apiinvert

Creat de dragos2006, Martie 26, 2010, 10:14:57 PM

« precedentul - următorul »

D006

mai cititi odata ! ma  refeream la zaharul pudra ...
  Noroc ca am prieteni la protectia consumatorilor si am aflat de acolo raspunsul exact.

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Martie 04, 2013, 01:59:26 PM
mai cititi odata ! ma  refeream la zaharul pudra ...
  Noroc ca am prieteni la protectia consumatorilor si am aflat de acolo raspunsul exact.
Ma scuzati, am citit eu pe fuga.Aveti dreptate!
Ce raspuns ati primit de la protectia consumatorului?Amidon in zaharul pudra de Agrana?

balasbebe

De doua ori am cumparat zahar pudra produs de Agrana. Primul sac a fost foarte un, proaspat pudra in toata regula. Am cumparat si a doua oara si era cam betonat. Nu dau vina pe producator, decat pe modul de pastrare, deoarece l-am luat de la un intermediar. Atunci a avut ocazia sa citesc pe sac si compozitia. Scria foarte clar ca are si amidon. Cu toate ca scria el era deja betonat. Am recuperat ce am reusit, restul l-am facut sirop.
Eu in general am fost multumit de produsele Agrana. Apiinvertul cumparat la baxuri mi-a salvat parte din stupi, la fel si Apifonda. Ca se mai intampla si lucruri neplacute este ceva normal si firesc. Pe Apifonda este mare batalie, dar din pacate este si un mare monopol. Nu inteleg ca acum cand am firma PFA,  de ce nu mai pot cumpara de la depozit un produs. Este un SRL, pe zona care detine exclusivitatea si  bineinteles si regleaza pretul. Nu mult dar se aduna la total.

Pacat ca nu mai am sacul sa fac o poza cu continutul de amidon inscriptionat. Sacul era de Agrana. A fost acum 3-4 ani, este mult de atunci si poate s-a schimbat si politica putin.
Este o parere la tot ce am scris.

D006

Citat din: dumitriu din Martie 06, 2013, 10:07:11 AM

Ce raspuns ati primit de la protectia consumatorului?Amidon in zaharul pudra de Agrana?

  Zaharul pudra de la Agrana NU contine amidon.

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Martie 06, 2013, 01:12:33 PM
Citat din: dumitriu din Martie 06, 2013, 10:07:11 AM

Ce raspuns ati primit de la protectia consumatorului?Amidon in zaharul pudra de Agrana?

  Zaharul pudra de la Agrana NU contine amidon.
Macar in aceasta problema parerile sunt aceleasi.

dumitriu

Citat din: balasbebe din Martie 06, 2013, 10:30:22 AM
De doua ori am cumparat zahar pudra produs de Agrana. Primul sac a fost foarte un, proaspat pudra in toata regula. Am cumparat si a doua oara si era cam betonat. Nu dau vina pe producator, decat pe modul de pastrare, deoarece l-am luat de la un intermediar. Atunci a avut ocazia sa citesc pe sac si compozitia. Scria foarte clar ca are si amidon. Cu toate ca scria el era deja betonat. Am recuperat ce am reusit, restul l-am facut sirop.
Pacat ca nu mai am sacul sa fac o poza cu continutul de amidon inscriptionat. Sacul era de Agrana. A fost acum 3-4 ani, este mult de atunci si poate s-a schimbat si politica putin.
Este o parere la tot ce am scris.
De-a lungul timpului s-au incercat mai multe variante de zahar pudra.S-a folosit ca anti-aglomerant o perioada amidonul(in perioada la care faceti referire), apoi dextroza.Toate aceste variante nu s-au ridicat la nivelul asteptarilor.
Singura varianta care putea da rezultate, era o instalatie de uscare a zaharului pudra, o investitie destul de mare.Intre timp instalatia respectiva a fost achizitionata.Asa s-a ajuns ca in compozitia zaharului pudra, la acest moment sa nu se regaseasca amidon sau alt anti-aglomerant.

