Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

Mircea77

Normal ca-l tin minte si l-am aplicat de minune.
Anul asta, desi am cunostinte minime de tamplarie dar cu o sete nestapanita de informatii, am avut satisfactia de a-mi construi singur 3 stupi pe 12 rame si 6 caturi de 1/2 Dadant. Au iesit cu mici imperfectiuni pentru ca am avut un minim de scule, si alea luate cu japca de la socru-meu............dar cu rabdare o sa ma dotez cu tot ce este necesar.
Este mai greu la inceput pana acumulezi know-how-ul si hardware-ul, dar fac eu cumva.

Apropo de numarul stupilor tai............LA MAI MULTI !!!!!!!!! Sa dea Dumnezeu sa faci cat mai multi.

orbanstefan64


pharaonu75

#242
Citat din: romikele din Septembrie 02, 2011, 06:05:58 PM
A inceput o perioada de lucru intens.
1. Circularul scos de la naftalina si din amorteala, intra intr-un procves de reabilitare si modernizare  :wink:
2. Suportul si-a intrat in drepturi  :smile:
3,4... Imagini dupa o scurta reorganizare...

Vad ca si tie iti plac stupii tip Romikele! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64


mape 48-petru manea

frumosi stupi !
imi plac si blocurile de urdinis (si eu mai folosesc )
nu vad albine pe la urdinis ---o fi iarna ?  :rotfl: :rotfl: :rotfl:

bee_lover


orbanstefan64

Citat din: mape 48 din Septembrie 03, 2011, 12:05:04 PM
frumosi stupi !
imi plac si blocurile de urdinis (si eu mai folosesc )
nu vad albine pe la urdinis ---o fi iarna ?  :rotfl: :rotfl: :rotfl:
de unde albine pt asa multi stupi  =)) =)) =))

bee_lover

 :rotfl: , cata rautate domnule Stefan  :rusine:  =))

pharaonu75

Citat din: orbanstefan64 din Septembrie 03, 2011, 07:20:09 PM
de unde albine pt asa multi stupi  =)) =)) =))
Pai este suficient sa detina o familie, ca din aia baga cate 10-15 albine in fiecare stup si a rezolvat problema! =)) =))
Ce, sunteti invidiosi ca are omul mai multi stupi decat voi?!?! :P :P
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea

pentru unii metoda este deja veche =)) =)) =))

bee_lover

 =)) pai daca dorim sa devenim eficienti cam asa trebuie, albine putine si miere multa  :rotfl:

pharaonu75

Mai Romikele, de unde ai luat albinele alea?
Le-ai imprumutat de la cineva si le-ai facut poze in stupii tai?
Din cate am vazut eu erau aceleasi albine dar fotografiate in stupi diferiti!
:rotfl: =)) :rotfl: =)) :rotfl: =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bee_lover

Frumoase filmuletele. Frumos zbor de puiet se pare ca a cam iesit ceva albina tanara.
Acum sa trecem la umor, Pharaoane ia sa vedem acum pe unde o mai scoti, ca i-a filmat pe toti. Problema e ca nu le-a dat si miere, saracele pana si pe lada cauta de mancare se urca pe lazi de zici ca is furnici  =))

pharaonu75

A uns scandurelele de zbor cu miere si albinele, infometate, s-au adunat ca sa manance cate ceva!
Si printre ele mai erau si albine de prin vecini! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ilicula

Apreciez f f mult filmuletele care ma fac sa-mi dau seama cu cine stau de vorba si pot sa spun ca eu pe linga dumnevoastra practic o apicultura primitiva. Va doresc prosperitate.
desteptul invata dela toti prostul le stie pe toate