buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea


orbanstefan64

la multi ani cu sanatate multa !!!!!
:bzz: :bzz: :bzz: %%- %%- : sampanie: %%- %%- :bzz: :bzz: :bzz:

gelu

La Multi Ani si la multe postari interesante.... :bravo: :bravo: :bravo: : sampanie: :thanks:

captain bee

La multi ani cu sanatate si sa aveti noroc de toate !!!!!

pistol28

LA MULTI ANI !

Va doresc sanatate d-voastra, familiei si  :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: =D>
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

floricica

La multi ani! Sper sa ne mai incantati cu filmele dumneavoastra.

popik50


mph

La multi ani Nea' Marin!
Sa te tina Dumnezeu sanatos si cu putere de munca !

marinlm64

mai multe mătci într-o ladă -or fost 8 şi a luat 5 şi acum nearată 3 mătci la un loc
Više matica u jednoj košnici

dan sebastian

Ce seamana tipul ala de stup cu modelul Roger Delon. Oricum, are  un tip mai rar de albine daca accepta 3 matci.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

marius_vfp

fericit fie ala care poate tine 3 matci in aceeasi cutie si sa convietuiasca in buna pace , albinele ne dau inca o lectie de viatza. oare cat pot sa ponteze toate trei la un loc cate rame le trebuie sa se desfasoare . le va trebui un stup zgaraie nori  :D .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

istodorescu vasile

Citat din: marius_vfp din Ianuarie 07, 2014, 01:54:01 PM
fericit fie ala care poate tine 3 matci in aceeasi cutie si sa convietuiasca in buna pace , albinele ne dau inca o lectie de viatza. oare cat pot sa ponteze toate trei la un loc cate rame le trebuie sa se desfasoare . le va trebui un stup zgaraie nori  :D .

spor
numarul matcilor  dintr-un stup nu influenteaza dezvoltarea familiei in cauza. in decursul anilor am avut  multe cazuri cind au convietuit 2 matci in aceeasi familie[mama cu fiica], insa nu am observat vreo diferenta in dezvoltarea familiilor respective in comparatie cu cele care aveau o singura matca. partea buna este ca avind la dispozitie mai multe matci intr-o familie, ai posibilitatea sa recoltezi una sau doua matci pentru alte familii iar familia respectiva continua dezvoltarea fara a simti lipsa matcilor recoltate.

mape 48-petru manea

Nu cred ca cele 8 matci sa- fecundat in acel nucleu in acelas timp
Probabil au fost introduse in nucleu dupa ce sau fecundat in alta parte ---convetuirea in nucleu este pentru o scurta perioada de timp

petru.atudorei

Citat din: istodorescu vasile din Ianuarie 07, 2014, 04:35:20 PM
Citat din: marius_vfp din Ianuarie 07, 2014, 01:54:01 PM
fericit fie ala care poate tine 3 matci in aceeasi cutie si sa convietuiasca in buna pace , albinele ne dau inca o lectie de viatza. oare cat pot sa ponteze toate trei la un loc cate rame le trebuie sa se desfasoare . le va trebui un stup zgaraie nori  :D .

spor
numarul matcilor  dintr-un stup nu influenteaza dezvoltarea familiei in cauza. in decursul anilor am avut  multe cazuri cind au convietuit 2 matci in aceeasi familie[mama cu fiica], insa nu am observat vreo diferenta in dezvoltarea familiilor respective in comparatie cu cele care aveau o singura matca. partea buna este ca avind la dispozitie mai multe matci intr-o familie, ai posibilitatea sa recoltezi una sau doua matci pentru alte familii iar familia respectiva continua dezvoltarea fara a simti lipsa matcilor recoltate.
De ce sa nu influenteze?
Daca ponteaza amble..sigur influenteaza..
dar cand vormib de matca batrana si cea tanara in acelasi stup.. esti sigur ca matca batrana mai ponta..sau doar facea galerie pentru cea tanara..
eu am observat anul trecut o dezvoltare rapida la un stup cu 2 matci fata de unul cu o matca. Dar concluziile le trag anul acesta 2014..

cipik

Important este sa aiba albine la acoperire fara asa ceva poti sa ai si 10 matci ca nu are cine sa creasca puietul.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/