Care este solutia ?

Creat de Ursul circotas, August 03, 2010, 07:35:52 PM

« precedentul - următorul »

janese

#45
Citat din: dragos2006 din August 18, 2010, 03:36:51 PM
  vecinii vor pune prin curtea lor vase cu sirop de zahar si insecticid...   :zzz:

:sad: :sad: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit:daca totzi vecinii stuparilor ar face asha...unde s-ar ajunge in tzara asta????...si acu stau shi ma intreb: este stupar cu dragoste de albine cel ce da asemenea sfaturi??????....ma cutremur la asemenea idei!!!!..datzi-va peste gura shi nu mai scoatetzi asha vorbe!!!!
niciun ,,vecin" nu este incantat ca are peste gard o stupina.....shi tacit se gandeste ca ar fi bine daca ar scapa de stupina din coastele lui...shi tu apari cu ,,idei"...dragoshe...imi esti simpatic...dar cred ca din dorinta de a posta cat mai mult sau a-tzi da cu parerea in orice subiect.....cateodata mai dai cu mucii-n fasole!!! :rotfl: :hi:

D006

  Janese de ce trunchezi  postarile mele ????  :mad:
  Stuparul spune ca albinele nu sunt ale lui sau ca vecinii nu pot demonstra ca sunt albinele lui  !

janese

salut dragose!...nu trunchez...tu nu-ti dai seama ca mai sunt shi cititori care au stupine in coaste??? shi le dai idei??????..daca idea vine de la unul care cunoaste albina...ei cred ca sunt sanse de reusita suta la suta...si o vor pune in aplicare imediat...shi s-ar putea sa fie albina mea...a ta...a lui...aici nu discutam ,,a cui este albina"

D006

Aici nu sunt de acord cu tine Janese.
Si vecini au drept la o oarecare siguranta si daca apicultorul nu este om de omenie este dreptul lui sa ia masuri.

janese

ma...daca  esti de acord cu mine sau nu asta e treaba ta.
1. nu-ti da cu parerea in problema asta decat in tara ta!...ca avetzi  milioane de km patrati de pamant pe care nu sta nici dracu!!! la noi este altfel
2.  ,,o oarecare" siguranta sunt de acord.....dar pune-te tu shi fa dulceatza peste gard in curte pe pirostrii shi apoi plange-te ca te-au tabarat albinele!
3. omu si-a facut o casa..shi -a adus stupina...problema este ca sunt pe pavilioane...dar daca ii da jos din pavilion???
4. este adevarat ca albina  da un ,,disconfort" neposesorului de stupi...numai ca o auzi ca bazaie...dapai sa te mai shi intzepe!!!...shi atunci...care ar fi solutia??? sa plece ala in siberia ca sa nu deranjeze pe nimeni???
dupa mine solutia ar fi sa limiteze ala numarul de stupi pe vatra...dar si cu treizeci o sa fie aceeasi situatie!
5. daca stupina asta era la 500 de metri peste zece case...nu tot veneau albinele la piscina doamnei???

nu voiam sa zic despre situatzie...eu comentam numai cuvantul ,,insecticid"...care mi se zbarleste parul cand il aud!!!!...eu vorbesc din experienta...daca vrei sa-ti zic ce shi cum cu ,,aranjatul " posesorului de stupi...itzi zic...dar nu-mi face placere!! !

janese

Citat din: AndreiRN din August 19, 2010, 08:51:58 AM
Aici nu sunt de acord cu tine Janese.
Si vecini au drept la o oarecare siguranta si daca apicultorul nu este om de omenie este dreptul lui sa ia masuri.
gradul de siguranta...in cazul asta este sa stau impreuna cu o suta de prieteni in chilotzi shi sutien la piscina...sa ma alerg...sa sar de la trambulina...ca deh...doar daia mi-am facut piscina....nu am facut-o sa ma spal dimineatza pe ochi!!!!


doamna sa puna o poza aici cu cea mai mare aglomerare de albine ,,la apa" la piscina dumneaei...sa vedem shi noi roiul!!!!
shi o rog sa ne puna o poza shi cu locul unde a intzepat-o albina vecinului!!!!

multa sanatate,domna!!!!

