produsul va fi mai ieftin iar PDL isi va face reclama in randul stuparilor .

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 19, 2012, 03:04:11 PM
"-Apiinvert(galeata 14 kg):6,4 lei/kg"

Pai la ce te asteptai Dragos?
In pretul siropului intra si pretul galetii, pentru ca Agrana nu da galeti moca, asa cum a facut PDL-ul! =)) =))

iar gresiti...
chestia cu "galeata 14", e la kaufland, unde da o galeata de portocale (cat incape) cu 14 lei
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

orbanstefan64


dumitriu

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 19, 2012, 03:04:11 PM
Pai la ce te asteptai Dragos?
In pretul siropului intra si pretul galetii, pentru ca Agrana nu da galeti moca, asa cum a facut PDL-ul! =)) =))
Nu am auzit nici un producator sa dea ambalajul gratis, intotdeauna este inclus in pretul produsului.Indiferent daca vrea sa se dea impresia ca nu este asa.

D006

  Atunci luam moca galetile de la partidele politice iar tu vii doar cu zeama ! poate agrana vrea sa ajute pe stuparii romani si sa nu mai incaseze pe ambalaje niste preturi exorbitante.

balasbebe

Propun sa facem poze cu galetile primite.

albinasebes

diferenta mare de pret de anul trecut pana acum. probabil speculeaza si ei stiind ca se deconteaza prin PNA. dar pana la a vedea banii inapoi e cale lunga.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

D006

  Si nimeni nu-ti garanteaza ca-ti mai vezi banii inapoi !

ilalexandru

Ca sa intaresc afirmatia domnului Dragos vin si eu cu un mic calcul...

Sa zicem ca anul asta vor cere subventii pentru biostimulatori apicultori cu vreo 200.000 familii in total. Si ca acestia o sa achizitioneze cate 10 kg pe familie, ceea ce inseamna vreo 2.000.000 kg stimulent. La un pret mediu de 1,4 euro pe kg de stimulent rezulta vreo 2.800.000 euro numai pentru biostimulatori. Cat e fondul pentru tot PNA - ul pentru anul 2012?

Pentru 2011 parca au fost 7 milioane de euro.... pentru cinci măsuri de susţinere incluse în Programul Naţional Apicol (PNA): refacerea şeptelului apicol, combaterea unor boli precum varooza (specia de acarieni care atacă albinele), efectuarea analizelor de calitate ale mierii, asistenţa tehnică acordată apicultorilor și optimizarea transhumanţei.

Si apropo....mai e o problema...cine acceseaza PNA - ul din 2012 trebuie sa aiba stupii identificati. S-ar putea sa puna conditia ca...primesc facturile care au fost luate din momentul in care s-a depus cererea pentru achizitia placutelor de identificare. IN 2011 au venit cu obligatia ca facturile pentru medicamente sa fie luate dupa data aprobarii masurii, adica dupa 28 martie parca. Si multi au luat medicamente in ianuarie si februarie. Asa ca....atentie putin si la identificare. Nu stiu daca merge ca X sa mearga sa depuna cererea pentru achizitia placutelor in 15 iulie si pe 16 iulie sa depuna dosarul pentru subventi. E un semn de ????????

albinasebes

daca stam sa comparam pretul zaharului cu cel al biostimulatorilor, iesim mai ieftin cu zaharul, numai ca nu se deconteaza. cu siropul poate prinzi ceva banuti inapoi (sau lei), in ce masura se va deconta, vom vedea, ca la asociatie ne-a spus la toti sa facem hartii ca se deconteaza, deci raportat la anii trecuti va fi cantitate f mare, deci suma f mare de decontat. trebuie sa fim si realisti putin. cei care  stiti mai multe  faceti un bine si  ne informati si pe noi,  astia mai mici. sanatate
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

D006

   decontarea se face in mod egal la toata lumea . Unul cumpara sa zicem cu 6,5 lei/kg altul baiat istet cu 4,4 lei/kg. Se face media si se anunta ca se deconteaza 4,4 lei/kg. Unul isi ia toti banii inapoi iar altul incaseaza cu mai putin 2,1 lei la fiecare kg. Asta totul fara sa luam in calcul TVA care nu se deconteaza.

filip

Citat din: albinasebes din Februarie 08, 2012, 08:48:19 AM
daca stam sa comparam pretul zaharului cu cel al biostimulatorilor, iesim mai ieftin cu zaharul, numai ca nu se deconteaza. cu siropul poate prinzi ceva banuti inapoi (sau lei), in ce masura se va deconta, vom vedea, ca la asociatie ne-a spus la toti sa facem hartii ca se deconteaza, deci raportat la anii trecuti va fi cantitate f mare, deci suma f mare de decontat. trebuie sa fim si realisti putin. cei care  stiti mai multe  faceti un bine si  ne informati si pe noi,  astia mai mici. sanatate
"ca la asociatie ne-a spus la toti sa facem hartii ca se deconteaza"
Cum vine asta "hartii fara sa cumperi produsul"?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

valter

Auziti ba !!!
Suntem prosti de impungem !
Facem puta mare la ''jigodii''(toti smecherii care vand sacz)  ca sa nu ne primeasca mierea alte ''lepre''(procesatorii).

PS. Traiasca ministerul lu' masa agriculturii care ne da banii pe de-o parte si ni-i fura(dupa ce-si iau diplomatul de euroi comision) pe de alta parte.
  Pune-ti botu la toate vrajelile...si promovam fabricile de zaharoase.
  Bravos romane!!!

Am sa-mi pun o placa da piept si am sa ies in piata ...sa-i bag in masa pe toti fraierii care pledeaza pentru matrapazlacuri.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

filip

#89
Valter,
Am scris in vara ,de un tip ce a venit in pastoral cu haranitoare de mare capacitate atat in cuib cat si in cat.
Domnul Dumitriu zicea  DACA APIINVERTUL trece prin gusa albinei nu-s probleme
Probleme au fost la cei care nici macar nu s-au obosit sa puna apiinvertul in haranitor ,au amestecat apiinvert direct cu miere.

Eu iernez pe miere si asa o sa raman .Dar fac cu nervii cand vad cate HOTII se fac.
SUBVENTIONEZI SIROPUL sa FALSIFICI MIEREA

Citat din: romikele din Ianuarie 09, 2012, 22:46:38
Ceva e in neregula, din moment ce tot ei, nemtii, refuza mierea de la cei care le-au folosit produsul minune 

Faceti o afirmatie neadevarata.Si sa va explic si de ce.
Nemtii nu refuza mierea obtinuta in cazul in care s-a administrat CA HRANA catre albine, Apiinvert-ul.Daca aveti vreun document in care sa se specifice ca mierea a fost refuzata in Germania pentru ca "au folosit produsul minune" va rog sa-l postati pe forum fara nici o retinere.
De ce spun asta?Pentru ca in Germania se administreaza Apiinvert-ul in hranirea albinelor. Si nu am auzit ca mierea nemteasca sa nu fie acceptata pentru consum in Germania.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)