un sfat

Creat de evulet78, Aprilie 29, 2011, 01:04:26 PM

« precedentul - următorul »

evulet78

Patru din familiile mele de albine au acum cate trei rame de puiet (mai mult capacit, dar puiet pe toata rama - numai o coronita de miere de 3-4 cm fara puiet) si cinci intervale de albina. As vrea sa desfiintez una din ele si sa impart albina (cate o rama cu puiet cu tot cu albina ce o acopera dupa ce o las afara zece minute ca sa zboare culegatoarea). Fac acest lucru ca sa pot valorifica culesul de la mijlocul lunii mai. Eu nu am salcam la mine in zona.
Matcile sunt toate din 2010.
Acum vreau sa intreb daca procedez bine. :sad: .
Am vazut multe sfaturi ca sa unesc doua familii insa cred ca vor roi daca fac acest lucru.
La mine acum au inflorit ciresii, prunii si papadia.
Si inca o intrebare. La doua familii tot cuibul este plin de albina (puiet pe cinci rame si sase), lazi de 12 rame si zece rame. Cand pot pune catul? (Nu am faguri claditi pentru cat si trebuie sa ii pun asa artificiali - catul este de 1/2 stas)
Sunt din zona radauti si se anunta si cateva zile mai reci cu temperaturi de 12 grade ziua si ploi.
miere de albine - Un proiect personal ce poate se va dezvolta.
miere bucovina pe google+
miere bucovina pe facebook

jenica67

Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Calin Catalin

     Cred ca mai bine folosesti cele 4 familii ca familii ajutatoare si schimbi cate una-doua rame cu puiet capacit de la acestea (fara albina acoperitoare) cu rame cu puiet necapacit de la familiile cu care vrei sa culegi (fara albina acoperitoare). Daca faci acest lucru cu vreo 2 saptamani inaintea culesului, maresti numarul de culegatoare de la stupii cu care vrei sa valorifici culesul si nici nu desfiintezi nicio familie.
    Dupa cules poti uniformiza puterea familiilor prin aceeasi metoda, iar apoi ii intaresti cat poti pentru culesul urmator.

    Si eu sunt tot incepator, asa ca rog colegii cu mai multa experienta sa ma corecteze daca gresesc. :hi:
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

bucovineanu

Catul se pune cand albinele au ocupat toate ramele din cuib.

mape 48-petru manea

daca timpul se anunta mai rece poti sa pui numai 6 sau 4 rame in magazin si in partea unde nu sunt rame pui o bucata de folie pe ramele din cuib dupa care pui magazinul cu diafragma laterala sau lasi sa curga folia de pe ramele din magazin pe langa ultima rama din mag .