Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

jenica67

        Rama prezentata este f frumoasa, dar pentru ca a fost lasata sa fie capacita pana jos, a diminuat automat productia familiei, care nu a mai fost stimulata sa culeaga. Stoarcerea ramelor capacite cel putin 1/3, are la baza constratarea, ca duce la o crestere a productiei cu cel putin 20%.  :hi:
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

F.Liviu

Multumesc pentru poze, totul e clar. Mari cat China pozele, merge forumul greu cu asa atasamente ....
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

F.Liviu

La urma urmei, informatia este cea importanta  :bravo: :thanks: Cand ai timp, te rog nu ma uita si cu filmuletul cu lipirea ramelor.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

bee_lover

Domnule Romikele, la ramele late de 45 nu se intampla sa construiasca intre rame fagurasi, mai ales daca le dam un cat de 1/2 cu artificiali sau chiar si intercalati.

orbanstefan64

cind am pus primele rame ingrosate cu faguri artificili so intimplat sa construiasca intre  :hi: :hi:

orbanstefan64

 :nod: :nod:,dar trebuia sa treaca ceva timp sa mi dau seama

bee_lover

Nu toata lumea are cutii patrate pe 12 rame  :P  :D. Problema apare cum a zis si domnul Stefan pana cand construiesc catul, in schimb merg perfect cele de 40.  :hi:

liviu1965


Lammert Vlad

Cred ca are o izolatie termica foarte buna(cel putin iarna)

Mircea77

Foarte faina constructia, insa cred ca trebuie sa ai ceva "dare de mana" ca sa-ti permiti sa faci asa ceva. Constructia in sine este arta in adevaratul sens al cuvantului (dpdv al apicultorului).

bucovineanu

E foarte faina constructia, dar nu stiu daca albinele o apreciaza la fel de mult ca noi.

orbanstefan64

constructia ii faina dar nu stiu daca albinele accepta ANL urile

Marek

Citat din: romikele din Iulie 11, 2011, 06:18:32 PM
V-ar placea asa ceva?
Super faina casa, numai se poate in unele cazuri sper, cat mai rare ca apicultorul venind acasa pe cele 7 carari de la birtu satului sa nimereasca intrarea gresita. Aceasta sansa este foarte mare daca se i-a in considerare ca el are doar o intrare la casa iar albinele cateva zeci. :zzz:

Bătrânul

Nu este drept.  =D> =D> :hi: Eu tot car siropul  :nod:

orbanstefan64

albine harnice ca stapinu  :nod: :nod:

ps.miine ma duc la chimicale sa cumpar niste GALUS  verde  :rotfl: :rotfl: sa vopsesti combinezonul  =)) =))