Regina razboinica

Creat de nicu25, Iulie 09, 2011, 03:09:58 PM

« precedentul - următorul »

nicu25

    Astazi am verificat un stup dupa 2 saptamani. Cand am indepartat podisoarele, din stup veneau zgomote ciudate, zumzete prelungi de parca in stup avea loc o partida de vanatoare. Cand am ridicat fagurii am observat botci, primul impuls a fost sa le rup pe toate crezand ca acel stup doreste sa roiasca, dar apoi am observat ca nu mai este puiet, deci vechea regina a murit iar stupul si-a croit noi regine. Cand am ridicat un fagure am auzit din nou acel zumzet ciudat, am cautat sa vad ce se intampla si apoi am gasit. O regina fugea pe rama printre albine, iar la 30s -1 min se oprea, isi ridica capul cu abdomenul  si zumzeia ascutit. De pe o alta rama a venit raspunsul, am pus rama jos in stup si am ascultat cu atentie. In tot stupul erau mai mult de 5 matci care se strigau una pe cealalta, probabil aveau chef de cearta si se cautau sa isi rupa fasul  :mad: . Am cautat si pe doua din ele si le-am scos afara pt ca nu vroiam macel la mine in ograda. Le-am uns aripile si toracele cu miere si le-am bagat in doi roi care nu aveau matci. In casele lor noi au fost bine primite, cu toate ca  au intrat cu sfiala. Albinele s-au strans in jurul lor si au inceput sa le linga, am observat ca si matcile cerseau mancare de la lucratoare.  Sper sa fie totul bine. Nu am citit despre acest comportament, o singura data am gasit un film, cred ca tot aici pe forum, in care o matca isi cauta rivala. Imi pare bine ca am vazut acel film pentru ca acum mi-am putut da seama ce s-a petrecut.



bucovineanu

Din acea familie a plecat probabil cel putin un roi si daca nu se distrug botcile, sa ramana o singura regina, va mai roi.

nicu25

   Nu cred ca a plecat nici un roi din acesta familie intrucat i-am dus in pastoral la floarea soarelui acum doua saptamani, atunci i-am verificat si nu a fost nici urma de botci. Probabil matca a murit in timpul transportului, puiet nu mai este deloc, in schimb este multa albina si are si ceva cules. Cel putin sper sa nu fi plecat nici un roi din el.

stefan1

  Este posibil si ce zici tu, adica sa fi pierdut matca in timpul transportului, dar se poate si ca in 8-9 zile, deci mai putin de doua saptamani, sa ai un roi primar dintr-un stup care - cum am spus - cu 8-9 zile inainte nu avea botce cu ou. E simplu sa-ti dai seama daca a pierdut regina, ca atunci botcele sunt de salvare, trase in corpul fagurelui, la marginea suprafetelor de puiet, prin modificarea celulelor de albine.
  Ai dat o informatie inexacta: nu se poate ca stupul sa nu aiba deloc puiet dar sa aiba botce sau mai multe matci nefecundate. Aceasta pentru ca durata de maturare a unei botce este de 16 zile plecand de la ou, iar la puietul de albine este 21 de zile. Este foarte putin probabil ca o regina sa nu fi ouat timp de 5 zile (21-16=5), iar apoi sa fi depus ouale din care au aparut botcele, fara a depune alte oua din care sa creasca albine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bee_lover

Iar ceea ce ai auzit tu se numeste cantecul reginei.