Sirop de porumb...

Creat de badguy_goodguy, Iunie 13, 2011, 05:48:16 PM

« precedentul - următorul »

fitoconsult

Fratele meu daca ai ceva de comentat la adresa produsului dute si fa plangere la opc si la ministerul agriculturi daca nu  :nudie:

pharaonu75

#256
No thanks!
Ma multumesc sa nu-l mai folosesc... si sa impartasesc si altora din experienta neplacuta avuta de mine.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bucovineanu

Domnul vrea sa faca reclama produsului, dar vad ca se supara cam repede daca i se atrage atentia ca reclama contine neadevaruri.

jenica67

fitoconsult, tu ai invatat limba romana la scoala ?? Cred ca poti lejer sparge zidul, ca nu se vad imbunatatiri. Ce ne spui tu pe mai multe teme ? Crezi ca suntem debili careva, de trebuie sa repeti ?? Pai ce zice produsul tau asta de il lauzi (vad ca ai si id de consultanta) : "DULCOFRUCT contine max 50% fructoza, 32% glucoza, 15% maltoza si 3% alte zaharuri; substant uscata maxim 75% si minim 24% apa" Ce  asa se tolereaza un produs care se respecta ?? cu maxim 50% si minim zero ?? Ce cumperi cenusa dizolvata in apa ??  :qp:
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Obombo

Citat din: fitoconsult din Aprilie 20, 2013, 08:36:05 PM
Fratele meu daca ai ceva de comentat la adresa produsului dute si fa plangere la opc si la ministerul agriculturi daca nu  :nudie:
Un motiv in plus care ma face sa apreciez seriozitatea, competenta, respectul si rabdarea de care da dovada domnul Dumitriu de la Agrana :wink:

cleo

Vrem si noi o parere de la cineva care a iernat 100% PE Apiimvert. Multumesc

D006

Citat din: jenica67 din Aprilie 20, 2013, 10:28:03 PM
fitoconsult, tu ai invatat limba romana la scoala ?? Cred ca poti lejer sparge zidul, ca nu se vad imbunatatiri. Ce ne spui tu pe mai multe teme ? Crezi ca suntem debili careva, de trebuie sa repeti ?? Pai ce zice produsul tau asta de il lauzi (vad ca ai si id de consultanta) : "DULCOFRUCT contine max 50% fructoza, 32% glucoza, 15% maltoza si 3% alte zaharuri; substant uscata maxim 75% si minim 24% apa" Ce  asa se tolereaza un produs care se respecta ?? cu maxim 50% si minim zero ?? Ce cumperi cenusa dizolvata in apa ??  :qp:


Nea Jenica pune putin burta pe chimie si pe legislatia etichetarii asa vei afla de ce apar acele procente pe eticheta.

fitoconsult

Dragi mosului daca voi nu stiti chimie asta nu inseamnca ca trebuie sa va invat eu sau alti eu cand nu stiu ceva stau in banca mea

Daca va uitai si pe pachetul de biscuiti si pe o sticla de cola veti vedea ceva cifre care adunate nu dau 100% cum vreti voi sa dea deci e ceva  nu :)  se numeste formula :dinti:

fitoconsult

nea jenica nu eu trebuie sa invat ci dumitale ia sa iei frumos cartea si sa recapitulezi materia de liceu

iosca

#264
Citat din: pharaonu75 din Aprilie 20, 2013, 08:20:05 PM
Nu minte, ci face referire strict la substanta uscata.
Doar ca in bidon mai pune si 1/4 apa, iar daca ar fi facut referire la toata cantitatea de sirop, atunci procentele ar fi iesit mai mici si nu ar mai fi avut cu ce sa ia ochii clientilor si sa se bage in fata concurentei!

Este exact ca si afisarea preturilor fara TVA, pentru a parea mai mici si a atrage clientii... romanisme ieftine, lipsa de respect fata de clienti.

Cum a obtinut autorizarea? La fel cum au obtinut-o si altii... la fel cum s-a stabilit si faptul ca inlatura varroa!
Citat din: fitoconsult din Aprilie 20, 2013, 08:36:05 PM
Fratele meu daca ai ceva de comentat la adresa produsului dute si fa plangere la opc si la ministerul agriculturi daca nu  :nudie:


Citat din: fitoconsult din Aprilie 21, 2013, 06:40:24 PM
Dragi mosului daca voi nu stiti chimie asta nu inseamnca ca trebuie sa va invat eu sau alti eu cand nu stiu ceva stau in banca mea

Daca va uitai si pe pachetul de biscuiti si pe o sticla de cola veti vedea ceva cifre care adunate nu dau 100% cum vreti voi sa dea deci e ceva  nu :)  se numeste formula :dinti:


quote author=fitoconsult link=topic=6278.msg142794#msg142794 date=1366558595]
Pai prietene daca tu nici nu folosesti la ce iti dai cu parerea dute si  ))/

Sa vorbeasca cei care folosesc de 2-3 ani  sa spuna parerea si experienta nu vi tu neica nimeni care ai adrministrat de 2 ori sa spui c a nu e bun ca nu ai experienta fizica
eu detin 60 de familii si il folosesc si primavara pt stimulare si topama pt iernat acum 3 saptamani am inceput stimularea si am bagat pana acum 300 de kg de dulcofruct vreau la salcam sa rup norma sa am populatie cat cuprinde
[/quote]
Citat din: iosca din Aprilie 21, 2013, 07:41:43 PM
Daca citeai, vedeai ca te-am tratat cu respect  dar vad ca nu meriti !
Si iarasi daca citeai vedeai ca n-am zis nimic rau la adresa siropului comercializat de tine, si mai vedeai niste intrebari respectuoase, la care, in loc sa jignesti ca un ...."mare si cult om si mare apicultor" pe un "neica nimeni" cum imi spui tu, puteai cauta literele in ABCDAR sa raspunzi la ele pt a da detalii clintilor interesati.
            Dar vad ca intrebarile mele si-au atins tinta,  si in "inteligenta" dumitale,  ai considerat ca mai bine  jignesti decat sa discuti calm si constructiv, ca doar nu vrei sa cumparam fara sa intrebam ce si cum, despre al tau produs.
          Referitor la numarul de familii de albine pe care zici ca le ai, eu iti urez la mai mare. Din punctul meu de vedere n-ai deloc multe ca sa te umfli asa in pene, iar faptul ca-i indopi cu sirop, nu-i un motiv cu care sa te lauzi. Eu folosesc in jur de 5 to de sirop anual (nu din al tau) si nu ma laud pt ca nu cred este ceva de laudat aici. Folosesc sirop si nu-i bine deloc, dar datorita unor considerente de rentabilitate si timp, nu am incotro. Deci in nici un caz nu-i nimic de laudat aici.
          Corecteaza-ti atitudinea prietene si te invit la discutii calme, constructive si utile, nu la jigniri si umflari in pene !
Am luat numai cateva exemple din modul d-voastra de a percepe discutiile cu colegii, unii din ei c-o varsta, experienta, atitutine, cunostinte, imagine, omenie, etc, demne de respect !
Eu inteleg ca vrei sa faci o promovare dar faci exact invers ! Discutiile calme, constructive, respectuoase si sustinute de explicatii reale, nu de jigniri si altele asemenea, iti pot aduce ceva bun, in principal tie d-le, apoi imaginii tele aici, dar si noua celor ce inercam sa ne spunem parerea, ca doar de asta suntem pe un forum de discutii, ca sa discutam, nu sa ne scalambaiem si sa jignim.
            Revin a 3-a oara, si te rog, zi-mi si mie care din componentele siropului coercializat de voi, il face "ADJUVANT IMPOTRIVA VAROZEI" mai mult decat celelalte siropuri din bransa lui .
             
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

Obombo

Citat din: fitoconsult din Aprilie 21, 2013, 06:40:24 PM
Dragi mosului daca voi nu stiti chimie asta nu inseamnca ca trebuie sa va invat eu sau alti eu cand nu stiu ceva stau in banca mea
Mosule, nu e nevoie sa fii inginer chimist ca sa faci 1+1, operatie care in cazul de fata da 3. E clar ca aici nu e vorba de chimie sau de matenatica ci de marketing "creativ".
N-ar strica putin respect pentru ceilalti forumisti, dar, ma rog, de unde nu-i...

Bistriteanul

Citat din: fitoconsult din Aprilie 20, 2013, 07:14:40 PM
Daca ati fost atent la eticheta si la omologare conform analizelor si a prospectului de produs acestea sunt procentele  :uimit:

DULCOFRUCT contine max 50% fructoza, 32% glucoza, 15% maltoza si 3% alte zaharuri; substant uscata maxim 75% si minim 24% apa.
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=235349633272335&set=a.195664510574181.44833.195644853909480&type=1&theater
Va multumesc pentru trimiterea catre pagina de facebook unde se poate vedea eticheta acestui produs, am citit-o cu atentie dar din pacate contine aceleasi informatii eronate (din punctul meu de vedere) despre produs.
Astept sa citesc cu atentie: buletinul de analize si prospectul produsului care au stat la baza omologarii.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

dumitriu

Citat din: cleo din Aprilie 21, 2013, 08:00:28 AM
Vrem si noi o parere de la cineva care a iernat 100% PE Apiimvert. Multumesc
Nu se recomanda iernarile pe Apiinvert.In sezonul rece se foloseste Apifonda.
Detalii gasiti pe www.hranapentrualbine.ro

cu stima,
Dan Dumitriu

pharaonu75

#268
Citat din: fitoconsult din Aprilie 21, 2013, 06:40:24 PM
Dragi mosului daca voi nu stiti chimie ...

Calculul procentual se invata la matematica! La chimie se invata altceva... chiar si cum sa amesteci glucoza si fructoza, cumparate ieftin din diverse surse de la N sau S de Dunare, sa le diluezi cu 24% apa si sa le vinzi apoi la pret dublu, drept hrana "antivarroa" pentru albine.

P.S. Si ca sa nu fiu interpretat gresit sau acuzat ca fac jocurile concurentei, va invit sa cititi si postarile mele de pe topicurile Apiinvert si Apifonda, unde am fost destul de suspicios si "incomod" si in discutiile cu domnii Dumitriu sau Hajdu. Insa, spre deosebire de cazul de fata, domniile lor au dovedit solicitudine si deschidere la discutii, fie ele si in contradictoriu, aducand argumentele si informatiile solicitate... nu s-au rezumat la a afirma "asa a scris producatorul pe eticheta".
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

iosca

#269
Citat din: dumitriu din Aprilie 22, 2013, 12:31:48 PM
Citat din: cleo din Aprilie 21, 2013, 08:00:28 AM
Vrem si noi o parere de la cineva care a iernat 100% PE Apiimvert. Multumesc
Nu se recomanda iernarile pe Apiinvert.In sezonul rece se foloseste Apifonda.
Detalii gasiti pe www.hranapentrualbine.ro

cu stima,
Dan Dumitriu

Va salut d-le Dumitriu !
Este adevarat ca nu se recomanda iernarile pe apiinvert ! Ma mira numai c-o aud de la d-voastra ! :razz:
Eu prin iernare pe miere sau altceva, inteleg rezerve de hrana din aceste produse, facute in rame, din toamna devreme, deci administrarea in acest sens se face in toamna devreme cu siropurile gen apiinvert, daca nu ai rezerve de miere sau vrei s-o extragi.
Hrana solida gen turte este un fel de mic ajutor (si-i ceva facultativ), dar nu putem spune ca iernam pe turte (din ce-ar fi ele).
De asta nu-mi vine sa-mi cred urechilor  :razz:(asa-i vorba romaneasca) ca aud de la Dumitriu ca "Nu se recomanda iernarile pe Apiinvert."
Asa este ! Noi de mult sustinem asta si vad ca in sfarsit sunteti de acord cu noi ! :razz:  :rotfl:

(cand zic apiinvert ma refer de fapt la toate siropurile, sa nu fiu inteles gresit)
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281