MAPE 48

Creat de mape 48-petru manea, Noiembrie 21, 2010, 10:11:00 AM

« precedentul - următorul »

bmdna

La multi ani si din partea mea! Sa aveti zile senine si albinele spor!
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

tassevasi

  La  multi ani d-l Petrica !!
     Va doresc  multa  sanatate ,fericire cu multe  bucurii in viata .
   Cu stima va doresc  numai bine .   :hi: :hi:
       

mape 48-petru manea


mape 48-petru manea

Iata au trecut 2 luni de cand nu am mai postat pe pagina mea---ce repede au trecut
Acum vazand gradina lui Bismark m-am gandit sa pun si eu ceva poze

mape 48-petru manea

+

mape 48-petru manea

+

mape 48-petru manea

+

orbanstefan64

salutare nea Petrica !!!! fain pe la d ta . :hi: :hi:

bismark

    Petre vad ca tii la gradina ta,cu dragostea omului care se respecta.Azi am pregatit o zeama de frunze de rosii pentru stropit varzoasele pentru musculita alba la brocoli,gulioare varza kale,napi.Ai stropit rosiile cu urzica ? contra manei acum este timpul ca sint burnite pe caldura, se face dimineata pe racoare. Si ingrasarea cu zeama de gainat de pasare tot acum se face dupa ce a legat ca fructele sa acumuleze vitamine si zeama.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

mape 48-petru manea

Daam facut tratamentul cu emulsie de urzicz si plantele arata cum se vede mai sus---Multumesc pt.sfat
Azi mai spre seara mai fac un tratament la vie ,castraveti,rosii si pomi
Pentru sotie  si pentru mine esteo placere sa lucram in gradina ---eu mai mult la stupi si sotia la gradina mai putin tratamentele pe care le fac eu  SANATATE VA DORESC !

pharaonu75

Ma faceti invidios ca nu am timp sa stau in gradina/livada atat cat mi-as dori... Cred ca dau fuga sa ma pensionez! =)) =))
Tin sa va felicit (si pe Mape48 si pe Bismark) pentru gradinile frumoase, bogate, diversificate, ingrijite, pe care le aveti.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea

Pharaonu,
intodeauna ne dorim ce nu avem---eu mi-as dori sa am varsta ta  :)

G. Iulian

Eu mi-aş dori şi vârsta lui Dan cu toate că este cu doar 2 ani mai mic dar şi grădina lui nea Petrică!  :nod:  :hi:  :rotfl:
Dar deocamdată mă mulţumesc cu ce am  :D . Vârsta lui Dan nu o să o mai am dar la grădina lui nea Petrică mai pot visa că o voi avea într-o zi.  :hi:  :hi:  :hi:

mape 48-petru manea

Sa stiti ca nu este greuj sa ai o gradina ca a mea ---trebuie sa ai timp sa te scoli la 6 dimineata sa iesi din gradina la 9 seara ,sa iti rezolvi problemele in apicultura, sa tratezi pomi si plantele ,safaci irigazie si inca mici lucrari,sa sapi pe ici pe colo,sa fasonezi pomii ,sa urmaresti evolutia plantelor si a noilor plante si arbusti noi achizionati in acest an etc.---deci nu este chiar atat de greu  :P

bismark

    Bravo, Petre sa stii ca sint multe retete ecologice care le poti folosi in gradina.De exemplu eu am dat la brocoli cu frunze de rosii zdrobite si puse in apa de ploaie 2 ore,dupa care le stropesti pentru musculita alba a verzei, sau cu usturoi pisat sau ardei iute.Dar poti pune printre legume si flori ca, craitele sau petuniile care alunga daunatorii.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/