Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

oroles

B75 nu cred ca mai vinde vreo firma. In timp se macină de la ciclul îngheț-dezghet.

PS: Gardul bunicii mele chiar nu e constructie speciala.  =))

PSS. In vara sper sa fiu sanatos sa pot sa ma apuc de o camera de extractie. Ce sfaturi imi puteti da ca sa ies mai ieftin? M-am gandit la mai multe (BCA, structura pe lemn)...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Este si B50. Se folosește la radier, zone îngropate!!!

romikele

B75 nu-i musai sa cumperi, il poti prepara singur.
Gardul e expus la intemperii, cicluri inghet/dezghet, asa ca e o constructie pretentioasa.
Beciul in schimb e in pamant, avand doar pretentia de a sustine o constructie usoara deasupra sa.

romikele

Citat din: tinumaftei din Noiembrie 13, 2016, 09:18:20 AM
Este si B50. Se folosește la radier, zone îngropate!!!
Exista ca reteta, dar nici un constructor nu va recomanda asa ceva... doar pe la turci, ca acolo cad constructiile si cand bate vantul :D
Denumirea actuala e C 2,8/3,5

Cristel

Foarte utile informatiile despre betoane! Am si eu un beci facut la casa numai ca din nefericire intra apa in el de cum incep ploile. Nu a fost izolat la turnare, "meseriasul" executant a excavat mai mult decat trebuia si asa am izvor permanent... Incerc sa fac un dren, sa colecteze apa si sa o duca gravitational. E cam mult de munca, dar asta este.
Puneti la perete o izolare din membrana?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Cristel

Citat din: mape 48-petru manea din Noiembrie 13, 2016, 08:44:51 AM
Cat traim invatam,invatam,invatam---asa spunea MARELE lenin.
L-as fi citatat pe Eminescu in loc de Lenin. Din principiu.

<a href="http://cunosc.ro/citate-de-mihai-eminescu/">Mihai Eminescu</a>
Citeşte! Citind mereu, creierul tău va deveni un laborator de idei şi imagini, din care vei întocmi înţelesul şi filozofia vieţii.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

romikele

Citat din: Cristel din Noiembrie 14, 2016, 02:29:06 AM
Puneti la perete o izolare din membrana?
E putin mai complicat, dar cumva voi izola.
Printre stalpi voi sapa niste nise  in pereti, astfel ca sa rezulte latimea rafturilor de 60cm, fara sa ocupe din spatiul din interior.
Exact in centru va mai fi un stalp, cu rafturi pe cele 4 laturi.
Pe coltul de sub scara va fi o groapa de min 50cm unde se va colecta eventualele scurgeri de apa, dar nici macar la ploile care au fost, asa neacoperita, nu a ramas apa pe fundul gropii.
Jos, va fi un strat de circa 20 cm de bazarca, prin care poate trece apa.
La groapa de la caminul de apa am un strat de circa 50 cm cu bazarca, si cand s-a stricat o garnitura la un cot, desi a curs foarte multa apa pana am observat, nu a ramas in ea nici un strop, toata s-a infiltrat in pamant.

romikele

Citat din: oroles din Noiembrie 13, 2016, 09:14:39 AM
...PSS. In vara sper sa fiu sanatos sa pot sa ma apuc de o camera de extractie. Ce sfaturi imi puteti da ca sa ies mai ieftin? M-am gandit la mai multe (BCA, structura pe lemn)...
Eu prefer structura pe lemn, nu neaparat mai ieftina, ci mai simplu de construit.

Kiwi Bee

Dacami permiteti vasi recomanda pt shura, sala de extractie, etc o constructie NZ. Aici mare majoritate a caselor(mai aless la tara) sint construite pe "picioare". Dedesubt, in zid si in acoperish izolatie ioc. In ultimii 10 ani au inceput sa puna ceva izolatie dar numai 10cm de vata sticlata si dedesubt polistiren(acesta are o forma speciala si astfel devine scumpa - artifical scumpit).
Nu conteaza daca terenul este drept sau in panta aceasta tehnologie este preferata pe aici.
Vedeti si pozele din dreapta

https://www.google.co.nz/search?q=pole+house+construction+nz&client=firefox-b&biw=1760&bih=861&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwjWqe3c9anQAhXEq5QKHdq0DvEQ_AUIBigB#imgdii=mHriG5F71rA8qM%3A%3BmHriG5F71rA8qM%3A%3BNYjHzSZCtkhjTM%3A&imgrc=mHriG5F71rA8qM%3A

PS - Oroles, in primul an doar sa faci contructia cu preretii exteriori si acoperish. Sa nu intre apa pe nici unde. Pereti interiori, daca este cazul, si izolatie in anul urmator.

RazvanTi

nu te prosti! toarna beton si pe fund. o sa ai sobolani daca nu.
si nu avea grija ca va fi frig
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

roi_ag

Dacă toarnă beton pe fund ăla nu mai este beci .

oroles

Apropo de izolatie. Socrul fratelui meu a lucrat la o fabrica unde facea niste piese din metal intre care se adauga apa de sticla (silicat de sodiu). Banuia el ca erau pentru tancuri. Ca tot romanul strangator, a luat si el cand apuca niste apa de sticla de la munca. A folosit-o ulterior la tencuirea beciului (l-a tencuit partial) si a iesit o hidroizolatie sfanta. Problema e ca se prelucreaza greu. Imediat ce ai facut mortarul trebuie sa il aplici.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Citat din: RazvanTi din Noiembrie 15, 2016, 08:44:57 AM
nu te prosti! toarna beton si pe fund. o sa ai sobolani daca nu.
si nu avea grija ca va fi frig
De acord cu betonul (nu ingheata garantat la adancimea aia) dar cu sobolanii... Ce sobolani ajung sa faca gauri la adancimea aia? Or fi super sobolani sau rude cu Bin Laden. Singurul loc pe unde pot intra este pe usa. :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

#1363
Atasat ai o poza cu gaura facuta de sobolani pe unul din pereti, cand inca nu era groapa sapata (sageata rosie).
De acolo se bifurca, un coridor drept inainte, altul coboara.
Sigur nu a fost alt animal, pentru ca am vanat vre-o doi :D

elvis

baga cioburi de sticla in beton sa nu iti mai roada sobolanii
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein