apiinvert

Creat de dragos2006, Martie 26, 2010, 10:14:57 PM

« precedentul - următorul »

cleo

Domnul Dumitriu
Va rog sa imi spuneti ce valoare energetica are Apifonda si apiimvert ...ca pe ambalaj nu este specificat...
mierea are 425 KJ...
Multumesc,

D006

Apropo de produsele Agrana , am cumarat zahar pudra Margaritar si Coronita . Pe ambalaj nu se specifica nimic , nici cate calorii au , nici cat amidon contin si culmea cica are termen de valabilitate nelimitat . ....  seriozitate germana....

elvis

mama lor de nemti...daca si mercedes-ul il fac in china cum sa mai ai incredere in ei :P
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

dumitriu

Citat din: cleo din Februarie 10, 2013, 07:47:36 AM
....are mare dreptate sa intrebe ce valoare energetica are zaharul de la agrana pentru ca pe ambalaj nu e trecut nimic (dezconsiderarea clientului). Aceeiasi intrebare am pus-o si DD a raspuns 410 in timp ce la alte fabrici este 395 si este trecuta pe ambalaj.
Domnul Dumitriu inca nu mi-a raspuns la intrebarea... "De ce nu este trecuta pe ambalaj valoarea energetica?"...Dar apicultorii au o mare calitate ...Rabdarea....
Valoarea energetica nu este impusa de legislatia in vigoare pentru a fi trecuta pe ambalaj.Am sunat sa intreb la departamentul nostru care ocupa cu legislatie si inscriptionarea  acestor detalii pe ambalajul de zahar.Din cate am inteles, exista o limita minima standard a valorii energetice a zaharului.Singura conditie impusa unui producator de zahar este ca valoarea energetica sa nu se situeze sub aceasta limita.
Poate exista anumiti producatori de zahar care trec acest detaliu pe ambalaj, dar o fac pentru ca asa doresc, nu pentru ca legea ii obliga.Cand se va modifica legislatia, ne vom alinia si noi la cerintele acesteia.
Imi pare rau ca va considerati dezconsiderat fara sa cunoasteti legislatia in domeniu.

dumitriu

Referitor la termenul de valabilitate al zaharului, trebuie stiut urmatoarele: zaharul tos(sau zaharul normal) are termen de valabilitate nelimitat.Asta fie ca e vorba de zahar Agrana, fie ca e vorba de zahar produs de alta companie.

pharaonu75

Citat din: dumitriu din Februarie 26, 2013, 11:39:14 AM
Valoarea energetica nu este impusa de legislatia in vigoare pentru a fi trecuta pe ambalaj.Am sunat sa intreb la departamentul nostru care ocupa cu legislatie si inscriptionarea  acestor detalii pe ambalajul de zahar.Din cate am inteles, exista o limita minima standard a valorii energetice a zaharului.Singura conditie impusa unui producator de zahar este ca valoarea energetica sa nu se situeze sub aceasta limita.
Poate exista anumiti producatori de zahar care trec acest detaliu pe ambalaj, dar o fac pentru ca asa doresc, nu pentru ca legea ii obliga.Cand se va modifica legislatia, ne vom alinia si noi la cerintele acesteia.
...

Bun, am lamurit-o! Legea nu va obliga sa afisati asa ceva pe ambalaj, insa va interzice sa furnizati aceasta informatie pe forum?
Daca nu va interzice, puteti sa raspundeti la intrebarea colegului? Asta daca nu este secret profesional!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea

Eu nu am laborator sa fac analiza zaharului,dar stiu ca anumite sortimente pun in cana de ceai o lingura si alte sortimente  trebuie pus 1 1/2 linguri pentru a se putea consuma---sigur ca si preturile difera si mai stiu ca zaharul cu valoare energetica mare specifica pe ambalaj acea valoare ,cei care ascund aceasta informatie stiu ei de ce

D006

  Ca Agrana respecta legea e clar . Dar aici nu vorbim de respectarea legii ci de respectul pe care respectiva firma in are pentru proprii consumatori . Atat ne respecta cat informatie ne ofera.
  Sa stiti ca si cei care vand apimaclavais din Turcia pe post de miere  respecta legea .

cleo

Multumesc domnule Dumitriu....
Din spusele domniei voastre rezulta ca Agrana ne vinde zaharul ,apifonda si apiimvert la valoarea minima energetica ....daca nu suntem prea presuasivi.....poate ne spuneti care este valoarea minima si valoarea maxima admisa? ...din punct de vedere legal..
Cu deosebit respect,

dumitriu

Citat din: pharaonu75 din Februarie 26, 2013, 12:07:32 PM
Bun, am lamurit-o! Legea nu va obliga sa afisati asa ceva pe ambalaj, insa va interzice sa furnizati aceasta informatie pe forum?
Daca nu va interzice, puteti sa raspundeti la intrebarea colegului? Asta daca nu este secret profesional!
Cautati raspunsul intr-o postare anterioara de-a mea.Nu e nici un secret profesional.

