Metode de management

Creat de printisor, Octombrie 26, 2010, 11:10:49 PM

« precedentul - următorul »

printisor


Asa dupa cum am spus am sa incep topicul Sisteme de management al familiei de albine.Incep cu inceputul si sint sigur ca ptr majoritatea sint cunoscute poate numai detaliile au scapat.
-Metoda de management Wilson in care tinerele regine sint....
-Metoda de management Rauchfuss se foloseste cind culesul principal este in vara( august)....
-Metoda de management Ian Maxwell metoda f simpla care se foloseste...
-Metoda de management Bert Mason in care familiile de albine ierneaza intr-un corp...
-Metoda de management Raymond Zimmer vag cunoscuta si prin partile Transilvaniei.
http://www.flickr.com/photos/69794495@N00/5118712092/
Aceste sisteme de management  le-am dezbatut cind s-a  imbatat  AndreiRN cind m-a visitat.
Nu e bine sa le spunem tuturor oricum pe valter uita-l.Nici dragos nu merita.

RN de ce nu-mi mai dai telefon?Ma disreaza prostiile tale.Sa-i povetesc lui dragos? Nu-i spui nimic lui valter el stie tot.

Life is tough, but it's tougher when you're stupid=Viaţa este grea, dar este mai grea cand esti prost.

http://forumulcucocosi.blogspot.com/

stefan1

  Pentru ca este un subiect de 'meserie', nu e bine ca chiar initiatorul sa vireze spre 'cancan', adica sa iasa din subiect.
  Cred ca mai multi forumisti ar vrea sa vada aici descrise toate aceste sisteme.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pharaonu75

Eu unul sunt numai ochi si urechi! :nod:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

valter

Copiator xerox...cand nu ai stupi poti face doar afirmatii...practica...in semnatura lui nea ''gica romanescu'' de pe stuparitul.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

valter

Un post facut ''pe alt taram'' la 28.10.2008...atunci aveam cu 100 familii mai putin ca astazi:
S-a constituit ca si raspuns la o intrebare a colegului AdiT din Arges.



''Pentru a va raspunde intrebarilor trebuie sa va specific principiile de baza in care se lucreaza in stupina:
-se valorifica culesurile de dezvoltare timpurii la salcie pe malurile Dunarii;
-se amplifica dezvoltarea, inclusiv echiparea stupilor cu caturi [IN PROPORTIE DE 80-90%] la rapita, fara a forta absolut nici o familie culegatoare;
-se pot ajuta familiile cu potential, inainte de salcam, cu cate 2-3 rame de puiet in cazul familiilor cu matci batrane care nu reusesc ritmul normal de ouat;
-salcamul se valorifica cu familiile nefortate;/ si de ce nefortate:nu fac mai multi salcami, iar dupa salcam amorfa este destul de inconstanta in productii, deci risc de generalizare a roitului;
-din familiile ajutatoare se formeaza, in perioada rapita-salcam, cele 80 micronuclee pentru producerea matcilor din transvazare;
-in debutul salcamului se exec transvazarile-3,4 familii;
...
Deabia de aici in colo se intervine pentru mentinerea:
-celor care au roit-matca +puiet pana la formarea noii familii;
-celor care au matci batrane, cu ritm mic de out; schimbat matca+puiet capacit;
-inainte de fs cu aproximativ 15 zile introduc un numar de rame in fiecare familie egal cu numarul de rame ocupat cu miere[merge la extras]+nr rame polen[la rezerva sau vanzare] si in anumite cazuri schimb de rame de ou cu rame capacite cu puiet.
Esta demn de mentionat ca oricat ai incerca sa mentii toate familiile active, proportia nu poate depasi in conditii normale % de 90-95.
Munca din 03.04-05.10, dupa- concediu cu brecul credincios, audi o sa-mi iau dupa ce-oi da faliment.''

Doar prectica ne obliga sa folosim metode de management...pe care ulterior la constientizam.
Cum semnatura printisorului e doar intamplatoare...eu in prostia mea...am ce arata, uneori chiar prostioare...unii au muschi doar copiind fraze si imagini de internet.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

valter

Indicat ar fi ca cei mai destepti sa puna definitia managementului.

Ulterior sa stabilim la ce numar de stupi putem aplica aceasta definitie. Parerea mea e ca vorbim vorbe cnad conducem 5...50 de stupi...desi e un punct de plecare.

