Cand furajam albinele ?

Creat de dragos2006, Ianuarie 26, 2010, 06:10:40 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Hai sa vedem si o furajare in SUA , pacat ca filmul nu are sunet , priviti cu atentie  cum si cat sirop de da la albine :



tassevasi

   Am inteles de la inceput aceasta problema .   Vroiam sa nu stau mereu printre ei cu pusul de sirop. Oricum eu astazi am extras mierea de la fl.soaralui  si e destul de inchisa la culoare .Inseamna ca am multa mana , am scos si din cuib cit s-a putut  si sunt obligat acum sa fac '' furajara '' respectiva cum spunea Dragos . Prietenul meu , anul trecut a lasat mierea aceasta cu mana si a pierdut destul de multi .  Nu s-a gindit ca de la fl . soarelui o sa-i bage mana .  Au fost asazati la marginea unei paduri de foioase si de aici au cules si mana ,asa ca mare atentie la  culesurile tirzii ca ale noastre .
   
   Toata stima  tassevasi      :hi: :hi:

cristian87

#107
     Domnule Dragos aveti dreptate,iese miere si din zahar ba mai buna chiar sa ne gandim ca doar acesta e rafinat deja in fabrica. E mai bine si pentru albine asa ,ca nu mai trebuie sa umble pe afara dupa flori, cand troaca e mai aproape.E mai bine si pentru clienti ca mierea asta e de provenienta sigura si nu are antibiotice.
    Imi cer scuze sincere si ,credeti-ma, doar amatorismul m-a facut sa ma inflamez degeaba pentru un lucru universal stiut si acceptat tacit de toti, chiar si de procesatori.
Va doresc mult succes iar clientilor dvs le-as ura sanatate multa, dar cum probabil le sunteti si medic de familie, ati ramane fara pacienti. Asa ca le urez sa fie grosi la punga ca sa va poata cumpara mierea.
Inca odata imi cer scuze daca opinia mea, repet, de amator v-a suparat.
 
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

crombra

Citat din: tassevasi din August 09, 2010, 12:00:54 AM
   
   Domnul Dragos ,am toata stima si respectul ,  pentru ce spuneti aici si faceti.    Eu nu am incercat, dar un prieten a incercat sa puna(sirop in faguri) si nu a reusit . Ati spus ca puneti 8 litri odata in cat si albinele-l  trage foarte repede .      Va rog spuneti-mi tehnica ce o aplicati , practic , cu ibricul, polonicul, o scufundati in sirop ori alta tehnica.    Prietenul mi-a spus ca nu intra in alveole ,as dori sa-l cntraziceti.
   

     Multumiri anticipat !   Cu stima  tassevasi  :nod: :hi:

Contra unei urari de sanatate sunt dispus eu sa dezvalui modul cum se face o umplere corecta, completa si rapida a fagurilor.
Ceea ce voi spune este testat de mine si functioneaza 100%.
1. Cei mai usor de umplut sunt fagurii deschisi la culoare in care nu a fost crescut puiet.
2. Siropul se toarna dintr-un recipient(poate fi o stropitoare de plastic mai mica de 5-6 litri) care are adaptata o duza lata(adica siropul sa curga intr-o fasie subtire ca o minicascada). Cu cat duza e mai lata si cu fanta cat mai subtire(2 mm maxim)  cu atat mai repede este umplerea.
3. Acum secretul umplerii complete a fagurilor. In nici un caz nu se asaza rama la orizontala. Unghiul optim de umplere este undeva la 45 de grade fata de orizontala. Umplerea se face turnand siropul aproape de leatul superior si deplasand duza de-a lungul ramei .  Siropul va umple progresiv incepand de sus in jos si aerul va fi eliminat usor din celule deoarece siropul curge pe peretele superior al celulei. Practic este aceeasi situatie ca atunci cand umpli un pahar cu bere si nu vrei sa faca spuma deci il inclini si torni berea pe peretele paharului. Siropul umpland celulele superioare, formand micro cascade va umple progresiv de sus in jos toate celulele.
4. Bineinteles totul se face deasupra unei tavi mai mari decat dimensiunea ramei.
5. De rapiditatea umplerii conteaza si cat de vascos(raportul zahar /apa) este siropul
Spor la treaba!  :hi: :hi:
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

janese

tai un bidon de plastic...bidon in care sa incapa rama care vrei s-o umpli cu sirop.....umpli bidonul cu gura taiata cu sirop...scufunzi pe rand fiecare rama..si o tzii pana vezi ca nu mai ies bule de aer.....o scotzi ..o pui pe un stativ sa se scurga ..sub el sa fie o tava(un corp de cat cu fund-o tava)...faci zece rame dastea in care-tzi intra o galeata de sirop...shi apoi..scurse..le iei  si le bagi pe rand in fiecare familie....inebuneste stupu nu alta!!!turnatu siropului in rama ..deasupra cuibului...aduna viespile de numa...numa!!!!(daca nu au simtit si albinele sa vina la popota)

tassevasi

  Multumesc domnul Crombra ,nu pentru a falsifica mierea ,si productii  "la hectar "m-a determinat sa intreb ,ci sincer hranirile de competare care le facem ,in urma extractiilor ce contin si mana. Mai am mult sa ajung eu la sfertul productiei domnului Dragos .
    Multa sanatate va doresc ,ca de ia avem nevoe toti, 
   Poti sa ai toti banii din lume , cind esti bonlnav ,relizezi cu adevarat cit valoreza sanatatea .

