Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Atata timp cat albinele pot trece iarna in stupi cu fund de sita, nu prea conteaza din ce sunt peretii din jur. Important e ca familia sa aiba cel putin 6-7 rame bine acoperite cu albine, rezerve suficiente, tratamentele facute corect si nu conteaza in ce fel de cutie ierneaza. Vor ajunge cu bine in primavara si se vor dezvolta foarte bine.

romikele

Dacă nu contează pentru albine, atunci contează pentru stupar:
1.  să aibă cu ce se lăuda
2.  să-şi menajeze şalele
3.  să aibă cu ce face comparaţie
4.  să-şi facă de lucru
4.  să-i facă pe alţii curioşi
.... şi or mai fi şi alte motive  :rotfl:


orbanstefan64

Citat din: bucovineanu din Mai 05, 2012, 09:11:08 PM
Atata timp cat albinele pot trece iarna in stupi cu fund de sita, nu prea conteaza din ce sunt peretii din jur. Important e ca familia sa aiba cel putin 6-7 rame bine acoperite cu albine, rezerve suficiente, tratamentele facute corect si nu conteaza in ce fel de cutie ierneaza. Vor ajunge cu bine in primavara si se vor dezvolta foarte bine.
realitate!!!!!!!

romikele

Acum ploua la noi torential.
Din pacate, salcamul deja e de domeniul trecutului, florile sunt palite de caldura, fara nectar, nici o albina nu am zarit ieri in salcamii de la Livada Mare.
Doar puietii cei mai tineri, care au inflorit mai tarziu emana miros si prezinta interes pentru albinute, dar nu e suficient nici macar pentru cules de intretinere.
Anul a inceput prost, continua la fel de prost, poate macar finalul sa fie salvator... :sad:

pharaonu75

Sa vedem ca va zice teiul si floarea soarelui!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Nelly88

sper sa ploua la floarea soarelui ca altfel o sa vindem un sfert din albine ca sa cumparam zahar :sad: (asta in caz ca nu o sa irige)

romikele


bismark

      Datorita, ca in jurul plantatiilor si padurilor de salcim s-au cultivat plante modificate genetic si acestia si-au modificat structura. Am gustat azi o floare de salcim si este acrisoara in loc sa fie dulceaga.Obsevatia ca salcimii sint infloriti aproape la maxim si nici o albina nu-i viziteaza.Cu ani in urma faceam tuica din floarea de salcim (si ce tuica galben dulceaga) acum poti acri ciorba(acrisoara astringenta)nici macar pentru ceai nu-i buna.Verificati in diferite zone ale tarii daca asa este fiindca tot mai multi apicultori reclama acest lucru.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

pharaonu75

Citat din: bismark din Mai 09, 2012, 04:32:58 PM
     ...Cu ani in urma faceam tuica din floarea de salcim (si ce tuica galben dulceaga) ...

Cum faceati tuica?
Vreau si eu tuica de salcam...  :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

POSTASUL

#324
Citat din: bismark din Mai 09, 2012, 04:32:58 PM
      Datorita, ca in jurul plantatiilor si padurilor de salcim s-au cultivat plante modificate genetic si acestia si-au modificat structura. Am gustat azi o floare de salcim si este acrisoara in loc sa fie dulceaga.Obsevatia ca salcimii sint infloriti aproape la maxim si nici o albina nu-i viziteaza.Cu ani in urma faceam tuica din floarea de salcim (si ce tuica galben dulceaga) acum poti acri ciorba(acrisoara astringenta)nici macar pentru ceai nu-i buna.Verificati in diferite zone ale tarii daca asa este fiindca tot mai multi apicultori reclama acest lucru.Cu respect
parearea mea este ca de vina este clima care nea trecut din iarna direct in vara , cata primavara    am   avut  ??  toata vegetatia este afectata neconform , mie era sami crepe o vaca din pascut , deci  vegetatia este  de  vina  ptr. nu este maturizata si a fost  dezvoltata  fortat de vremea calduroasa  , contine anumite toxine  care in mod normal trebuiau eliminate  , asa ca nici rezultatele nu vor fi conform asteptarilor  atat in apicultura cat si in agricultura  anul acesta !!
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

bismark

     Daca floarea este dulceaga se aduna se pune la fermentat cu zahar(sau miere) si un pic de drojdie si cind sta din fiert se pune la cazan ca orce fruct.Are o culoare galbena si miros de floare de salcim.Hai noroc.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

pharaonu75

Citat din: bismark din Mai 10, 2012, 04:47:17 PM
     Daca floarea este dulceaga se aduna se pune la fermentat cu zahar(sau miere) si un pic de drojdie si cind sta din fiert se pune la cazan ca orce fruct.Are o culoare galbena si miros de floare de salcim.Hai noroc.Cu respect

Multam fain!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

POSTASUL

Citat din: pharaonu75 din Mai 10, 2012, 06:27:58 PM
Citat din: bismark din Mai 10, 2012, 04:47:17 PM
     Daca floarea este dulceaga se aduna se pune la fermentat cu zahar(sau miere) si un pic de drojdie si cind sta din fiert se pune la cazan ca orce fruct.Are o culoare galbena si miros de floare de salcim.Hai noroc.Cu respect

Multam fain!
Paharaoane vrei numai decat sami trimiti  o tuica de salcam???  =)) o sa faci prietenii invidiosi  :rotfl:  :hi:  :hi:  :hi: sa fiu sincer din asta nu am baut  :surprised:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

pharaonu75

Poate la anu' ca acum s-a scuturat floarea pe aici! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

POSTASUL

Citat din: pharaonu75 din Mai 10, 2012, 11:03:15 PM
Poate la anu' ca acum s-a scuturat floarea pe aici! :wink2:
cum era o zicala ,, eu am timp sa astept''   =))   :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.