Anul apicol 2011

Creat de pharaonu75, Iunie 22, 2011, 10:25:54 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Stiu ca anul apicol 2011 nu s-a incheiat, insa pana in prezent sunteti multumiti de acesta?
Sunteti multumiti de recolta de la rapita, de la salcam, zmeura, faneata?
Dar de numarul de roi/familii nou formate?

La mine a fost un an multumitor, cu o medie de 32 kg de miere pe stup (cumulat rapita+salcam).
Urmeaza floarea soarelui, care poate transforma anul din multumitor in bun!
Ar mai fi scaietii si flora salbatica! Vom vedea ce va iesi!
Am stupii in regim stationar si am marele noroc de a avea in apropiere (2-3 km) atat lanuri de rapita, cat si de floare, islaz si o padurice de salcam!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cristi ciuc

Anul acesta, cel puţin dacă ar fi să mă refer strict la zona mea, este mult mai bun ca 2010, care a fost ploios timp de o lună în sezonul activ.
Apoi, am mai adunat un alt an la "experienţa" de apicultor şi nici nu am mai avut neşansa să mă viziteze ursul, în repetate rânduri, fără să aibă, la rându-i, surprize.
Deocamdată practic staţionarul şi pot să spun că până la această dată, din anul de referinţă, lucrurile se derulează bine.

Marek

2011 pt mine e un an de referinta, e anul in care mi-am luat pt prima data albine. Pana acum totul e inregula, peste 2 zile trebuie sa inceapa sa eclozineze puietul. Faneata merge binisor la mine in zona totusi voi face cateva hraniri de completare sa trec iarna cu bine.

mape 48-petru manea

Pentru mine pana acum anul a fost bunisor,avand in vedere ca fac stationar cu 85 fam.pe o singura vatra in zona de campie fara paduri,fanete
doar pomi fructiferi prin gradini,rapita la 3,5 km --media pe stup a fost cam 12 kg
am avut pana acum 6 roi naturali---preocuparea mea principala a fost asigurarea spatiului pentru ponta matci
si inpiedicarea roitului------prin ruperea botcilor,divizare si mutarea de puiet capacit catre roiuri artificiale si nuclee de inperechere
am f.soarelui la 2,5 km cam 100 ha,apreciez ca va inflori in 7-10 zile :bzz: :bzz: :bzz: