Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu


Imi pare rau pentru ce a patit Marian. El nu e un om rau si daca s-ar intalni cu oricare dintre cei cu care "combate" sunt sigur ca si-ar strange reciproc mainile. Pe undeva imi aminteste de cineva din politica care a fost pedepsit foarte grav si pentru gura mare pe care o are.

Obombo

Doresc sa-mi exprim dezacordul in legatura cu banarea lui Marian Sima. Forta acestui forum este libertatea de expresie, chiar daca uneori este prost inteleasa sau abuzata si cred ca banarea, chiar pe termen scurt, ar trebui folosita doar in cazuri extreme.
Romikele, inteleg ca pozitia ta este delicata si ca la un moment dat esti constrans sa iei masuri drastice, dar in acest caz cred, sper, ca ar fi fost suficienta o atenzionare scrisa in privat.
Daca problema e ofensarea lui Cristi Vidican, ii cer scuze in numele intregului forum. Asta e, la o discutie aprinsa mai sar si scanteii. Cat despre Marian Sima, propun sa i se reduca pedeapsa de la cinci zile la douasprezece ore.
Eventual, puneti-l sa coasa ceva pantofi :D

fiug1970

Subscriu la propunerea lui obombo si cred ca marian sima a incercat prin inversunarea lui(chiar facand rau,cred,involuntar unora)sa opreasca tsunami-ul de novici care se declarau"fani"doar din bravura pt.apicultorul din canada!!

romikele

Orice om binecrescut cand calca pe bec, cere scuze si inceteaza. Marian, pe care de altfel il stimez, a continuat insa, luand drept paravan scuza ca el este obraznic.
Nu pot lua partea cuiva care se leaga fara sa fie provocat de alti colegi, dar mai ales de cineva care nu se poate apara, nefiind membru al forumului.
Nu am sa tolerez nimanui asemenea iesiri necontrolate, mai ales ca nu e singurul, si n-am sa mai trec cu vederea acuzatii nefondate deoarece n-am facut acest forum pentru ca unul sau altul sa-l umple de mizerii, ci pentru ca cei care vor sa incete ceva sa aiba un mediu civilizat de dialog.
N-am vazut nimic civilizat in atacul la adresa lui Dan Margarit sau Cristi Vidican.
Noi nu stim ce este cu adevarat democratia, de aceea nu o pretuim. Obombo, realitatea este cu totul diferita de ceea ce ne dorim, din pacate regulile din tarile civilizate nu pot fi aplicate si la noi.

romikele

Pentru cei care contesta cantitatile de miere obtinute de Dan Margarit, va propun un printsceen din Stuparitul de Hristea.
Sa vedem daca aveti tupeul sa-l faceti pe Hristea mincinos!

In anul 1927 se vorbea de cantitati de peste 250 kg de miere per familie, si medii de 160 kg. De ce in 2013 asa ceva nu ar fi posibil? Daca noi ne-am invatat sa scoatem o ligurita de miere din stup, nu inseamna ca altii sunt mincinosi daca afirma ca obtin peste suta de kilograme. Sunt insa fraieri ca vor sa ne arate cum se poate obtine asa ceva?

balasbebe

Apreciez tot ceea ce face si prezinta DM.


Sa nu uitam ca in 1937 nu erau nici chimicale si nici varroa. De asemenea nu era parloaga de acum si milioanele de oi. Pe atunci se muncea pamantul si era alta lume.

Tamu

balasbebe ideea era ca daca ai de unde, se poate! Iar DM are de unde. Lucru specificat chiar de el.  :hi:
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

romikele

Chiar acum cateva minute m-a sunat Marian.
Adevarul e ca nu e baiat rau, dar nu prea e descurcaret cu tastele  :P
Sper ca a inteles ce i-am zis, am gresit si eu luand personal o postare adresata lui stefan1, dar replica lui venise imediat dupa postarea mea si am crezut ca raspunsul mi se adreseaza mie.
Cred totusi ca e bine sa fim mai toleranti cu cei care sunt mai artagosi din fire in acest imperfect mediu virtual, am decis sa-i ridic banarea dar ramane avertismentul.
Cu siguranta o discutie fata in fata ar avea alta turnura.

Tamu

 :bravo:  Ai procedat bine. Scopul nu este de a ne arata fiecare "muschii" aici. O atentionare nu a stricat.
E important sa se inteleaga ca noi aici discutam si ne dam cu parerea in scopul clar de a invata, mai mult sau mai putin in functie de cat il duce capu' pe fiecare. Jignirile si mistocareala nu e subiect principal pe acest forum! Si nu mi se pare normal ca sa constat ca defapt pierd timpul urmarind tot felul de "spectacole ieftine" aici. Si eu si altii ne-am alaturat acestui colectiv cu scopul comun de a dialoga si invata CIVILIZAT tot ceea ce inseamna APICULTURA. Jargoanele si limbajul de periferie nu are ce cauta aici, asta daca se doreste un site cu pretentii la profesionalism.
Las respect tuturor.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

cristi_vidican

Citat din: romikele din Octombrie 29, 2013, 08:59:47 AM
Cred totusi ca e bine sa fim mai toleranti cu cei care sunt mai artagosi din fire in acest imperfect mediu virtual, am decis sa-i ridic banarea dar ramane avertismentul.
Doar că Martian nu e deloc tolerant și mă batjocorește de fiecare dată.
Cum i-ați ridicat banarea, cum a reînceput.

romikele

Telefonul e un mijloc mai eficient de comunicare și sper că așa se vor lămuri lucrurile.

nicomico

Dl Romikele mi-ar place sa deschidem un subiect in care sa discutam toate aspectele apiculturii prezentate de dl Dan Margarit.
As enumera cateva in functie de aparitia lor in youtube:
1.Inpachetarea (izolarea )stupilor
2.uniformizarea puterii famiililor in primavara
3.importanta urdinisului superior atat vara cat si iarna
4.metoda de producere a matcilor
5.suflarea fagurilor la recoltarea mierii
6.formarea nucleelor (roilor) pe faguri gata claditi
7.importanta selectiei matcilor si marcarea lor
8. parafinarea componentelor stupului
si lista este deschsa.
Mi-ar mai place ca discutia sa se faca cu argument nu in zeflemea. :thanks:

romikele

Poti deschide subiectul la Intretinerea albinelor, voi avea grija ca discutiile sa fie strict ontopic!
E normal sa fie si pareri pro, ca si pareri contra, dar pot fi sustinute civilizat, asa cum procedeaza - ca sa dau doar 2 exemple - stefan1 si bucovineanu.
:thanks:


romikele

Multumesc mult, si din partea mea aceleasi ganduri bune cu urari de sanatate si belsug!
Craciun Fericit alaturi de cei dragi si de Apiardeal!!!

:hi: %%- : sampanie: