Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

filip

#900
"Multe probleme, putine solutii la stupii aruncati la marginea drumului de tatal lui Eduard Rotaru" Răspuns #897 : Ieri la 11:38:33 »
min 4,15 in continuare.
stup 3 in 1 care nu are nici o matca ori una singura.Acest verdict eu am scris despre el cu mult inainte de a se fi intamplat.
La orice distanta ar fi fost mutati stupii,matca si un pumn de albine tinere ar fi trebuit sa ramana.
Eu nu contest ca situatia prezentata de domnul profesor e reala.
Dar furtisagul si sistemul prezentat 3in 1 e criminal in lipsa de cules si stimulari cu sirop.
Eu atat am facut in stupina.
Seara si dimineata am dat jos magaziile,am format magazii pe roi  cu folie pliata intre cuib si magazie.Iar toate ramele din magazii cu petice de miere le-am pus acolo imediat ce le-am scos din magazii.
Apoi am controlat prin sondaj care este situatia ramelor cu miere pentru iarna.
De impachetat cand se raceste vremea si furtisagul e exclus.
Stupine intregi au fost decimate prin furtisag.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Citat din: CRISTIAN71 din Decembrie 03, 2011, 04:58:04 PM
Citat din: filip din Decembrie 02, 2011, 10:49:40 AM
Citat din: Bio Honey din Decembrie 02, 2011, 08:35:31 AM
Stupul Bio ai  Prof. Ioan Ursu este viitorul voi sa ramaneti cu stupii de pe timpul lui Ceausescu  :bzz:
Prietene,bun venit alaturi de noi!
Daca ai un stup care are calitati bune ,nu conteaza ca a fost proiectat in timpul lui Ceausescu,Iliescu,Constantinescu ori Basescu.
Iar DADANTUL nu-i inventie romaneasca.
Pentru cine nu cunoaste lucrul cu ALBINA spun doar atat:
Daca avem un stup cu 3 compartimente intre ele gratie HANNEMAN pentru a ajunge la fagurele cu miere comun.Se intampla urmatorul fenomen,albinele vor migra masiv catre o matca .Astfel ca o fam se va dezvolta la maxim cu riscul intrarii in frigurile roitului foarte devreme.Iar celelalte raman anemice.

Perfect adevarat. Dar eu am incercat sa inchid partea cu gratia hanneman dar albinele au migrat in partea alaturata pe afara pe urdinis. Am deschi inapoi gratia haneman pentru comunicare si fie ceo fi pina la primavara cind le despart in cuti separate. Altadata va  fi invatatura de minte si nu mai casc gura la unul sau altul on-off laine ca nui bine.
Acestea sunt argumentele care stau inpicioare in fata prof. care pluteste pe la fundul apei. Dar oare chiar lo fi sunat vre-un prof. de la Iasi asa cum spune sa-i ceara acordul pentru al trece in nustiu ce carte ?
Stimularea cu sirop in lipsa de cules la stupul 3 in 1 are efectul descris de domnul profesor ursu.
Din 3 matci pot fi omorate toate trei ,iar albine decimate ori deplasate spre un compartiment.
Sper sa invatati ceva din acest experiment trist.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefan1

Citat din: filip din Septembrie 29, 2012, 12:15:59 PM

Stimularea cu sirop in lipsa de cules la stupul 3 in 1 are efectul descris de domnul profesor ursu.
Din 3 matci pot fi omorate toate trei ,iar albine decimate ori deplasate spre un compartiment.
Sper sa invatati ceva din acest experiment trist.

   :nod:  :nod:  :nod:
  Eu ma mir ca si dupa 2-3 ani de experiente triste cu acesti stupi, el continua sa-i recomande!!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

orbanstefan64

vb uni coleg fraierii nu mor , se schimba ...pacat de albine  :sad:

pharaonu75

Citat din: stefan1 din Septembrie 30, 2012, 12:23:24 AM
...  Eu ma mir ca si dupa 2-3 ani de experiente triste cu acesti stupi, el continua sa-i recomande!!

