Apiinvert intre adevar si minciuna

Creat de dragos2006, Octombrie 31, 2011, 08:49:23 PM

« precedentul - următorul »

ion patrut

de domnu dragos fiecare cu ale lui in cele din urma tare mi-ar placea sa sa nu ne mai contrazicem dar ce sai faci sunt sunt printre noi  oameni de afaceri care traiesc din "exploatarea" albinelor strict pentru castig si oameni care iubesc albinele cu adevarat binecunoscutul cercetator in apicultura N.NICOLAIESCU spunea:"din toata agoniseala unui stup de albine prisacarului i se cuvine 20 la suta " promit sa nu mai comentez acest subiect cu toate ca va admir priceperea in ale apiculturii sanatate si multa  "MARFA"(adica miere)

Kov iulian

#121
CitatIn anul 1923, filosoful austriac Rudolf Steiner prezicea ca apicultura comerciala va conduce la disparitia albinelor intr-o suta de ani


Tocmai din 1923 inainte ca apicultura sa devina ce e acum si sa apara toti acesti inlocuitori un Domn Excentric pe nume

Rudolf Steiner (http://ro.wikipedia.org/wiki/Rudolf_Steiner ) a facut afirmatia de mai sus .

Dragi colegi albina dar si orice alta fiinta de pe fata pamantului sunt " proiectate " sa functioneze intr-un anume fel nu putem forta lucrurile, daca depasim

" paramateri de functionare " distrugem acea fiinta, partea proasta e ca toate toate solicitarile la care expunem Albina se manifesta in starea de sanatate care

se inrautateste, de la generatie la generatie se transmit si se amplifica unele caracteristici negative, o stare bolnavicioasa, un sistem imunitar slabit .







Oricum pe mine aceste lucruri nu ma vor afecta asa de mult, cand se vor intampla aceste lucruri, imi voi fi trait o mare parte din viata, nu am copii

( si nici nu voi face ) asa ca peste un anume timp nu ma voi ocara singur pt ca am adus pe lume copii intro lume chimizata si toxica  ca sa ii chinui .







D006

Citat din: marius_vfp din Martie 26, 2012, 11:38:15 PM
un amic din 30 de familii a pierdut jumate  ,in iarna,din cauza hranirilor de completare cu apiinvert,deci .........

...ahha..

..Marius, cum si-a dat seama amicul tau ca ar fi apinvertul de vina..??

,..

pharaonu75

Citat din: bio din Martie 27, 2012, 09:08:41 PM
...
Marius, cum si-a dat seama amicul tau ca ar fi apinvertul de vina..??
...

Asta am spus si eu. Probabil apicultorul a gresit pe undeva, iar ca sa nu isi recunoasca greseala a dat vina pe apiinvert.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

kamy

domnule dumitriu am folosit 40-ul unguresc luat de la sursa si-mi vine la 3 lei daca ma duc eu dupa el,pentru mine e perfect il folosesc de trei ani si n-am nimic rau de zis dar iau direct de la sursa nu  de la vreun ioan botezatorul!
o seara placuta!

bucovineanu

Daca se cumpara apiinvert la care nu se deconteaza tva-ul si se deconteaza pretul cel mai mic la care se vinde un oarecare sirop, nu se castiga mare lucru fata de situatia in care folosim zahar.

dumitriu

Citat din: ion patrut din Martie 27, 2012, 12:15:25 PM
multamesc pentru detalii deci nu mam inselat cel putin in privinta unui aspect " sunteti reprezentantul firmei germane in romania" spor la vanzari va doresc dar eu raman la ideia mea cea mai buna mancare pentru albine ramane MIEREA va doresc sanatate si spor in afaceri clienti aveti orcum cat cuprinde
Ideea D-vstra despre cea mai buna hrana pentru albine(mierea) o impartasesc si eu.Apiinvert-ul noi il consideram ca SUPLIMENT DE HRANA pentru situatii de genul cand rezervele de hrana sunt insuficiente.

