Album de familie

Creat de dragos2006, Decembrie 04, 2009, 10:01:15 PM

« precedentul - următorul »

prisecarul

foarte frumos!
asa putem sa ne cunoastem!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

D006

  Ce bine e in concediu  :cool:

flavius

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

D006

  Este sotia mea dar de cand este presedinta de asociatie se ocupa mai mult cu dosarele si nu mai are timp de forum.

flavius

aha...got it...sa fie sanatoasa...frumoase poze, oricum...felicitari...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

D006

Ingrediente bulion de carne:

1 kg carne de vaca
un os cu maduva
o bucata de picior de vitel
2 morcovi
1 pastarnac
1 ceapa
1/2 telina
3 l apa
un ou
o lingurita sare.
Modul de preparare a retetei:
Se spala carnea, osul si piciorul de vitel si se asaza la foc cu apa respectiva. Se adauga o parte din sare si se lasa sa fiarba la foc potrivit. Pe masura ce se formeaza spuma, se curata pana cand supa ramane limpede. Se adauga apoi zarzavatul curatat si spalat si se lasa astfel sa fiarba 4-5 ore la foc mic, pana cand lichidul a scazut la jumatate. Se trage oala la o parte, se scoate carnea, apoi se strecoara supa. Se lasa sa se limpezeasca pana se raceste, cand se ridica toata grasimea la suprafata. Se scoate cu o lingura aceasta grasime si se asaza din oala cu supa la foc. Bulionul se limpezeste cu un albus de ou, procedand in felul urmator: Se bate albusul spuma. Cojile oului se spala, se usuca si se piseaza marunt, apoi se introduc impreuna cu albusul in supa clocotita. Se bate supa cu un tel, oala fiind trasa pe marginea aragazului, pana cand se incheaga albusul. Se strecoara bulionul printr-un tifon asezat pe strecuratoare. Se serveste la masa fierbinte, cu patrunjel verde tocat marunt pe deasupra si cu saleuri cu chimen sau cu cascaval.

valter

   Postare scrisa de Dragos2006 de pe contul lui Valter :

  Azi ar fi implinit 70 de ani ! Jhon Lennon doamnelor si domnilor :

Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Un idealista care intradevar a schimbat gandirea multora din lumea intreaga.
Ironic dar el era impotriva materialismului dar cu ocazia acestei aniversari comercializarea lui este fff intensa si controversala.

D006

Citat din: Batrinul din Octombrie 09, 2010, 07:40:01 AM
Citat din: stefan1 din Octombrie 09, 2010, 01:11:47 AM
  Atmosfera e destinsa, nu cred ca se supara nimeni.
  Lui Batranu ii amintesc ca mama lui A.I.Cuza era grecoaica, venita de curand din Constantinopol. O chema Sultana Cozandinii si se zice ca avea origini genoveze. Nu stia bine romaneste si corespondenta cu baiatul- domnitor o ducea in franceza. A mai avut un baiat care a murit dupa o cazatura de pe cal si o fata tot Sultana. Aceasta ascendenta nu l-a impiedicat pe Cuza sa fie patriot. Am mai spus, nici Napoleon nu a fost francez, nici Hitler nu a fost neamt, nici Stalin nu a fost rus.
  Si Mircea cel Batran avea mama neromana (bizantina sau dupa altii sarboaica) iar sotia de origine germana, din Carintia si fiul sau Vlad Dracu a fost domnitor, ca si fii acestuia Vlad Tepes si Radu cel Frumos.
Stefan ai perfecta dreptate !  Eu in plus pot arata AICI mormintul stra srabunicului meu, deci SINT ACASA ,E SI PATRIA MEA !!!  :razz:
Patriotismul este o forma de DISCRIMINARE.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: AndreiRN din Octombrie 09, 2010, 07:48:39 PM
Citat din: Batrinul din Octombrie 09, 2010, 07:40:01 AM
Citat din: stefan1 din Octombrie 09, 2010, 01:11:47 AM
  Atmosfera e destinsa, nu cred ca se supara nimeni.
  Lui Batranu ii amintesc ca mama lui A.I.Cuza era grecoaica, venita de curand din Constantinopol. O chema Sultana Cozandinii si se zice ca avea origini genoveze. Nu stia bine romaneste si corespondenta cu baiatul- domnitor o ducea in franceza. A mai avut un baiat care a murit dupa o cazatura de pe cal si o fata tot Sultana. Aceasta ascendenta nu l-a impiedicat pe Cuza sa fie patriot. Am mai spus, nici Napoleon nu a fost francez, nici Hitler nu a fost neamt, nici Stalin nu a fost rus.
  Si Mircea cel Batran avea mama neromana (bizantina sau dupa altii sarboaica) iar sotia de origine germana, din Carintia si fiul sau Vlad Dracu a fost domnitor, ca si fii acestuia Vlad Tepes si Radu cel Frumos.
Stefan ai perfecta dreptate !  Eu in plus pot arata AICI mormintul stra srabunicului meu, deci SINT ACASA ,E SI PATRIA MEA !!!  :razz:
Patriotismul este o forma de DISCRIMINARE.


:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

vezi ca ai copiat raspunsul din alt topic si l-ai pus in altul


:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

Pai sta a fost dorinta lui Dragos si m-am conformat.

stefan1

  Batranul a spus:
  Stefan ai perfecta dreptate !  Eu in plus pot arata AICI mormintul stra srabunicului meu, deci SINT ACASA ,E SI PATRIA MEA !!! 

  Invrajbirea etnica este un mijloc cu care multi politicieni vor sa ajunga in varful puterii. Pacat ca alegatorii sunt asa usor de dus de nas.
  Pe de alta parte ai spus ca poti arata documente ca ai bunici ortodocsi. Atunci sa fi sigur ca ai si ascendenta romaneasca. Ortodoxismul era religie neagreata in Ardeal si in general in Ungaria deja de la primii regi din dinastia Angevina si aveai numai dezavantaje in relatiile cu puterea.  Nimeni nu trecea la acea religie daca nu era o mostenire de familie. Pe de alta parte foarte multi secui s-au asezat de-a lungul istoriei in tinuturi din Moldova dar si din Tara Romaneasca, unde erau zeci de sate secuiesti si targuri pana spre Bucuresti. De asemenea in garzile domnitorilor romani erau mai tot timpul secui, care erau foarte buni luptatori. Daca s-ar putea candva stabili cu precizie stramosii fiecaruia cred ca multa lume ar fi bulversata.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Se poate fff precis prin "harta" genetica a fiecaruia.

D006

  sa lasam nationalismul putin deoparte si sa va prezint niste imagini de la nunta bunului meu prieten Erol Cocoi :