dumitriu

Citat din: mape 48 din Februarie 26, 2013, 01:19:33 PM
Eu nu am laborator sa fac analiza zaharului,dar stiu ca anumite sortimente pun in cana de ceai o lingura si alte sortimente  trebuie pus 1 1/2 linguri pentru a se putea consuma---sigur ca si preturile difera si mai stiu ca zaharul cu valoare energetica mare specifica pe ambalaj acea valoare ,cei care ascund aceasta informatie stiu ei de ce
Eronat total!
Ca sa va lamuresc trebuie sa aflati urmatoarele:zaharul in general e o substanta simpla, care contine 99,98 % zaharoza.Gradul de indulcire este acelasi pentru toate tipurile de zahar, diferenta este insesizabila, si tine de acel procent de 0,02%.E posibil ca anumiti ambalatori de zahar, si aici ma refer la cei care apar peste noapte, sa introduca in pungile de zahar alte substante mai ieftine, care nu sunt dulci.Si asa ajungeti sa puneti 1 lingurita si jumatate in ceai sau cafea in loc de 1 lingurita produsa de un fabricant de zahar.Nu o sa aveti "surprize" de acest gen in cazul in care folositi zahar de la un producator traditional, care nu-si permite astfel de meschinarii.Puteti compara foarte usor zaharul produs de Bod, Oradea, Lemarco, Agrana sau Ludus si nu o sa gasiti diferente in acest sens.

dumitriu

Citat din: cleo din Februarie 27, 2013, 07:20:51 AM
Multumesc domnule Dumitriu....
Din spusele domniei voastre rezulta ca Agrana ne vinde zaharul ,apifonda si apiimvert la valoarea minima energetica ....daca nu suntem prea presuasivi.....poate ne spuneti care este valoarea minima si valoarea maxima admisa? ...din punct de vedere legal..
Cu deosebit respect,
Ce-mi plac postarile gen "din spusele D-vstra rezulta ca Agrana ne vinde zaharul la valoarea minima energetica".Super tare, cand imi puneti in gura vorbe pe care nu le-am spus.Dar nu sunteti singurul care face astfel de greseli, acesta fiind unul din motivele pentru care nu am mai intrat pe forum o lunga perioada de timp.Preferam sa intrebati daca aveati o nelamurire, nu sa-mi atribuiti vorbe pe care nu le-am rostit.
In fine... iata si raspunsul meu la intrebarea D-vstra:
Asa cum am spus intr-o postare anterioare, zaharul e o substanta relativ simpla, si nu difera foarte mult de la un producator(traditional) la altul.Valoarea energetica minima e undeva in jurul valorii de 380-390, iar toti producatorii de zahar trec fara batai de cap de aceasta valoare, obtinand o valoare de peste 400.Asta datorita faptului ca zaharoza are o anumita valoare energetica.
Pentru zahar, aceast criteriu nu este foarte relevant, tocmai datorita faptului ca atunci cand se rafineaza zaharul, produsul final obtinut este situat intre niste limite care nu au cum sa fie foarte mari.
Sa presupunem ca achizitionati zahar de la 2 producatori diferiti, cu valori energetice diferite, unul va avea 400 si celalalt 410.Nu e nimic de speriat sau ceva dubios in asta.Nu va va afecta sanatatea.Sincer, nu am auzit pe nimeni care cumpara zahar cand ajunge in magazin sa aleaga produsul pe acest criteriu.
Inscriptionarea acestui detaliu pe punga de zahar, este dupa parerea mea o mare chichita(ca sa nu-i spun altfel).E ca si cum as vinde o masina si m-as lauda ca are 4 roti, si as specifica acest lucru in descrierea masinii.Poate e si asta un motiv pentru care legislatia nu cere in mod expres trecerea acestui detaliu pe ambalaj.

albinasebes

sincer nu inteleg de ce se face atata circ pe produsele astea. dupa cativa ani de folosinta, se cam stie despre ce este vorba. pna-ul ne-a incurajat sa cumparam siropuri si ne-am lamurit de valoarea lor. acum chiar avem de unde alege, sunt tot felul de siropuri si apicultorul poate cumpara ce doreste. nu mi se pare totusi corect si moral sa inducem idei eronate despre un anumit produs in favoarea altuia, dar nici sa exageram calitatea lor.
fiecare cumpara dupa posibilitati, daca are nevoie, si ce crede ca e mai bun.
sanatate
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

dumitriu

Citat din: albinasebes din Februarie 27, 2013, 02:00:26 PM
sincer nu inteleg de ce se face atata circ pe produsele astea. dupa cativa ani de folosinta, se cam stie despre ce este vorba. pna-ul ne-a incurajat sa cumparam siropuri si ne-am lamurit de valoarea lor. acum chiar avem de unde alege, sunt tot felul de siropuri si apicultorul poate cumpara ce doreste. nu mi se pare totusi corect si moral sa inducem idei eronate despre un anumit produs in favoarea altuia, dar nici sa exageram calitatea lor.
fiecare cumpara dupa posibilitati, daca are nevoie, si ce crede ca e mai bun.
sanatate
Tot respectul pentru opinia D-vstra.

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Februarie 11, 2013, 08:49:53 PM
Apropo de produsele Agrana , am cumarat zahar pudra Margaritar si Coronita . Pe ambalaj nu se specifica nimic , nici cate calorii au , nici cat amidon contin si culmea cica are termen de valabilitate nelimitat . ....  seriozitate germana....
Amidon??? in zahar tos?Exclus la Agrana!Sau faceti referire la zaharul pudra?Agrana nu foloseste amidon in compozitia zaharului pudra.Deci nu putem inscriptiona pe ambalaj un ingredient care nu-l folosim.
Amidonul are rol de anti-aglomerant in zaharul pudra.Se poate evita introducerea amidonului in compozitie doar daca dupa macinare, se usuca zaharul pudra obtinut.Din cate stiu eu, in Romania exista doar 2 instalatii de uscare a zaharului...seriozitate austriaca, nu germana!