dumitriu

Citat din: marius_vfp din Martie 26, 2012, 11:38:15 PM
un amic din 30 de familii a pierdut jumate  ,in iarna,din cauza hranirilor de completare cu apiinvert,deci .........
Asteptam cu nerabdare lamuriri asupra cazului:
-de la ce distribuitor a fost cumparat Apiinvert-ul
-cand anume
-numarul lotului (daca se poate)
-in ce perioada s-a administrat Apiinvert-ul

dumitriu

Citat din: cheregi ioan din Martie 27, 2012, 10:20:11 PM
domnule dumitriu am folosit 40-ul unguresc luat de la sursa si-mi vine la 3 lei daca ma duc eu dupa el,pentru mine e perfect il folosesc de trei ani si n-am nimic rau de zis dar iau direct de la sursa nu  de la vreun ioan botezatorul!
Ati avut curiozitatea sa intrebati "direct de la sursa" care e destinatia finala a siropului F40?Adica e un produs dedicat hranirii albinelor? Daca doriti, comunicati exact denumirea produsului asa cum apare pe factura originala si va postez pe forum un document oficial "direct de la sursa" cu domeniile in care se recomanda folosirea acestui sirop.Si o sa vedeti ca apicultura nu face parte din aceste recomandari.

Kov iulian

#129
Citat din: dumitriu din Martie 29, 2012, 02:03:13 PM

noi il consideram ca SUPLIMENT DE HRANA pentru situatii de genul cand rezervele de hrana sunt insuficiente.

La noi a devenit supliment mierea iar aceste siropuri ( indifernt cum se numesc ) au devenit hrana principala . :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

marius_vfp

domnule dumitriu , am precizat mai sus , amicul lea facut hranire de completare in toamna , dar cred ca una din cauzele majore se datoreaza timpului in care sa facut acea hranire , adica cam tarziu in toamna

noi apicultorii(unii dintre ei ) suntem o specie mai secretoasa dar si invidioasa pe capra vecinului  , nu pot sal trag de limba ca nus genul ,

spor la treaba .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marius_vfp

Citat din: pharaonu75 din Martie 27, 2012, 09:22:29 PM

Asta am spus si eu. Probabil apicultorul a gresit pe undeva, iar ca sa nu isi recunoasca greseala a dat vina pe apiinvert.

corect asa am zis si eu , mai am vecini de genul , l-am intrebat pe unul daca a facut verificarile sa vada cum sta cu proviziile si daca le-a administrat ceva , el a zis ca da ce n-au pe camp sa plece la cules  , dar cum bine stim cu totii anul trecut pe sfarsit a fost seceta , apoi respectivul prin octombrie la sfarsit s-a gandit sa le dea sirop de completare, in primavara  o cam batut din buze , din 7 stupi cati avea o mai ramas cu 1 , asa ca .........
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

stefanescu

Crezi ca numai tu ai vecini de astia?O cunostinta de a mea cu state vechi in apicultura l-a sfatuit sa se lase.
Acum doi ani l-am lasat de capul lui pe vecinul asta al meu. Rezultat: 7 stupi intrat in iarna, iesit din primavara cu 1.
Anul trecut in toamna m-am tinut de capul lui: intrat cu 4 in iarna, iesit cu 4.
Si sa stiti ca inca ma tin de capul lui (am ajuns sa am grija si de stupii lui). Ori se da pe brazda ori..... nu stiu ce se intampla.  :mad:
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

marius_vfp

domnule stefanescu trebuie inteleasa vorba aia din batrani , dragoste cu dea sila nu se poate ,  daca omul nu vrea nu vrea . si asta este :yahoo_cry:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

stefanescu

De vrut vrea da nu poate. Daca anul asta nu se misca cum vreau eu atunci ne strangem mana si ramanem prieteni si vecini.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)