Menegementul unei stupine de pana la 150-300 stupi al poate face cu mare usurinta(ajutat indeobste de familie) ori ce posesor de stupina, folosind timpul din iarna si un plan bine structurat mental, pe calendar si etape.
Problema se pune la stupinele de mari dimensiuni care depasesc 400 familii, unde ai nevoie de angajati, grafice de lucru care implica atat vointa ta cat si reactia celor pe care-i coordonezi.Ori, in momentele de criza(situatii neprevazute) daca reactia ta, a celor din jurul afacerii, este spre bunul mers al actiunii pastoresti- are ca rezutanta succesul economic. Altfel la al doilea esec consecutiv puiul de faliment i-ti scarpina buzunarele si trebui reanalizata afacerea.

Sa mai dau o poveste...
Prin anii 2004, 2005 organizeaza unii la Constanta o intanlire cu procesatorii unei firme de achizitie miere(astazi ce-a mai tare din Romania) si ''puntea lor din RFG'', daca nu ma insel Sanova-reprezentata char de liderul sef.
Dupa expozeuri si discutii constructive, timp in care masa mare de apicultori a completat o serie de formulare- tip psihopupu, se ridica Tibi Keoteles si afirma ''in sala sunt 110 auditori dar doar 5 stupari''.Rumoare...105 se considerau ofensati, chiar jigniti.
Revine Tibi si explica''domnilor aveti mult prea multe pretentii la cati stupi aveti si la modul cum ai exploatati''.
Doar cinci apicultori aveau la timpul acela peste 100 de familii...
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

  In sezonul tocmai incheiat am vazut doua cazuri incare s-a aplicat orfanizarea familiei inainte de cules . Adica , cu 3 zile de a incepe culesul de tei din fiecare familie se ridica matc a cu doua rame si se formeaza un roi . Familia de baza isi trage botci dar prinde varful de cules fara a mai avea de hranit puiet , astfel reusindu-se productii duble fata de medie. Dupa cules matcile din familile de baza se imperecheaza si incep sa depuna ponta astfel incat in scurt timp familia isi revine plus roii cu matcile batrane care si ei vor deveni familii .
  Involuntar mi s-a intamplat aceasta situatie la floarea soarelui cand de la o asemenea familie am extras 50 kg. miere de floarea soarelui.

D006

O sa incerc si eu 10 famili asa la portocal in martie sa vad diferenta.

pharaonu75

Nu stiam de asa ceva!
Pare foarte logic ceea ce spune Dragos, incat imi vine sa imi dau palme ca nu m-am gandit si eu la asa ceva! :mad: :mad: :mad: :mad:
La anul voi vedea rezultatele! :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  As vrea sa incec si eu asa ceva dar o voi face doar pe 50 de familii pentru ca nu cred ca voi putea trece peste 400 de familii anul viitor.

D006

Pai cate famili ai acuma Dragos?

stupar

Va salut!
In pavilion aceasta metoda nu cred ca se poate aplica stiind faptul ca in pavilion matcile se ratacesc.Eventual dupa culesul principal se da la fiecare familie o matca imperechiata.C-am greu de realizat... :hi:

D006

  Acum ceva timp am citit ca stuparitul pe pavilion este pentru amatori , pe moment am ramas cam nedumerit . Cu timpul mi-am dat seama ca asa este , pavilionul te ajuta doar prin usurarea transportului dar nu-ti permite dezvoltarea  metodelor de lucru cu stupii verticali .
  Pe pavilion esti obligat sa extragi des mierea si putin capacita deoarece spatiul nu-ti permite dezvoltarea pe verticala. Pe jos este foarte usor sa aplici metoda stupul si roiul .

remiland

#13
Citat din: valter din Octombrie 27, 2010, 11:35:18 PM
Sa mai dau o poveste...
Prin anii 2004, 2005 organizeaza unii la Constanta o intanlire cu procesatorii unei firme de achizitie miere(astazi ce-a mai tare din Romania) si ''puntea lor din RFG'', daca nu ma insel Sanova-reprezentata char de liderul sef.
Dupa expozeuri si discutii constructive, timp in care masa mare de apicultori a completat o serie de formulare- tip psihopupu, se ridica Tibi Keoteles si afirma ''in sala sunt 110 auditori dar doar 5 stupari''.Rumoare...105 se considerau ofensati, chiar jigniti.
Revine Tibi si explica''domnilor aveti mult prea multe pretentii la cati stupi aveti si la modul cum ai exploatati''.
Doar cinci apicultori aveau la timpul acela peste 100 de familii...
Si ati fost de acord cu asa ceva?! Nu s-a gasit nimeni care sa-l ,,puna la punct".

D006

 L-am cunoscut personal pe Tibi Keoteles si va spun cu mana pe inima ca stie cu " ce se mananca " stuparia !  avea sigur dreptate , cu stupi putini poti obtine [roductie mare pe familie dar pe general esti mic copil . La multi stupi chiar si la un cules mediocru faci o productie considerabila fata  de cel cu putini stupi.