D006

Nu am chef de glume si sa ma luati dumneavoastra peste picior.  Concluzia este ca daca el tinea acele albine asa cum trebuie poate nu veneau in curtea mea. Eu nu am numai piscina ci si un lac unde ele de 3 ani vin si iau mereu apa. M-au intepat cind luam apa de mai multe ori si nu am nevoie sa ma justific in fata dumneavoastra. Acum au ajuns ca sa fie mult mai multe si sint si mai agresive. Inteapa si cind din intimplare sintem in trecere pe alee care este in drumul lor la apa. V-am mai spus ca e ca o autostrada....acum ce sa fac sa schimb si aleile din curte ca sa nu trec printre albine. Chestia cu piscina e importanta pentru ca am si eu dreptul sa pot innota la mine in curte....nu va imaginati o piscina mare din beton...e una din plastic, putin mai maricica, dar cred ca as avea tot dreptul sa pot avea si eu asa ceva in curte. Oricum, eu am citiva ciobanesti mioritici, dar ii tin intr-un loc inchis, nu-i dezleg in curtea vecinului. Si ei cu mine sint blinzi, dar as vrea sa vad daca sint in curtea vecinului daca lui i-ar place si daca ar agrea dulaii acolo...sint sigura ca ar face imediat plingere sau mi iar otravi

Ursul circotas

Citat din: Ursul circotas din August 17, 2010, 04:04:50 PM
Dna. Gabriela la primirea mesajului privat v-am intrebat de numarul de telefon a stuparului pentru a discuta cu el si nu mi- ati raspuns. Ar putea sa fie o rezolvare.  :nod: Sau va auziti numai propria voce ? Nu aveti cumva prea mult timp liber ? Cind ati zimbit ultima oare ? :uimit:
Ati inteles baieti? Doamna Gabriela ar avea dreptul sa aiba si ea o piscina de plastic in curte in care sa inoate. Si are mioritici. si eu am un mioritic si cum sint tare dezordonat curati cam rar cacatul si albinele vin si deranjeaza saracul catel  :limba: Tare suparator :rotfl: In schimb propun sa cerem lui Romikele stergerea si banarea DEFINITIVA de pe forum a cuvintului " insecticid " pentru totdeauna . Cine este pentru ? Dna Gabriela daca nu stiti numele stuparului NE PUTETI DA NUMELE SI ADRESA (si telefonul ) DUMNEAVOASTRA ???? VA ROG ! Vrem sa venim sa va ajutam!!!
Fericire va doresc !

janese

#53
stateam shi ma gandeam...hai sa ne unim totzi crescatorii de albine shi sa scoatem apa din lac shi din piscina!...si s-ar rezolva problema!!!...ce zici  cumnate romikele???...eu vin...dar sa tzina mioriticii legatzi...ca daca ma-nteapa aia????
ps...doamna gabriela...facem shi noi haz de necaz.....sa nu fie cu suparare!!!...uite...monitorizam fiecare intzepatura care o luatzi shi pentru fiecare intepatura ...noi stuparii dam cate un borcan de miere...si va asigur ca o sa dati in diabet shi o sa fie mai rau!!!!!!dar sa spuneti adevarul...sa nu trishatzi!!!!

statzi linistita ca o sa vina iarna shi scapati de albine!!!! :hi:
inca o data va zic:...multa sanatate!!!
iar zic.....ma gandeam si eu......cum o fi mai bine....???fara diabet sau fara reumatism???

D006

Citat din: janese din August 19, 2010, 09:37:41 AM
1. daca  esti de acord cu mine sau nu asta e treaba ta.
2. nu-ti da cu parerea in problema asta decat in tara ta!...ca avetzi  milioane de km patrati de pamant pe care nu sta nici dracu!!! la noi este altfel
3.  ,,o oarecare" siguranta sunt de acord.....dar pune-te tu shi fa dulceatza peste gard in curte pe pirostrii shi apoi plange-te ca te-au tabarat albinele!
4. omu si-a facut o casa..shi -a adus stupina...problema este ca sunt pe pavilioane...dar daca ii da jos din pavilion???
5. este adevarat ca albina  da un ,,disconfort" neposesorului de stupi...numai ca o auzi ca bazaie...dapai sa te mai shi intzepe!!!...shi atunci...care ar fi solutia??? sa plece ala in siberia ca sa nu deranjeze pe nimeni???
6. daca stupina asta era la 500 de metri peste zece case...nu tot veneau albinele la piscina doamnei???

