Urdinisul ??cm.

Creat de POSTASUL, Mai 10, 2011, 09:39:42 PM

« precedentul - următorul »

POSTASUL

am citit ca deschiderea urdinisului este in functie de puterea fam. de albine si de modul de aerisire , adica daca ai plasa pe fundul stupului sau daca ai fund fix si o gaura cat palma pe podisor prevazuta  cu sita sau alti nau nici o aerisire , stup cu fund fix si pe podisor scandurele cu ziare si plapumee :P.  Eu am cei 2 stupi pe 12 ram cu fund fix si podisor [rama cu sita] deasupra niste cartoane  o paturica si bineinteles capacul din scandurele tabluit. Cat a fost frig vreo 3-4 zile ma pus naiba si am pus peste cartoane pe podisor folie , zic sa pastreze caldurica, ieri cand leam bagat si eu cate un faguras la crescut dezastru in stupi apa parca a ploat in iei si ramele de dupa diafragma mucegaite, am scos folia am curatat ce sa putut  si am largit urdinisul sa se usuce.Intrebarea este cat sa le las deschiderea la urdinis ???o fam e pe 6 ram ful cealalta pe 4 rame [ 1cm de rama cu albina ??] :roll:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

stefan1

  Acum nu ar trebui sa mai ai probleme cu umezeala. Ai gresit ca ai pus folie peste toata izolatia de pe podisor. Daca tot ai pus, trebuia sa o pui direct peste rame. Astfel pe ea se mai condensa din umezeala, condens pe care albinele il foloseau pentru cresterea puietului, in zilele cand nu puteau zbura. 
  Teoria cu un centimetru deschidere a urdinisului pentru fiecare rama se refera la iernare, dar pentru o anumita metoda de iearnare, care prevede podisor permeabil. Iernarea cu fund de plasa arata ca in partea inferioara deschiderea poate fi mult mai mare, dar podisorul sa fie etans.
  Daca tot ai mucegai, poti sa maresti urdinisul, dar cu grija sa nu fie furtisag in zona, ca un stup pe patru rame cum spui ca este unul, se apara mai greu, mai cu seama daca ai rame cu miere si dupa diafragma.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)