Cipuri la lazile de stup

Creat de dragos2006, Decembrie 28, 2010, 09:34:54 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Acest sistem a fost pus la punct in niste tari populate de oameni sanatosi la minte si nu debilitati de comunism. Bineinteles ca sistemul poate si fraudat de romani care au hotia in sange . Dar se spera ca intr-un viitor relativ apropiat (urmatoarea generatie) sa scapam de sindromul sclavului si implicit de hotia care ne caracterizeaza.
  Placuta ramane cat timp ai cutia ! Indiferent de sistemul de stup pentru o unitate biologica ai o singura placuta indiferent de cate corpuri adaugi.

bucovineanu

Citat din: dragos2006 din Aprilie 18, 2011, 10:05:50 PM
  Placuta ramane cat timp ai cutia ! Indiferent de sistemul de stup pentru o unitate biologica ai o singura placuta indiferent de cate corpuri adaugi.
Daca placuta ramane atata timp cat ai cutia, inseamna ca e suficient sa ai cutii, nu e obligatoriu sa fie si albine in ele.

D006

 trebuie ca in fiecare cutie sa fie si o matca cu ceva albine....
Dar atentie mare , multi calici se pot baga sa inregistreze mai multe familii de albine decat au iar la anul sa se trezeasca cu impozit pe familia de albine ...

bucovineanu

Pentru a demostra ca lazile sunt populate, cu doua zile inainte de control pun cate o rama cu putina miere in fiecare lada, provoc un furtisag si am la control atatea familii cate vreau. :wink2:

pharaonu75

Citat din: bucovineanu din Aprilie 19, 2011, 05:34:08 PM
Pentru a demostra ca lazile sunt populate, cu doua zile inainte de control pun cate o rama cu putina miere in fiecare lada, provoc un furtisag si am la control atatea familii cate vreau. :wink2:

Pai nu te joci cu focul??? :uimit: :uimit:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bucovineanu

Important e sa ies bine la control, albinele nu e obligatoriu sa fie ale mele, pot fi de la vecini.
Eu vorbesc de o situatie ipotetica, nu indemn pe nimeni sa faca asa. :razz:

D006

  Nu intelegeti ca exista indivizi care nu au nici o albine , de unde sa mai aiba lazi sau rame ! La control i-au dat spaga lui nea Gheorghe care are stupi si au zis ca sunt stupii lor ! Ati inteles potlogaria ? Daca existau placute de identificare nu mai puteai sa zici ca stupii lui nea Gheorghe sunt ai tai !

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Aprilie 19, 2011, 06:04:38 PM
Daca existau placute de identificare nu mai puteai sa zici ca stupii lui nea Gheorghe sunt ai tai !

Nu gasea romanul o modalitate de inlocuire a placutelor?!?!?!?! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bucovineanu

Romanii sunt foarte inventivi si se descurca oricum atunci cand e vorba de potlogarii. Mai greu sa puna mana la munca sa creeze ceva util si cinstit.

D006

Citat din: bucovineanu din Aprilie 19, 2011, 06:09:27 PM
Romanii sunt foarte inventivi si se descurca oricum atunci cand e vorba de potlogarii. Mai greu sa puna mana la munca sa creeze ceva util si cinstit.

   Nu sunt inventivi , sunt doar hoti din cauza ca s-au nascut in saracie .
  Am vazut acest sistem in Franta unde respectivul stupar nici macar nu se gandi-se in viata lui ca ar putea frauda sistemul . Pur si simplu el facea totul OK deoarece in creierul sau nu exista termenul "hotie".

bucovineanu

Nu cred ca numai saracia este cea care ne da "calitatea" de care vorbesi mai sus. Probabil este ceva genetic pentru romani. Ministrul despre care se vorbeste atat acum nu cred ca era sarac atunci cand a aprobat proiectul pe fonduri europene de care beneficia si sotia sa. Si el este mic copil pe langa altii.
Dar am deviat de la subiect.