    Cu rspect tassevasi  :hi: :hi:

tassevasi

  Aduc multumiri si domnului Janese , nu ma asteptam la mai multe raspunsuri  ,cemai  sunteti oameni cumsecade !     
     Salutari si sanatate .     tassevasi :hi: :hi:

D006

Citat din: janese din August 11, 2010, 07:35:54 AM
tai un bidon de plastic...bidon in care sa incapa rama care vrei s-o umpli cu sirop.....umpli bidonul cu gura taiata cu sirop...scufunzi pe rand fiecare rama..si o tzii pana vezi ca nu mai ies bule de aer.....o scotzi ..o pui pe un stativ sa se scurga ..sub el sa fie o tava(un corp de cat cu fund-o tava)...faci zece rame dastea in care-tzi intra o galeata de sirop...shi apoi..scurse..le iei  si le bagi pe rand in fiecare familie....inebuneste stupu nu alta!!!turnatu siropului in rama ..deasupra cuibului...aduna viespile de numa...numa!!!!(daca nu au simtit si albinele sa vina la popota)

  Am incescat intr-o albie mare dar ramane blocata bula de aer in celula si nu da drumul la sirop sa intre . Am ramas la varianta umplerii cu ibricul , tin rama in 45 de grade si torn sirop , merge cel mai repede.

D006


tassevasi

 Multumesc domnul Dragos, mai bine mai tirziu ,decit niciodata, ceva intelesesem eu dar vroiam mai mult.
   Am inteles ca vindeti bine reteta TATOIU .
 
   Sa va spun ca si eu sunt operat de cancer pe creier,de acum 28 de ani (1982), prfesorii din Buc. care m-au operat i-a dat sotiei termen de viata 6-8 luni . La 5 ani cind am afost sa-mi puna placa ,s-au mirat si ma-au plimbat pe la toti marii profesori  (inclusiv Arsene) cu performanta lor . Toti intrbau , ce grad ?
    La mine a fost (astrocitom gr III ). Bine Tatoiu e Tatoiu .
   
   Vreau sa spun ca si atunci se facea medicina  de calitate ,si la noi intara  .
   
     Tot respectul pentru d-vs si multa sanatate la toti !    tassevasi     :hi: :hi:,

crombra

Ceea ce am prezentat mai sus ca metoda de 'furajare' am aplicat in primavara asta. Avantajul hranirilor timpurii cu sirop + Protofil dat direct in faguri este acela ca hrana poate fi pusa in cuib aproape de puiet. Am avut o crestere exploziva de puiet. Concluzia:
metoda o voi aplica in fiecare an de acum incolo. Anul acesta voi incerca si la stimularea de toamna.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

Bătrânul

Ai perfecta dreptate Combra - dar- este nevoie de desfacerea ramelor si se aeriseste mat mult sau mai putin cuibul se respindeste mirosul de sirop mai cade cite o picatura si gata furtisagul. Cu metoda folosita de mine cu borcanul de asupra cuibului nici nu despachetez stupul . scot dopul de polistiren si pun borcanul. la stimulare de 780 ml ,la completare de 3-5 litri si salut. :hi:

stefan1

Citat din: crombra din August 12, 2010, 03:14:06 PM
Ceea ce am prezentat mai sus ca metoda de 'furajare' am aplicat in primavara asta. Avantajul hranirilor timpurii cu sirop + Protofil dat direct in faguri este acela ca hrana poate fi pusa in cuib aproape de puiet. Am avut o crestere exploziva de puiet. Concluzia:
metoda o voi aplica in fiecare an de acum incolo. Anul acesta voi incerca si la stimularea de toamna.

  La fundurile cu sita nu pica sirop pe placa de sub stup sau pe jos? Nu este pericol?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

janese

Citat din: dragos2006 din August 11, 2010, 01:35:22 PM
Citat din: janese din August 11, 2010, 07:35:54 AM
tai un bidon de plastic...bidon in care sa incapa rama care vrei s-o umpli cu sirop.....umpli bidonul cu gura taiata cu sirop...scufunzi pe rand fiecare rama..si o tzii pana vezi ca nu mai ies bule de aer.....o scotzi ..o pui pe un stativ sa se scurga ..sub el sa fie o tava(un corp de cat cu fund-o tava)...faci zece rame dastea in care-tzi intra o galeata de sirop...shi apoi..scurse..le iei  si le bagi pe rand in fiecare familie....inebuneste stupu nu alta!!!turnatu siropului in rama ..deasupra cuibului...aduna viespile de numa...numa!!!!(daca nu au simtit si albinele sa vina la popota)

  Am incescat intr-o albie mare dar ramane blocata bula de aer in celula si nu da drumul la sirop sa intre . Am ramas la varianta umplerii cu ibricul , tin rama in 45 de grade si torn sirop , merge cel mai repede.


:rotfl: :rotfl: :rotfl:..pai ai pus rama culcata???..pune-o....tzine-o verticala...shi fa cu podul palmei pe latzul de sus...tzac!tzac!.....tzac.....puturosule!!!!le-ai aruncat ca pe rufe direct in copae!!!!!

ioanardelean55