nu voiam sa zic despre situatzie...eu comentam numai cuvantul ,,insecticid"...care mi se zbarleste parul cand il aud!!!!...eu vorbesc din experienta...daca vrei sa-ti zic ce shi cum cu ,,aranjatul " posesorului de stupi...itzi zic...dar nu-mi face placere!! !
1. Complect de acord.
2. Eu sunt internationalist si de fapt imi dau cu parerea despre ce am eu chef. Ma banezi dincolo unde esti moderator?
3. Poate la tine in cartier asa se face dulceata dar eu in viata mea nu am auzit pe cineva sa faca asa. Sau ai aruncat si tu cu noroi ca sa acoperi problema?
4. Cu sau fara pavilion este dreptul vecinilor sa aiba liniste si siguranta in curtea lor. A fost aici un caz in care apicultorul avea 500 de metri pana la casele din jur si l-au obligat sa mute stupii pt ca avea 4000 in curte. Iti poti imagina albina la 4000 de famili la piscina?
5. Gresit Janese. 99% din albine normale in timpul munci lor nici nu baga omul in seama. Doar cand este o situatie anormala devin albinele agresive.
6. NU. Daca aveau sursa de apa aproape nu veneau.

Am fost la cineva care avea 8 famili africanizate in curte si purta armura cand lucra la stupi si asta pt ca nu stia ca exista si albine normale. Astfel de "apicultori" imprastie toata zona cu trantori africanizati ani de zile si ne miram de ce devin agresive.
Opinia mea este ca v-au intrat in tara albine africanizate odata cu containere din port si zonele din jur vad primele semne fara sa-si dea seama ce si cum.

balanescuadrian

Citat din: AndreiRN din August 19, 2010, 05:50:10 PM

3. din pacate se vede ca nu prea ati trait prin Romania .. in zonele rurale  se face bulion si gem la cazan in curte! se fierb borcanele cu compot in curte, se face sapun de casa .etc..
4. la ora actuala este cam lipsa de cules mai ales in intervalul 10.00 - 16.00 cand temperaturile urca spre 35 grade C..ceea ce le determina sa meraga dupa apa... de obicei ele merg unde este apa "proaspata"
eram la rapita si chiar daca le-am pus apa in fata stupilor in cuve mari de plastic ele preferau pompa vecinilor (nu multe dar erau )..era si nectar mult in natura si tot se mai duceau dupa apa!!
5. cand e cald afara daca mai si umblii la ele ...atunci vecinii se resimt cel mai tare! :hi:

D006

Citat din: balanescuadrian din August 19, 2010, 06:13:59 PM
Citat din: AndreiRN din August 19, 2010, 05:50:10 PM
3. din pacate se vede ca nu prea ati trait prin Romania .. in zonele rurale  se face bulion si gem la cazan in curte! se fierb borcanele cu compot in curte, se face sapun de casa .etc..
4. la ora actuala este cam lipsa de cules mai ales in intervalul 10.00 - 16.00 cand temperaturile urca spre 35 grade C..ceea ce le determina sa meraga dupa apa... de obicei ele merg unde este apa "proaspata"
eram la rapita si chiar daca le-am pus apa in fata stupilor in cuve mari de plastic ele preferau pompa vecinilor (nu multe dar erau )..era si nectar mult in natura si tot se mai duceau dupa apa!!
5. cand e cald afara daca mai si umblii la ele ...atunci vecinii se resimt cel mai tare! :hi:
3. Corect. Doar 19 ani si astia la oras.
4. Sa le puna apa proaspata apicultorul ar fi o solutie? Sa picure pompa pe o scandura?
5. Eu am observat exact invers. Cand e cald sunt mai pasnice decat in zilele reci. Cand e fff cald parca sunt drogate.

ioanardelean55


STUPARI din toate partile UNITI-VA .

D006

Citat din: ioanardelean55 din August 19, 2010, 10:21:53 PM

STUPARI din toate partile UNITI-VA .
Pt o convietuire placuta cu clienti nostri.  :hi:

stefan1

  Eu sunt de acord cu Janese. Nu trebuie dat idei la nimeni, dar si stuparul trebuie sa aiba grija sa nu deranjeze tare vecinii, chiar daca legea este de partea lui. Eu cred ca daca Gabriela are si un lac in curte, de acolo greu dasvata albinele sa se alimenteze. Asta pentru ca lacul este o sursa permanenta de apa, in plus este cel mai natural loc de adapare, pamantul nu se incinge in soare ca adapatorul, solul imbibat in apa furnizeaza si unele saruri minerale preferate de albine. Deci de acolo cred ca greu le va dezvata. Nu stiu de ce mai cauta si in piscina? Totusi si stuparul trebuie sa vada ce face.
  Ca tot am vorbit de austrieci, ei specifica ca este interzis sa fie ucise albinele chiar daca le vezi ca fura din stupii tai. Trebuie doar anuntat stuparul cu albinele hoate care trebuie sa ia si el masuri pentru incetarea furtisagului (cum?!!) si trebuie sa plateasca paguba documentata.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)