Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

cristipep

Dar poate nu va permiteti sa faceti asemenea achizitie......  :P

gore

Sunt curios cum se prezinta acest stup in timpul culesului, cate familii pastreaza in lada, daca pune caturi, daca roieste, etc. Asta numai daca filmeaza numai ce da bine la TV si ascunde deficientele.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

cristipep

Eu unu nu as fi curios sincer prefer sa merg pe stilul vechi ........................

cornelioandanciu

Citat din: gore din Februarie 26, 2013, 10:19:09 PM
Sunt curios cum se prezinta acest stup in timpul culesului, cate familii pastreaza in lada, daca pune caturi, daca roieste, etc. Asta numai daca filmeaza numai ce da bine la TV si ascunde deficientele.
Bune observatii.Nu prea s-a laudat cu productii record,din ce am priceput eu productia principala este cea de trantori,  :razz:,apoi cu roitul este clar ca roieste, nu ati vazut videoclipul in care profesorul da lectii cum se prinde un roi?
Va salut.

cristipep

Asa am sa procedez si eu la primavara..............o metoda buna.  =))

Porfy66

Citat din: andrei_georgian din Februarie 25, 2013, 09:50:51 PM
Apicultura: prof. Ioan Ursu a inventat un stup cu care se pot obtine produse apicole ecologice / bio
in clipul asta la minutul 1:03 face oferte SENZATIONALE!!  =)), cred ca vrea sa concureze cu dan diaconescu =))
Aici e pe vremea cand Ursu inca mai avea albine. Apoi oferta "senzationala" l-a lasat fara. Avea doua pavilioane frumoase tixite cu albine. Acum are cateva cutii cu o mana de albine in ele aruncate pe jos intr-un grajd. Nici macar nu mai poate ierna 3 in 1... dar face scoli de apicultura, asociatii nationale...  A ajuns la varianta a cincea a stupului 3/1. Ultima gaselnitza din aceasta iarna este anticamera la anticamera. Daca iarna trecuta ne vorbea de acea anticamera in care punea o rama cu miere si era folisita de cele trei familii, acum a facut anticamera la fiecare ....  :nebun:  :nebun:

vranceanul

Si nu stiti, poate, urmeaza albina bionica..... tot inainte. Numai productie NU.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

tassevasi

Citat din: Porfy66 din Februarie 27, 2013, 10:19:07 AM
Citat din: andrei_georgian din Februarie 25, 2013, 09:50:51 PM
Apicultura: prof. Ioan Ursu a inventat un stup cu care se pot obtine produse apicole ecologice / bio
in clipul asta la minutul 1:03 face oferte SENZATIONALE!!  =)), cred ca vrea sa concureze cu dan diaconescu =))
Aici e pe vremea cand Ursu inca mai avea albine. Apoi oferta "senzationala" l-a lasat fara. Avea doua pavilioane frumoase tixite cu albine. Acum are cateva cutii cu o mana de albine in ele aruncate pe jos intr-un grajd. Nici macar nu mai poate ierna 3 in 1... dar face scoli de apicultura, asociatii nationale...  A ajuns la varianta a cincea a stupului 3/1. Ultima gaselnitza din aceasta iarna este anticamera la anticamera. Daca iarna trecuta ne vorbea de acea anticamera in care punea o rama cu miere si era folisita de cele trei familii, acum a facut anticamera la fiecare ....  :nebun:  :nebun:

  :rotfl: :rotfl: Si totusi omul asta e prezent peste tot ,poate ,poate gaseste citi mai multi adepti  si cumparatori .
    Acest scop  a ajuns  o obsesie a lui si singura  solutie de supravetuire .
   Numai bine .

cristipep

Asa se fac marile afaceri ...cat tine tine cu prosteala cat nu ...................Intr-un fel este dreptul lui ca eu am mai zis prost este ala care da nu care cere.Eu unu sa zic ca sunt incepator dar sincer va spun ca nu am fost incantat de acel stup.Pe acest forum am vazut destui fani ai biostupului.

vranceanul

Si cum se cheama ala care cere cat nu face??- prostul care da ramane tot prost- :rotfl:
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

bio

Citat din: cristipep din Februarie 27, 2013, 10:47:25 AM
Asa se fac marile afaceri ...cat tine tine cu prosteala cat nu ...................Intr-un fel este dreptul lui ca eu am mai zis prost este ala care da nu care cere.Eu unu sa zic ca sunt incepator dar sincer va spun ca nu am fost incantat de acel stup.Pe acest forum am vazut destui fani ai biostupului.

CRisti, credulitatea nu are margini...Tantalaii vor fi destuii !!


Unii cred ca dau un ban pe cutia minune si apoi apicultura va fi floare la ureche....dar se vor trezii in maxim 2 ani la realitate dar apoi se vor da "la fund" ca nu vor sa rida lumea de "intelegenta" lor ca si si-au luat cutii minune..:)

cristipep


cornelioandanciu

Domnule Ursu, ai citit cele 100 de pagini ale acestui topic?Asa-i ca esti dezamagit? Mai sunt apicultori care cunosc mai multe decat dumneata in apicultura.Poate eu nu sint printre ei, dar ar fi bine sa bagi la cap ce spun oamenii cu palmele batatorite de munca in stupinele lor!
Va salut.

marian_6777

Ma gandeam si eu... miere de la albine nestresate... . Cum? Pun familia de albine direct in centrifuga, canaua va fi si urdinis, iar cand extrag mierea albinele se vor da in cotomedie si vor deveni mai relaxate. Sper ca nu citeste si Ursu pe aici, ca scoate versiunea 6.0
   :rotfl:
Scuze... nu sunt eu in masura sa critic. A fost doar o gluma. Dar cind mai multi zic ca esti beat, te duci si te culci chiar daca sti ca nu este asa.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

cristipep

101 pagini

Citat din: cornelioandanciu din Februarie 27, 2013, 11:16:20 AM
Domnule Ursu, ai citit cele 100 de pagini ale acestui topic?Asa-i ca esti dezamagit? Mai sunt apicultori care cunosc mai multe decat dumneata in apicultura.Poate eu nu sint printre ei, dar ar fi bine sa bagi la cap ce spun oamenii cu palmele batatorite de munca in stupinele lor!