Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Cam așa arată majoritatea ramelor de cat de anul acesta.
Din păcate nu am putut interveni la timp,  familiile aveau potențial să mai umple cel puțin un cat.

Kiwi Bee

Pai treaba este simpla. Mai adaogi un cat ca si la ME..... la momentul potrivit binenteles. In alte cuvinte 1 cutie pt ciub si 1 cutie pt cat nu sint suficiente.

romikele

Teoria asta o cunosc și eu, din păcate n-am putut ajunge la stupi la momentul potrivit... lipsă acută de timp!  :zzz:

romikele

Vă prezint un stup deosebit pentru pavilion realizat de PFA Oprescu Tudor Andrei din Râmnicu Sărat.

romikele

... și

romikele

... și

romikele

... și

sorinma

Gaura rotunda o fi de aerisire?sau pe acolo bagi mana in stup fara sa ridici capacu  =)) ?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

romikele

Serios vorbind, acea gaura are un efect deosebit la aerisirea pe timpul transportului, mai ales pe canicula.
Se poate face transport si pe lumina, fara sa orbecaiesti prin bezna in cautarea locului de destinatie.

sorinma

acum serios..rolul ei l-am ghicit doar dupa ce am vazut si pozele in care se vedea sita pe interior...  dar uneori o gluma te ajuta sa fi mai atent la detalii ... ^:)^
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

romikele

Acum, tot serios, pentru a baga mana sa ridici capacul, nu era nevoie de o gaura asa de mare  :razz:

sorinma

sa arat si eu ceva ce mi-a placut la cineva....sita se coboara peste urdinis la transport,ramanad urdinisu deschis si un buzunar in care au acces albinele
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

sorinma

Citat din: romikele din Septembrie 06, 2013, 12:43:45 PM
Acum, tot serios, pentru a baga mana sa ridici capacul, nu era nevoie de o gaura asa de mare  :razz:


depinde de mana..... :rotfl:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

RazvanTi

nu e pentru bagat mana ci pentru bagat ... polonicul  :razz:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

sorinma

acum am inteles de ce e asa  mare gaura...
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde