Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

vulpea

PS.'nea' Romi,dece ma 'bruiezi' la scris?sau gand la gand...precis ne intalnim,in toamna,la Apimondia si NU la Obregia.OK ?cred ca si preferinta matale e aceeasi .

romikele

Abia am iesit vineri din nou de la Obregia, sper pentru ultima oara...
Prefer Apimondia, daca D-zeu va avea grija de noi  :wink2: .

vulpea

alea zici ca sunt laterale-cat de 45 ?

romikele


vulpea

si zici ca n-ar merge un cat de 12 R peste un corp de 10 R (eventual cu ajustarile de rigoare)?bineinteles cu 10 sau chiar 11 R.argumenteaza-mi contra.

vulpea

PS.mai folosesti Hofmann.ul,ca nu-mi dau seama ?

romikele

Folosesc Hoffman la cuib si partial la cat (am doua tipuri de rame). Cuibul pe 10 rame e contraproductiv la acest model.
Daca nu ai populatie de albine de minim 9 rame complet acoperite la inceput de cules la rapita, de preferat e trecerea familiei pe 10R Dadant.
La familii similare ca putere, de 8 rame cu albina, stupul cu 12R a produs circa 15 kg/cules in plus fata de varianta cu 10R.
Astea sunt experimente facute cu circa 5 ani in urma, acum trec la generalizare... conditia fiind sa nu manevrez eu stupii la pastoral  :razz:

vulpea


vulpea

la varsta mea(70,in oct.)nu-mi mai permit decat de placere.ce parere ai,m-ar tenta un pastoral 'din masina',adica un Land Rover Diffender cu remorca dela Relian(podeaua din mijloc extensibila,celelalte doua fixe = stupii pe 3 randuri)?. altfel... numai stationar ma cheama.cu Diff.ul m-asi plimba tot anul si chiar v-asi vizita pe toti,mi-ar placea f.f. mult.'romantic' nu ?

romikele

Citat din: vulpea din August 08, 2016, 10:09:49 PM
la varsta mea(70,in oct.)...
Mulți ani inainte !
Nu e rea ideea. Eu intentionez sa construiesc doua module a cate 32 de stupi, la care se adauga 10 orizontali plus un poliuretan in stationar.
Mai mult nu pot duce... varsta si bolile... :sad:

vulpea

da-le draq de boli ca ele tot vin. inseamna ca faci 'tovarasie' serioasa(prieteni seriosi) de tii la 2 module.vad ca nu prea iti place poliuretanul.as fi tare curios la care tip de stup tii mai mult:LR/L/V/H/MER/MEA (LR=ME).si mai ales dece.toata consideratia.

romikele

Una din preferinte este orizontalul pe 22 de rame (posibilitate de obtinere puiet pentru ajutorarea celorlalti mai slabuti), cuibul mergand pana la 11...12 rame cu puiet capacit.
A doua preferinta, stupul care mi-a dat cele mai mari satisfactii, anul acesta confirmand pe deplin asteptarile, o reprezinta verticalul pe 12 rame cu 2 caturi reduse. Dupa cum am aratat, in acest sezon stupii buni si foarte buni au "cerut" catul 3 si chiar 4. Daca as fi avut mai mult timp la dispozitie, mergea si al cincilea...

Decat 30 de stupi pe 10 rame cu familii slabe, mai bine 20 pe 12 rame cu familii foarte dezvoltate.

Poliuretanul e interesant, de aceea am achizitionat unul, dar prefer ce ofera natura... adica lemnul.

Ca regula de baza, eu nu fac uniformizari, nu ajut pe cei mai slabi, pe acestia ii desfiintez si ajut pe cei bunisori sa ajunga buni si foarte buni.
Astfel, desi la inceput de cules la rapita efectivul scade considerabil, productia creste exponential.

vulpea

mi se pare mie sau te cam contrazici ?:cu preferinta la H(ajutorare ?).pentru mine,ca principiu:exclus unificari !sunt pentru ideia selectiilor de familii =>recordiste.la cei slabi,NU ajutorare cu puiet dela stupii 'dotati',ci mai degraba schimbare regina sau bibileala/ingrijire sporita.din principiu,familiile slabe si roii ai folosesc ca familii ajutatoare.principala ideie e crearea de 'arbori genealogici' la familiile recordiste.intr-un an apicol numarul stupilor,in nici un caz,nu este fix.singura grije este sa am lazi si rame suficiente pentru 'extensiile' neasteptate (crearea de roi din roiri naturale,ca anul asta - vreme sau sezon capricios=cules).cu cei slabi la iernare(ca si roii)- doar 2 in 1 ( in V 12R sau in H )

romikele

Nu e nici o contradictie, ci gandire in perspectiva.
I-am lasat de capul lor din motive obiective, iar dezvoltarea lor a fost disproportionata.
Pentru a creste randamentul, trebuie ajutati cei cu efectiv mai mic, dar in nici un caz pe cei mai slabi.
Ajutatul se va aplica doar la familiile care pleaca in pastoral, nu si la cele din stationar.
Ajutorul nu va fi facut prin slabirea recordistelor, ci prin desfiintarea celor slabe plus crearea de spatiu la orizontalii care se dezvolta excesiv... cazuri rare.

vulpea

si acum ami aduc aminte de tatal meu,un 'autodidact',care a 'emis' o observatie personala = "nu-mi plac stupii orizontali pentru ca sunt fabrici de facut albine si nu productie".se pare,saracul,ca nu stia efectiv ce sa faca cu atata albina,cum s-o foloseasca.