Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Romikele, eu cred ca albinele alea stiau sa citeasca, de aceea au intrat tocmai in cutia cu faguri! :rotfl: :rotfl:

Ai mare grija, pentru ca in ritmul asta te vei trezi peste tine in pat cu vreo regina iesita la imperechere!
Sa te vad atunci cum te justifici in fata sotiei, pentru ca daca nu vei fi convingator, va urma "macelul trantorului"! :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

rascanu si fagurii fabricati de el sint o realitate !!!!!

Marek

Albinele mele aduc polen alb. Pana acum nu au mai adus, e cumva de la catofi? Dar cel rosu de la ce o fi?

pharaonu75

Citat din: romikele din Iunie 15, 2011, 11:42:04 AM
Barza la datorie - foto4

Sa inteleg ca astepti sa vina barza? Nebunaticule!
:rotfl: :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Mircea77

Citat din: romikele din Iunie 15, 2011, 01:20:23 PM
Polenul alb e posibil sa fie de la cartofi, cel rosu de regula e de la castani.

Nu cred ca polenul de la cartof sa fie alb. Eu am vazut ca este galben spre portocaliu. Depinde si ce culturi sunt prin gradinile si campurile inconjuratoare. Spre exemplu, am observat in Teleorman - pe E70 intre Bucuresti si Alexandria - pavilioane amplasate in apropierea unor campuri cultivate cu o planta tehnica sau medicinala (inflorescente albe si plante nu mai inalte de 30 cm). Habar n-am ce fel de planta era dar avea un miros foarte patrunzator si greu.

orbanstefan64

vad ca matca nou imperecheata depune puternic cred ca si in locul la cea pierduta :nod: :nod:
:hi: :hi:

Mircea77

Aia este "buruiana". Chiar stateam si ma gandeam: Oare ce-o fi ?! Mirosul in schimb este de belea  :rotfl:

stefan1

Citat din: romikele din Iunie 15, 2011, 11:42:04 AM
Activitate intensa ieri, atractia fiind cartofii infloriti.

  Esti sigur ca albinela culeg din florile de cartof?
  Din ce stiu eu, florile de cartof nu dau nici polen nici nectar si nu sunt vizitate de albine.
  Polenul nu e alb, e galben in diferite nuante.
  Am citit totusi la nemti, ca interzic tratarea cartofilor cu insecticide foarte puiternice, pentru a proteja albinele la un eventual cules de MANA, de pe frunzele de cartof. Eu, la noi, nu am vazut niciodata un astfel de cules.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

Nici eu nu am vazut niciodata ca albinele sa culeaga ceva de la cartofi. Se poate intampla totusi ca dimineata, sau dupa o ploaie, sa adune apa de pe frunzele de cartofi.

stefan1

  Mai urmareste si ne spui exact daca albinele frecventeaza cartofii. Vezi cu ce-s, cu polen sau nectar. Si eu zic ca aia e posibil, sa fi luat apa de pe cartofi, cum prefera sa ia de pe diferita plante, atata timp cat este apa pe ele. Am vorbit odata de fenomenul de gutatie, prin care anumite plante elimina prin frunze surplusul de apa sau de substante ce le prisosesc, minerale care sunt utile pentru albine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

romikele

Dupa aproape 2 saptamani de pauza, din diverse motive, in principal din cauza vremii, am reusit printre picaturi si nori un control de rutina.
Ma asteptam la mai rau decat am gasit.
Inca o matca pe care o credeam pierduta a inceput sa oua, dar altele 3 nu s-au imperecheat la timp si trebuie inlocuite.
Un roi s-a bezmeticit, botca roasa in totalitate... desfiintare scrie pe el.
Dar am gasit si situatii ca in poza... stupul nr. 13  :wink2:

pharaonu75

O rama buna de pus header la forum! :wink2:
Sa moara Florin Braileanul de ciuda ca si altii stiu sa faca poze mishto! :D :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

Interesanta asezarea ramelor in corpul de sus . ati urmarit matca , ea ce zice mai urca si oua sus ? M-ati facut curios , viitori stupi cred ca ii fac asa .

orbanstefan64

sa ai parte de vro 50 de asemenea caturi!!!!! :hi:

Mircea77

Vin si eu cu o intrebare: podisorul care se vede in fotografia de mai sus este de fapt o "rama" cu plasa pentru colectarea propolisului ???