D006

  Cand oamenii din vestul Europei construiau catredale noi locuiam in bordee ! acesta este crudul adevar , mereu romanul a fost sclav la alt popor mai mare . Dar printr-o gluma a istoriei pe harta a aparut ... Romania populata de romani ... Chiar si atunci cand romanii au ajuns independenti tot cu reflexul de a fura dela altul au ramas in sange . Si daca nu a mai avut cum sa fure de la stapanirea straina au inceput sa se fure intre ei ... acum la moda este sa furi de la UE !

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Aprilie 19, 2011, 07:03:25 PM
  Cand oamenii din vestul Europei construiau catredale noi locuiam in bordee !
Si ne bateam de zor cu turcii, tatarii si altii, tinandu-le piept in expansiunea lor catre catedralele construite de cei din vest!
Iar ca popor mic, ce eram, trebuia sa facem ceva ca sa nu fim stersi ca natie de pe fata pamantului de aceste popoare invadatoare!
Si atunci apelam la inventivitate... la manarii... si uite asa, din generatie in generatie, ne-am perfectionat si am ajuns ceea ce suntem!
Niciodata, de-a lungul istoriei, imaginatia vesticilor nu a fost la fel de greu pusa la incercare ca cea a noastra, atunci cand vine vorba despre "subterfugii". Si aici Dragos are dreptate, saracia ne-a impins sa "ne descurcam".
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

jimm

Eeeeee... saracia... Pai aia bogati fura cel mai mult... daor nu te gandesti ca gainarii fac paguba...aia sunt la acoperire.
Nu suntem nici mai destepti, nici mai cu imaginatie ..nici cu mot in frunte..suntem vai de mama noastra, cand vom recunoaste asta vom face un pas inainte

Kov iulian

si gainari si oameni importanti ,toti fura la fel acelasi microb nenorocit au toti cei care fura, mai mult daca esti furat si faci scandal esti vazut ca un ciudat, normal dupa mintea lor trebuie si tu sa furi la rindul tau ca razbunare. si tot asa intr-un cerc vicios in care nimeni nu mai munceste , cei care nu au,si nu le place munca rivnesc la cel care are si munceste , fiind multi il dovedesc pe cel muncitor si dezamagit ca prin munca nu realizeza mare lucru devine si el hot ca ceilalti. Asta e hotia, e asemeni unui mar stricat intr-un cos cu mere ,care le strica si pe celelalte. Se pare ca sistemul actual favorizeaza hoti ii protejeaza ,vegheaza asupra lor ,mai mult ca asupra oamenilor cinstiti si muncitori, (am vazut un caz pe tv , o doamna avea locuia undeva dar mai avea o casa pe o propietate, neavind bani casa sa darapanat in timp ,hoti au patruns au stricat,demolat ca sa recupereze fierul , nefiind atenti a cazut pe ei o grinda si a omorit unu sau doi, acum politia incepuse cercetarile asupra doamnei pt omor din culpa ) chiar asa am ajuns sa pedepsim victimile furtului pt neatentia hotilor, iar daca surprinzi un hot in locuinta sau pe propietate trebuie sa raspunzi cu aceasi forta, daca folosesti o forta superioara esti pedepsit, deci daca hotu e un un cutitar dibaci ,proprietarul trebuie sa lasa jos arma si sa ia un cutit ca sa fie hacuit. Hotul are avantaj oricum chiar daca are un cutit de unghiera ,pt ca vine pe furis neanuntat , propietarul poate avea si un tanc si lansator de rachete si tot e in inferioritate deoarece e luat prin surprindere(din somn ) dar guvernanti nostri nu s-au gindit la asta in intelepciunea lor .(nu frate a intrat peste tine noaptea nu mai stai la discuti daca ai arma tragi , daca ai levier il folosesti , pt ca hotul cind intra intra pregatit pt orice chiar pregatit sa iti ia viata, si de ce sa ramina copii tai orfani ?  de ce sa plinga nevasta ta? :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:)