Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

feerary

Citat din: fiug1970 din August 17, 2014, 02:51:22 PM
...cheltuim bani pe care nu/i avem in lucruri care nu ne trebuiesc,pentru a impresiona lumea pe care nu o interesem.....Will Smith.
Asta vb din experienta!

romikele

Astazi am constatat disparitia albinei dintr-un roi pe 3 rame, tratat, cu hrana si matca 2014.
Nu am gasit albina moarta in roinita, in fata urdinisului sau urma de lupta ori furtisag.
Pur si simplu roiul artificial, a disparut fara urma! :uimit: Ciudat!!!

dodo79

am patit-o si eu.dar aveam doar o mana de albine si oua,larve.au ramas doar vreo 3 albine,cred ca erau culegatoare.

fiug1970

am vazut un documentar la spanioli,intr/un lan de floare,o stupina plina de zumzaiala,apicultorul ridica un capac sa arate productia la un ME,scoate o rama plina ochi si capacita pana pe speteze,nici o albina nu iese in intampinare,da catul la o parte scoate o rama din cuib,cu puiet ochi..printre rame se vedea fundul la lada...si asa cativa stupi la rand.Dupa care nu a mai deschis nici un stup:filma urdinisurile....neputinta lua locul uimirii !!!!Parea un Cernobîl apicol....

mape 48-petru manea

Citat din: romikele din August 26, 2014, 07:07:40 PM
Astazi am constatat disparitia albinei dintr-un roi pe 3 rame, tratat, cu hrana si matca 2014.
Nu am gasit albina moarta in roinita, in fata urdinisului sau urma de lupta ori furtisag.
Pur si simplu roiul artificial, a disparut fara urma! :uimit: Ciudat!!!

Nu cred ca este "DISPARITIA ALBINELOR "---am o fam. care a roit in iunie  5 iunie--dupa o  luna zbura slab la urdinis---la control am gasit un atac de varooa cum nu am mai vazut ---f.putine albine viabile in schimb albine cu aripi necrescute suficient care si acestea carate afara --- daca intarziam controlul gaseam  si eu miere ,polen si fara albine

romikele

Roiul a fost facut prin stolonare, tratament efectuat, hrana... la fel ca la ceilalti.
Se poate ca matca sa fi avut un dor de duca si sa fi luat cu ea si poporul ?  :sad:
Alt roi, vecin cu el, pe doar doua rame (pentru matca) este bine mersi  :uimit:

stefan1

  Dar puiet are?
  Daca are miere si nu are albine de ce nu a foat furat?
  In cazul CCD sunt astfel de manifestari.  :sad:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

Sigur nu a parasit stupul din cauza infestarii masive cu varoa?

romikele

Puietul larvar - matca abia incepuse ponta - l-am dat altui roi iar acum e capacit si gata de eclozat.
Albina nu era prea multa, acoperea doua rame pe ambele fete.
Furtisag nu a fost, am inceput sa le dau sirop de la sfarsitul lui iulie, de 2 ori pe saptamana, minim 500 ml.
Tratament s-a facut de doua ori la 7 zile si n-au cazut mai mult de 4 paduchi.
Se pare insa ca varachetul e mai mult zeama chioara...

O cunostinta a facut tratamentele de primavara cu varoojetul, fara sa cada prea multi paduchi.
Zilele acestea a avut pe mana un furreto home-made de la un amic si a mai facut un tratament cu taktic.
S-a speriat de ce a gasit pe foaia de control...

oroles

Poate au roit! Am in 3 stupi, la ora actuala botci desi prin majoritatea stupilor nu era nici tipenie de trantor. Doi erau sigur cu botci de SL (pe mijloc, frumoase, cate 2), dar la unul semanau cam tare a botci de roire (pe marginea ramei si in numar de 4-5). Spatiu avea matca de ouat, matca era tanara de anul acesta si fara probleme.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

jonny_it

Roii si familiile de albine mai pleaca in momentul cand spatiul unde sunt adapostite li se pare impropriu, adica prea mic, prea rece, umed sau cand din familie lipseste mierea.
Vara daca o familie/roi nu are miere foarte putin probabil sa o gasiti albine moarte, mai mult ca sigur o sa gasiti un stup aproape gol.
Si in cazul altor paraziti(ex varroa) de multe ori se incampla acelasi lucru, albinele parasesc stupul si cauta un loc mai bun.

Albinele stiu din instinct sa caute un adapost si o zona cu un cules mai bun.

:hi:

PS:  Stupul avea fund "anti varroa"?

romikele

Cutia era o roinita cu o decupare cu sita de aerisire de aprox. 12x12cm.
Miere cam putina, lipsa de cules, dar administrat sirop.
De roit sigur nu a roit, matca neimperecheata a fost introdusa in bigudiu, iar dupa ce la prima incercare s-a pierdut la zbor in ploaie torentiala, a doua incercare a fost reusita.
Aparusera oua si larve, cu inceput de capacire.
Alti trei facuti in aceleasi conditii si cu aceeasi putere se dezvolta normal.

oroles

Citat din: romikele din August 27, 2014, 04:41:32 PM

Alti trei facuti in aceleasi conditii si cu aceeasi putere se dezvolta normal.

De ce nu vrei sa accepti ca si albinele pot avea personalitate?  =)) Acum lasand gluma la o parte, familii in conditii similare se comporta diferit.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Am acceptat  :razz: ... oricum, alta explicatie minim logica nu gasesc  :sad:

stefan1

Citat din: jonny_it din August 27, 2014, 01:35:39 PM
Roii si familiile de albine mai pleaca in momentul cand spatiul unde sunt adapostite li se pare impropriu, adica prea mic, prea rece, umed sau cand din familie lipseste mierea.
Vara daca o familie/roi nu are miere foarte putin probabil sa o gasiti albine moarte, mai mult ca sigur o sa gasiti un stup aproape gol.
Si in cazul altor paraziti(ex varroa) de multe ori se incampla acelasi lucru, albinele parasesc stupul si cauta un loc mai bun.

Albinele stiu din instinct sa caute un adapost si o zona cu un cules mai bun.


  Daca spui ca avea puiet necapacit pe care l-ai pus la alta familie si a continuat sa-l creasca, atunci sigur familia a parasit stupul dar nu de multa vreme. Nici de depopulare nu poate fi atunci vorba, ca puietul ala a trebuit tinut in viata si hranit de catre albine. Faptul ca nu a fost furat e pentru ca l-ai descoperit curand dupa ce a parasit cuibul. Posibilele motive ale parasirii, cred ca foarte bine le-a explicat jonny.
  Aceste situatii se numesc impropriu roi, pentru ca la un roi normal in familie ramane o regina si parte din albine , pe cand aici pleaca toata familia, poate cu exceptia catorva albine care au fost in camp cand restup au parasit locatia.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)