dumitriu

Citat din: balasbebe din Martie 06, 2013, 10:30:22 AM
Eu in general am fost multumit de produsele Agrana. Apiinvertul cumparat la baxuri mi-a salvat parte din stupi, la fel si Apifonda. Ca se mai intampla si lucruri neplacute este ceva normal si firesc. Pe Apifonda este mare batalie, dar din pacate este si un mare monopol. Nu inteleg ca acum cand am firma PFA,  de ce nu mai pot cumpara de la depozit un produs. Este un SRL, pe zona care detine exclusivitatea si  bineinteles si regleaza pretul. Nu mult dar se aduna la total.
Stiu ce va doare, si in parte sunt de accord cu D-vstra.Din pacate, ca volum de munca, nu pot efectiv sa asigur o colaborare cu foarte multi clienti.Exista foarte multe PFA-uri, sau I.I. , care doresc o colaborare directa.Incercam pe cat posibil sa recomandam pretul de vanzare a acestor produse, tocmai pentru ca apicultorul sa nu plateasca sume extrem de mari.
Am postat pe toate forum-urile, preturile recomandate de vanzare, tocmai pentru a-mi fi semnalate derapajele de pret.Si va dau si un exemplu concret:cineva pe forum spunea ca un magazin vinde Apiinvert-ul cu 8 lei/kg.In aceste conditii, pot sa stopez colaborarea cu magazinul respectiv, si sa cautam un alt distribuitor in zona.Desi am rugat, in repetate randuri, ca persoana care a facut postarea respectiva sa anunte pe forum despre ce magazin (sau distribuitor) e vorba, nici pana in ziua de astazi nu a binevoit sa raspunda la rugamintea mea.Si dupa opinia mea nu va raspunde prea curand.

pharaonu75

Citat din: dumitriu din Martie 18, 2013, 11:34:33 AM
...cineva pe forum spunea ca un magazin vinde Apiinvert-ul cu 8 lei/kg.In aceste conditii, pot sa stopez colaborarea cu magazinul respectiv, si sa cautam un alt distribuitor in zona.Desi am rugat, in repetate randuri, ca persoana care a facut postarea respectiva sa anunte pe forum despre ce magazin (sau distribuitor) e vorba, nici pana in ziua de astazi nu a binevoit sa raspunda la rugamintea mea.Si dupa opinia mea nu va raspunde prea curand.

Acel cineva va raspunde in momentul in care va avea si o dovada foto a pretului de vanzare! Pana atunci, orice ar spune este considerat drept "vorbe in vant", spuse cu rea intentie!
Aveti rabdare, iar cand vanzatorul va oferi apiinvert la vanzare si va afisa pretul, sa fiti sigur ca veti primi o fotografie!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dumitriu

Citat din: pharaonu75 din Martie 18, 2013, 11:46:09 AM
Acel cineva va raspunde in momentul in care va avea si o dovada foto a pretului de vanzare! Pana atunci, orice ar spune este considerat drept "vorbe in vant", spuse cu rea intentie!
Aveti rabdare, iar cand vanzatorul va oferi apiinvert la vanzare si va afisa pretul, sa fiti sigur ca veti primi o fotografie!
Nu era nevoie sa dovediti cu foto, situatia din magazinul respectiv.Daca stiam numele magazinului, dadeam un telefon "sub acoperire" si ma dadeam un apicultor interesat de produs si aflam pretul cu care vinde comerciantul.
Rugamintea era facuta tocmai pentru a lua cat mai repede masuri.

antiopa din ardeal

Citat din: dumitriu din Martie 18, 2013, 11:34:33 AM

................
Am postat pe toate forum-urile, preturile recomandate de vanzare, tocmai pentru a-mi fi semnalate derapajele de pret.

Cam pe unde gasesc aceste preturi?
Eu anul trecut am cumparat apiinvertul ambalat la vreo 29 kg cu 6,5 lei/kg daca nu ma insel.  A fost un pret corect?

dumitriu

Citat din: antiopa din ardeal din Martie 19, 2013, 10:56:29 AM
Cam pe unde gasesc aceste preturi?
Eu anul trecut am cumparat apiinvertul ambalat la vreo 29 kg cu 6,5 lei/kg daca nu ma insel.  A fost un pret corect?
Apiinvert (28kg/bax) , pret recomandat 5,8 lei/kg (TVA inclus)
Apifonda (15 kg/bax), pret recomandat 6,5 lei/kg (TVA inclus)
Astea sunt preturile recomandate la acest moment.Si nu cred ca se vor modifica pana in Septembrie.

D006

#71
Domnu Dumitru cum stam cu APIMERA ???? SCRIE CLAR : PRODUS IN GERMANIA DE AGRANA ZUCKER  Deci Agrana aduce HFCS in Romania si sub alt nume !

  Culme este ca distribuitorul are sediul tot in Buzau si tot pe Aleea Industriilor la fel cu fabrica de zahar Agrana care vinde ...Apiinvert . In fapt sunt vecini , agrana joaca la doua capete , la o poarta vinde Apiinvert la cealalta vinde Apimera.

Obombo

Agrana si Sudzucker sunt o mare familie :) deci e normal sa-si vanda produsele impreuna, eu insa as fi curios sa aflu in ce consta acel aproape 30% din compozitie care nu este indicat in eticheta. Sau cineva a chiulit de la niste ore de matematica :D ?

D006

seriozitate germana...

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Aprilie 07, 2013, 08:23:54 PM
Domnu Dumitru cum stam cu APIMERA ???? SCRIE CLAR : PRODUS IN GERMANIA DE AGRANA ZUCKER  Deci Agrana aduce HFCS in Romania si sub alt nume !

  Culme este ca distribuitorul are sediul tot in Buzau si tot pe Aleea Industriilor la fel cu fabrica de zahar Agrana care vinde ...Apiinvert . In fapt sunt vecini , agrana joaca la doua capete , la o poarta vinde Apiinvert la cealalta vinde Apimera.
Am avut ocazia sa "admir" si eu produsul la care faceti referire la targul apicol de la Buzau.Am ramas la fel de surprins ca si D-vstra, asa ca am incercat sa ma lamuresc direct la standul celor care vindeau asa ceva.
Va redau pe scurt(asa cum imi aduc aminte) dialogul cu reprezentatul firmei Ianis Com SRL:
Eu:cine ambaleaza produsul?
El:firma Ianis(adica el)
Eu:de ce scrie Agrana pe eticheta?
El:ptr ca noi il cumparam de la Fileomera in butoaie si il ambalam la Buzau
Eu:in portofoliul Agrana nu exista nici un produs cu aceasta denumire
El:pai daca asa ne-au zis cei de la Fileomera, ca e produs de Agrana?
Eu:aveti cunostiinta ca nu puteti folosi denumirea firmei Agrana pe nici o eticheta fara accordul nostru?
El:pai daca asa ne-au zis cei de la Fileomera ca e facut de Agrana?
Eu:aveti cunostiinta ca nu puteti folosi denumirea firmei Agrana pe nici o eticheta fara accordul nostru?
El:nu stiam ca trebuie asa ceva.pai daca asa ne-au spus cei de la Fileomera ca e produs de Agrana.
in mare cam asta a fost discutia.Asa ca am contactat si firma Fileomera, care ne-a spus ca ei nu vand nici un produs catre Ianis Com din Buzau.Prin urmare, Agrana a demarat deja actiunea in justitie catre firma din Buzau.
Si acum explicatiile lamuritoare:
Agrana fabrica la Buzau doar zahar, nu siropuri din porumb.Faptul ca firma e din Buzau si din intamplare are sediul pe strada unde e fabrica noastra e o pura intamplare.
Divizia de amidon, indulcitori din porumb,etc este situata la Tandarei.Fiecare Divizie e separata de cealalta, adica "zahar", "izoglucoza", "agricol", etc, chiar daca fac parte din acelasi grup de firme.Fiecare Divizie are sefii ei, clientii ei, domeniul ei de aplicabilitate.Mai pe scurt, daca D-vstra ma sunati ca sa va vand izoglucoza(sau alte derivate din porumb), eu am obligatia sa va dau nr de contact al Diviziei respective.Si apoi discutati cu persoana care se ocupa cu asa ceva.In schimb daca sunati la Divizia de "indulcitori din porumb" si solicitati produse pe baza de zahar(zahar, zahar pudra, Apiinvert, etc) o sa primiti nr meu de telefon sau al unui coleg.
Si acum sa revenim la produsul Apimera la care faceti referire: e vorba de un indulcitor din porumb, care e cumparat de la Tandarei, de la Agrana.Denumirea reala a produsului este F42 si este destinat sectorului bauturi, panificatie, etc , fara a avea legatura cu apicultura.Dar, cei care il comercializeaza, s-au "gandit" sa-i schimbe denumirea in Apimera si sa-l comercializeze drept hrana pentru albine.Api=albine, s-au gandit ca "da bine" la urechea apicultorului.
La fel se intampla si cu alte siropuri de pe piata:siropul de la Tremot fiind de fapt un hidrolizat adus de prin Bulgaria,asa si Dulcofruct-ul care are tot provenienta de la vecinii nostri de peste Dunare, si care nu sunt produse destinate hranirii albinelor ci indulcitori cu alta destinatie.Dar in Romania devin prin schimbarea denumirii "hrana pentru albine".