Vremea in iarna 2010-2011

Creat de bucovineanu, Septembrie 19, 2010, 06:47:34 PM

« precedentul - următorul »

sfantul spiridon

nu am condens datorita blugilor :razz: care stau deasupra foliei
nu am nosema, doar o folie ce a stat pe cateva fiare
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

bucovineanu

Majoritatea apicultorilor sunt nemultumiti ca familiile de albine au iesit din iarna fara puiet, sau cu puiet putin. In tot raul este si un bine. Faptul ca  au avut o perioada mai lunga fara puiet nu este in favoarea dezvoltarii familiilor, dar in acelasi timp este si o frana importanta in dezvoltarea varoa. In iernile cand  aproape nu exista perioade fara puiet sau aceste perioade sunt scurte, in sezonul urmator dezvoltarea parazitilor este exploziva. Acum si datorita faptului ca albinele nu au avut de crescut puiet au iesit din iarna mai putin uzate. Daca vremea se indreapta vor recupera intarzierea in dezvoltare.

gheco

Ce spune domnul Bucovineanu este verificat si la mine. La controlul facut la restrangerea cuibului nu am vazut nici un paduche si am cercetat cu atentie. Anul trecut la aceeasi operatie am luat hotararea de a face un tratament cu varachet. Sa asteptam vremea buna.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: gheco din Martie 17, 2011, 04:59:28 AM
Ce spune domnul Bucovineanu este verificat si la mine. La controlul facut la restrangerea cuibului nu am vazut nici un paduche si am cercetat cu atentie. Anul trecut la aceeasi operatie am luat hotararea de a face un tratament cu varachet. Sa asteptam vremea buna.
nea costica, varachet acum inainte de pomii fructiferi?
la fel ca toamna un tratament complet, in 3 reprize la o saptamana? sau e suficient doar o fumigatie?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

bucovineanu

Foarte bun ar fi fost un tratament zilele trecute cand a fost cald deoarece majoritatea familiilor nu aveau puiet capacit.  Cu cat mai devreme cu atat mai mare e eficienta.E bine sa facem un tratament prin sondaj la cateva familii care au stupi cu fund de plasa. In functie de ce cade facem sau nu la toata stupina. Singura conditie temperatura exterioara sa fie peste 12 grade.

gheco

Domnul Bucovineanu a facut precizarile.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

marian sima

Citat din: bucovineanu din Martie 17, 2011, 04:05:02 PM
Foarte bun ar fi fost un tratament zilele trecute cand a fost cald deoarece majoritatea familiilor nu aveau puiet capacit.  Cu cat mai devreme cu atat mai mare e eficienta.E bine sa facem un tratament prin sondaj la cateva familii care au stupi cu fund de plasa. In functie de ce cade facem sau nu la toata stupina. Singura conditie temperatura exterioara sa fie peste 12 grade.
Zilele trecute aveau puiet capacit :nod:ma bucur ca am facut analiza si curatenia de primavara in ei ,am restrins cuiburile si am venit cu folie pe deasupra ramelor si a diafragmei ,peste folie mocheta si pe urma podisorul,in felul acesta va mentine temperatura optima,am mai strimtorat si urdinisele.

bucovineanu

Astazi am terminat revizia de primavara la toti stupii. Mai ramasesera 12 bucati de saptamana trecuta si apoi a fost vreme rece. In afara de unul la care am gasit in februarie regina moarta pe scandura de zbor si despre care am mai scris, ceilalti au iesit cu bine din iarna, inclusiv cateva nuclee pe 2-3 rame. In anii in care nu am nuclee cu regine de rezerva, mai gasesc regine lipsa. Daca am regine de rezerva de obicei au toti regine.   :smile:
La mine  acum alunul e pe terminate. Nu au adunat prea mult. Cam putin polen pe rame. De sambata se anunta inca o saptamana rece cu temperaturi sub 10 grade. Poate dupa aceea vor prinde salcia.
O atentionare pentru incepatori. Acum albinele au foarte mare nevoie de provizii. Consumul e foarte ridicat. Daca au miere putina vor fi stanjenite in dezvoltare.

stefanm

Domnu'Bucovineanu, va spuneam asta toamna de stupul parasit din cauza Varoua (atunci am pus Mavrirol), am reusit sa fac o fumigatie cu Varachet acum 2saptamani,cand in Oltenia au fost18-20 grade,le-am facut si curat in stup,le-am pus si ceva Apifonda.Nu aveau puiet aproape deloc(atunci),asa cum spuneti si dvs.tre sa fie bine.Acum le las in pace.Azi iesisera ca vara!Ce ziceti ,saptamana viitoare sa descapacesc o rama dupa diafragma? :thanks:
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

bucovineanu

Daca vremea se stabilizeaza si nu mai sunt temperaturi sub 5 grade nici noaptea se pot descapaci rame dupa diafragma. Pana atunci se poate descapaci cate 1-2 dm pe ramele de la marginea cuibului.

bucovineanu

La mine acum a inceput sa infloreasca salcia capreasca. Albinele cara polen la greu, inca nu si nectar. Sper ca in urmatoarele zile va veni si nectarul.

pharaonu75

Se pare ca meteorologii polonezi s-au cam inselat...
Parerea mea este ca au dorit sa iasa in evidenta cu ceva, din diverse motive...
Iarna nu a fost nici pe departe asa cum au preconizat ei!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bucovineanu

Polonezii s-au inselat, nu si "ursul".La mine primavara a venit cam la 40 de zile dupa 1 februarie, poate chiar un pic mai tarziu.

mape 48-petru manea

azi au carat polen din plin de la papadie,salcie si putin urzica
in 2-3 zile urmeaza caisul
ATENTIE la blocarea cuibului cu polen la cei care au strans cuibul mai mult
SPOR LA MUNCA !!!   :hi: :hi: :hi:

CRISTIAN71

Si colectoarele de polen cind se pun ?