multi-etajat pe intelesul incepatorilor

Creat de Marek, Iulie 30, 2011, 07:44:40 PM

« precedentul - următorul »

Marek

Dupa mult timp de stat in cumpana am hotarat sa incep cu acest tip de stup. Am cumparat 2 roi pe care i-am pus in cate un corp. Dupa aproximativ 3 saptamani am pus al 2-lea corp. In urmatoarele zile aproape ca s-a dublat cantitatea de albine. La acest moment albinele s-au restrans pe 7 rame in corpul de jos din care 5 cu oua si puiet de toate varstele iar sus s-a format un fel de triunghi pe mijloc mai multe albine iar spre extreme mai putine.

Marek

In cazul prezentat mai sus as putea face o rotatie intre corpuri? astfel incat matca sa ponteze si in cel de-al 2-lea corp.

bucovineanu

 Inversarea corpurilor se face atunci cand regina se afla in corpul de sus nu in cel de jos. Acest lucru  e indicat numai in primavara cand reginele au ponta maxima si dorim o dezvoltare rapida a familiei. Acum ponta se reduce si familia se gaseste in regres.

bee_lover

Sa nu uitam ca de la sfarsitul lunii iulie ziua scade si creste noaptea. Matca depune tot mai putine oua si de acum trebuie sa concentram pe tratamente, asigurarea hranei si restrangerea cuiburilor.