Pai ii recomanda, deoarece primeste bani pentru fiecare cutie vanduta!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

filip

Eu circul mult cu trenul si transport miere in galeti.Astfel intru in contact cu oamenii.
Asa am aflat multe lucruri interesante care lamuresc unele situatii.
Ex:
Lada prof Ursu 3 in 1 e ideala pentru accesarea fondurilor UE.In fiecare lada sunt 3 fam,numeri lazile si inmultesti.Iar daca nu ai numarul de familii schimbi pozitia lazilor si dublezi numarul de stupi in care se afla albine.MIEREA nu conteaza atat timp cat intra fonduri UE in cont.
Un alt cetatean spune cum dupa tei a gasit intr-o rapa sute de bidoane de siropuri goale aruncate.
Fie doar si pentru aceste lucruri eu nu voi accesa fonduri UE si voi respecta clientul oferind-ui o miere culeasa de albine din natura 100%
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

sfantul spiridon

pacat de dragostea de albine a domnului profesor
pacat de fondurile europene neincasate
pacat ca a crezut ca orice baza melifera este a tuturor
pacat ca o parte a celor ce trebuiau spuse si memorate de cei incepatori nu vor mai fi ajunse la acestia
pacat ca domnul nu a facut un act ca intre doi oameni ce nu au nimic de ascuns
pacat ca in afaceri trebuie sa dam lovituri unul altuia
pacat....de pacat!
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

madnes_marius

Citat din: filip din Octombrie 01, 2012, 08:55:23 AM
Eu circul mult cu trenul si transport miere in galeti.Astfel intru in contact cu oamenii.
Asa am aflat multe lucruri interesante care lamuresc unele situatii.
Ex:
Lada prof Ursu 3 in 1 e ideala pentru accesarea fondurilor UE.In fiecare lada sunt 3 fam,numeri lazile si inmultesti.Iar daca nu ai numarul de familii schimbi pozitia lazilor si dublezi numarul de stupi in care se afla albine.MIEREA nu conteaza atat timp cat intra fonduri UE in cont.
Un alt cetatean spune cum dupa tei a gasit intr-o rapa sute de bidoane de siropuri goale aruncate.
Fie doar si pentru aceste lucruri eu nu voi accesa fonduri UE si voi respecta clientul oferind-ui o miere culeasa de albine din natura 100%

Nush cum dubleaza el nr de stupi ca..... de anul trecut trebuie sa ai placuta de identificare pt fiecare fam de albine .... la 3-1 cum e ?? pui 3 olacute pe o lada ???  ca la el din 3 fam... doar una are matca, si deci se poate numi familie de albine .... celelalte is abureli

filip

madnes_marius,
La poza din teren a contat ca in fiecare lada sa fie albine.
Daca deplasezi o lada culegatoarele vin la vechea locatie ,asezi un ram ori doua de puiet si totul e ok pentru control albina zbarnaie la urdinis.Lazile mutate sunt suspecte neavand multe culegatoare ,la un control amanuntit sunt pline de rame cu albine si puiet.
Tablitele sunt doar moft,se rezolva .
In primavara erau mii de apicultori care cumparasera siropuri fara a avea tablite,acum constatam ca la decontare e jale.Cantitatea de siropuri e foarte mare.
Fiecare face cum crede
Eu nu am haranit albinele cu sirop de zahar ori alt fel de sirop ,nu am accesat fonduri UE
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

cristian87

Faptul ca nu ati accesat fonduri europene nu mi se pare ceva de lauda -ba chiar din contra
mi se pare asemanatoare atitudinea dvs cu cea a vulpii din vie
Eu am accesat slava domnului cat s-a putut dpdv legal, am hranit si hranesc cu zahar si cu inlocuitori si in acelasi timp am albine sanatoase si vand miere calitatea I-a
De ce mi-ar strica 3 mii de euro anual fara nici o obigatie decat sa respect niste reguli de bun simt si sa imi dezvolt ferma?
Daca nu accesam fondurile astea eram cu cativa ani in urma.
Deci cine poate luati cat mai mult ca sunt banii nostri din taxe si impozite .
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

filip

cristian87,
Eu am investit de prin 97 in fiecare an un CAR in albine,inca am 100 de lazi noi.
Am clientela la mierea produsa,am o pensie buna si timp suficient.
Nu dau explicatii nimanui cum fac si nici plocoanenu dau.Eu castig vanzand mierea direct clientului
Relatia dintre mine producator si client e una bazata pe incredere.
Eu iernez doar pe miere,deci tentatia unor siropuri nu exista
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

cristian87

asa şi?
foarte bine ca va descurcati , nu era asta ideea
Ce voiam eu sa spun e ca nu e nimic rau nici in a accesa fonduri europene nici in a hrani atunci cand e nevoie albinele cu inlocuitori si ca nici una din asta nu exclude capabilitatea de a vinde miere curata clientilor.
Deci -e de bine sa accesezi fonduri europene si sa faci hraniri de necesitate cu inlocuitori.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube