Cumparare albine.

Creat de Marek, Mai 28, 2011, 04:25:05 PM

« precedentul - următorul »

Marek

 Caut de ceva vreme sa cumpar albine. Deocamdata doar promisiuni. Am 2 lazi p16 oriz si 2 ME, mai am si 25 rame 3/4 cladite, 100 rame 3/4 noi si faguri artif vreo 2 kg. Daca pun 10 rame cladite intr-un corp 3/4 si un roi la paket ce se intampla?

Marek

Daca gasesc familii peste 10 rame le pun in orizontali, cu 10 le pot pune inME astfel, intre fund si corp pun rama hranitorulu asa incat sa rezulte un corp 1/1. In caz ca gasesc roi am si 2 roinite pe 6 rame. Sunt diverse forme in care se vand albine doar ca la mine in zona nu se gasesc sub nici o forma si mi-e frica sa nu ma impinga entuziasmul spre vreo greseala.

filip

Citat din: Marek din Mai 28, 2011, 04:25:05 PM
Caut de ceva vreme sa cumpar albine. Deocamdata doar promisiuni. Am 2 lazi p16 oriz si 2 ME, mai am si 25 rame 3/4 cladite, 100 rame 3/4 noi si faguri artif vreo 2 kg. Daca pun 10 rame cladite intr-un corp 3/4 si un roi la paket ce se intampla?
Roiul paket poti sa-l pui pe ce rama doresti.Pti folosi atat rame cladite cat si foite intercalate.
Daca cumperi roi pe ram 1/1 atunci complectezi cu foite tot pe ram 1/1,daca pui ram 3/4 vor construii faguri sub ram,posibil sa fie construiti cu celule de trantor.Probleme vei avea la manipulare si extractie.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Marek

Vreau sa raman pe ME, orizontalii nu ma intereseaza. De cumparat o sa cumpar sub orice forma. Din pacate roii de mai s-au dus si salcamul la fel. La mine floarea soarelui nu se cultiva. Pt tei si zmeur ar trebui sa-i transport dar 2 familii nu cred ca merita.

Bătrânul

Am de vinzare 1) Roiuri naturale de mai si roi la pachet Pret 200 ron/ kg . Pretul nu este negociabil si nimeni nu este obligat sa cumpere.  :bzz:

Marek

Normal ca nimeni nu-i obligat sa cumpere. Eu as lua numai ca sunteti cam departe.

Kiwi Bee

Nimic apicultori in zona ta de actiune?Nici macar 50-100km?

Daca totusi sint dar nu are de vinzare nimeni atunci pune cit de multe capcane poti(un stup cu 2-4 rame cladite sau cu foitze si o bucata dintr-un burete de spalat vase cu citeva picaturi de ROINITA sau LAMIITA - este alt topic despre asta).

Apoi vezi care va fi mai repede:gasesti de cumparat sau prinzi roiuri de la altii

Marek

   E ceva de necrezut. Am vorbit cu cineva la vreo 100 de km si mi-a promis doi roi numai sa-mi fac roinite si sa merg dupa ei. Am cumparat roinite  l-am sunat pe om dar nu avea semnal, pana sa dau de el vandu-se roii. Culmea e ca stau de vorba cu omul si ma intreaba si asa cu un ton fara incredere deci chiar vrei sa cumperi!!?? Ii i-au si acum. aaaaaa pai stai ca trebuie sa-i pregatesc si las ca te sun eu, ori stai sa vad ce zice ginerele sotia si pisica etc.
    Astept un raspuns pe joi-vineri. La anunturi am postat de ceva vreme dar nimic.

Kiwi Bee

Cum merge expedierea de roiuri in Romania(ma refer la posta sau asa ceva)?

Este mai ieftin decit saa mergi tu personal pina la vinzator.Astfel poti cumpara si din sudul RO sau unde gasesti pe cineva mai serios.

Bătrânul

Dupa mine cumparatorul trebuie sa vada personal cea ce cumpara , deci vede plateste si ia albinele personal si IMEDIAT.  Va sfatuiesc sa procedati in asa fel astfel puteti fi inselati!!! :bzz:

Marek

Am gasit pe cineva dispus sa vanda, are 50 de familii si lucreaza numai cu roi natural. Maine ii duc roinitele. 125 lei pret super ok zic eu, urmeaza sa vad marfa si sa-mi dau cu parerea.

Marek

Aseara am adus roii acasa. 125 lei bucata roi natural fara rame. De acum voi mai cumpara doar daca m-i se va oferi daca nu nu mai umblu atat ca de multe ori mi-a venit sa las totu balta.

Mircea77

Sa le stapanesti sanatos. Poti sa spui ca esti norocos la pretul la care le-ai luat  :hi:

Marek

Multumesc pt urare. Sunt primele mele albine sper sa ma descurc si sa nu le fac vre-un rau. Pretul intradevar e sub nivelul pietei.

tassevasi

 Pe cite rame sunt  roii ?