Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

AndreiRN

Citat din: janese
Citat din: romikeleAglomerație la urdiniș
vezi ma ca tzi-au furat banditzii caturile :wink:  :mad:
Ai dormit tu cateva nopti langa stupi mai Janese de frica hotilor.
Pe cine ai lasat acuma acolo?
In Dacie ai dormit?

orbanstefan64

tot dupa trei saptamini am reusit  si eu  sa fac o  verificare intra devar si la mine este la fel cum scrieti dvs in afara de miere care este f putina iar in unele nu am gasit chiar nimic noroc ca am avut de unde sa iau si sa le pun.
apropos ce culoare vopsiti lazile VERDE???? :rotfl: :rotfl: :rotfl:
spor la treaba Doamne ajuta

D006

  O rama Dadant plina cu miere inseamna 4 kg. La 10 rame pline ochi inseamna ca la cei buni ai scos 40 de kg. pe familie !  Nu mai fi modest   :rotfl:

D006

  Ai dat lovitura !  Cei care au veniy in jurul tau dupa 14 iulie nu au facut nimic.

D006

  Si ce bagi in ele ? nu ti-a dat si albine ?

D006

  Le-ai cumparat s-au ti le-a dat cadou ?

AndreiRN

Si cum le ridici?
Scobitura mi se pare mai mult ornamentala.
Cum ridici asa ceva pana si in doi.

D006

Citat din: romikele din August 23, 2010, 10:10:36 PM
Schimb de servicii!  :wink:

  Bun serviciu : contra stupilor ai uitat ca acum 2 luni erai facut pe forum tigan.

flavius

fain de tot...da' nu ziceau ca fac post de control vamal acolo?  :zzz: :zzz: :zzz: :nebun:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

D006


stefan1

  Foarte frumos, mana de gospodar! Sa ai noroc de ei!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Vad ca ai gasit o ultima utilizare pa stupii orizontali.
  Daca acel turn alaturat este un patul de porumb si daca o sa fie in el porumb, nu mai ai nevoie de gratii antisoareci. Vorbesc serios.
  Vad ca ai nu departe o linie de inalta tensiune. Iti influenteaza cumva stupii?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Din ce am citit demult intr-o revista apicola se spunea ca sub liniile de inalta tensiune albinele sunt mai active, deci dau productii mai bune. Acolo sau in alta parte am citit ca iernarea in vecinatatea lor nu-i indicata tot pentru ca le tine mai active, cand normal ar trebui sa stea cat mai linistite.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: romikele din Octombrie 09, 2010, 07:42:48 AM
In sezonul activ am observat si eu, in alta locatie, dar tot sub o linie de inalta tensiune, o activitate mai intensa (citisem si eu acel articol...).
Iernarea o fac de ani buni in apropierea acelei linii, pana acum in pavilion, de cealalta parte a liniei, dar la o distanta aproximativ egala, fara sa constat o "neliniste", ceea ce ma duce cu gandul la faptul ca albinele, ca si oamenii, se adapteaza la conditiile de ambient ale locatiei.

curios ce spui
cred ca e vorba aia cu cate bordeie, atatea obiceie

la noi in zona se spune ca nici macar in pastoral sa nu stai sub inalta tensiune sau in zona ei, ca le zapaceste pe albine, ca devin mai agresive, ca se ratacesc, le influenteaza orientarea si alte asemenea, dar lucruri negative
tu zici ca devin mai active
ce sa inteleg?

la voi in zona circula curenti pozitivisti si la noi negativisti?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: romikele din Octombrie 09, 2010, 06:09:42 PM
Nu sunt agresive decat daca le jignesti... profund...  :rotfl:

deci daca le vorbesc cu "stimata doamna" sau "papusico", am sanse sa imi aduca miere mai multa?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333