Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

Adrian Roman

Citat din: romikele din Aprilie 15, 2012, 01:35:56 AM
Acesta este miezul problemei!
Orice idee poate fi perfectibila si poate duce la un rezultat mai bun decat a celui ce o promoveaza.
Aplicand in practica, poti observa ce e bun si ce nu in acea idee.
Dl. profesor a plecat de la o idee buna in principiu, dar pe parcurs s-a complicat, de aici si multele necunoscute care unele mai asteapta confirmarea in practica.
De la aceste probleme insa nu ar trebui  sa se ajunga la insulte si jigniri.
Culmea e ca la acestea au ajuns unii care nu au pus mana in viata lor pe un orizontal macar.
Teinegru chiar daca nu foloseste exact modelul de stup mult discutat aici, are confirmarea practica cum ca ideea in sine nu e rea, doar ca tehnologia trebuie adaptata nevoilor practice.
Esenta problemei consta in faptul ca, atunci cand vrei sa aduci in prim-plan o idee noua, la baza trebuie sa stea o oarecare practica, in urma careia se lanseaza bazele teoretice.
Dl. profesor a inversat insa teoria cu practica si de aici credibilitatea redusa.
Ar fi interesanta totusi opinia obiectiva a cuiva care foloseste acelasi stup ca cel prezentat de dl. profesor...
:bravo: =D> =D>   ..( cred ca se si poate inchide topicul, e epuizat de-o vreme buna deja! ).

stupar

Din lazile d-lui Ursu inainte de salcam,se poate face 2 roiuri,albinele culegatore ramani la familia de baza.La salcam aduna min.40 kg miere,dupa salcam mai face un roi artificial.Nu-i pagubos deloc astfel de lazi.Cele 2 roiuri pe 3-4 rame singure nu puteau ierna asa au trecut iarna,a valorificat.

cristian87

foarte tare " minim 40 kg miere" si doua roiuri . ce frumos ar fi daca visele ar deveni realitate.
Orcum sunt Pastile asa ca doresc prof ursu si sustinatorilor sai multa sanatate si sa dea Domnul ca inevitabila trezire la realitate sa fie cat mai curanda si cu pagube minime.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

cornelioandanciu

Citat din: stupar din Aprilie 15, 2012, 12:01:13 PM
Din lazile d-lui Ursu inainte de salcam,se poate face 2 roiuri,albinele culegatore ramani la familia de baza.La salcam aduna min.40 kg miere,dupa salcam mai face un roi artificial.Nu-i pagubos deloc astfel de lazi.Cele 2 roiuri pe 3-4 rame singure nu puteau ierna asa au trecut iarna,a valorificat.
Pasarea MIhai VIteza...
Va salut.

filip

Citat din: stupar din Aprilie 15, 2012, 12:01:13 PM
Din lazile d-lui Ursu inainte de salcam,se poate face 2 roiuri,albinele culegatore ramani la familia de baza.La salcam aduna min.40 kg miere,dupa salcam mai face un roi artificial.Nu-i pagubos deloc astfel de lazi.Cele 2 roiuri pe 3-4 rame singure nu puteau ierna asa au trecut iarna,a valorificat.
Ce inteleg eu;
Pun 3 fam in toamna in lada.
La salcam toata albina culegatoare ramane la fam de baza.
Fac 2 roiuri cu matcile existente.
Cei 2 roi nu vor face productie la salcam,iar la tei si fanete ramane de discutat.
Culegatoarele a 3 fam sa produca 40kg miere nu-i o performanta la salcam.
Filozofia asta nu are logica credibila.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Daca procedam asa inseamna ca am iernat 3 familii si doar una face productie. Nu c e rentabila de loc o astfel de tehnologie apicola.

milu56

Eu cred ca daca unificam cele 3 famili din toamna vom avea mai mare productie in sezonul urmator.

D006

Milu ...ai dato in bara iar...din nou..Dupa metoda maestrului eu voi iesi pe profit.....Tu daca unesti in toamna ar trebui sa iernezi doua matci in izmene.Nu ma intereseaza productia .....fara profit.

milu56

#818
Ma refer la stupii sistematici nu la ismene cu 3 maneci :rotfl::din 3 stupi pe 3 rame fiecare prin unificare fac unu pe 9 rame si aleg matca cea mai buna din 3,sigur in primavara voi avea mai mult puiet decat 3 in unu.In caz de 4 rama pot face unu pe 12 rame.

D006

  Cum iti dai seama care este cea mai buna matca din cele trei ?

ion patrut


Florin_Dan

Cam multi stupi  pe 3-4 rame. Ar insemna ca ar fi pentru productie doar 1/3 din efectivul stupinei  este pentru productie, cam subtire.
Totusi cum s-a ajuns la performanta asta de 2 din 3 sunt roi, dar din cate am vazut nici aceia de productie nu-s toti cu lapte , ce sa mai vorbesti de 40 kg de miere per stup la salcam, vise. Totusi eu nu mi-as bate joc de albine numai din dorinta de a ma vedea la TV sau pe un CD.

nicu68

sunt curios cum ia evoluat fam .de cand a filmat ultima data,ca atunci erau tare slabute,nu exagerez dar eu la ora aia aveam albina in uni stupi cat avea el in 3,

sper sa mai bage un film,mai ales ca a stimulat 3 fam cu o rama de miere

bucovineanu

Din cate am inteles nu va mai pune filme gratuite privind explotarea familiiilor in "stupul minune". Cine doreste sa invete apicultura trebuie sa cumpere CD-urile. :smile:

nicu68

sa mai dau si bani? :uimit:niciodata,mai bine citesc una alta pe aici si cred ca invat mai bine,mai ales de la tine bucovinene si multi alti :hi: