Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Hopaaa! Am descoperit topicul meu pe care-l credeam pierdut!
Mai am de inserat postarile lipsa si atasamentele, dar asta nu e greu, doar migalos.
Salutare!!!!  :hi:


jonny_it

Citat din: romikele din Aprilie 26, 2012, 10:58:28 PM
Hopaaa! Am descoperit topicul meu pe care-l credeam pierdut!
Mai am de inserat postarile lipsa si atasamentele, dar asta nu e greu, doar migalos.
Salutare!!!!  :hi:

In stanga este instalatia de facut faguri artificiali?  :rotfl:

romikele

In stanga e instalatia de consumat energia in exces, de pe faleza Eforie Sud  :razz:

orbanstefan64

a ti facut baie imbracati????? :uimit:  =)) :rotfl: =))


romikele

Normal ca nu, dar daca pun o poza cu noi dezbracati, crapa serverul  =))

jonny_it

Citat din: romikele din Aprilie 27, 2012, 10:34:05 AM
Normal ca nu, dar daca pun o poza cu noi dezbracati, crapa serverul  =))

Ai vazut ce pervers e Stefan, vrea sa te vada dezbracat!  :rotfl: :rotfl:

romikele

Poliuretanul pus la treaba.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

nicu68

pai prima data catu, pe urma toate celelante si butoiu cu miere langa el, sigur ai ales o familie buna :rotfl: :rotfl: :rotfl: toate cele bune

romikele

Conform indicatiilor primite de la reprezentantul Faroger, am mutat o familie mai slaba.
Sa vedem daca le va intrece pe celelalte...  :P

nicu68

da e mai bine asa, sa ne convingem ca intradevar isi merita bani :nod:

bucovineanu

Nu cutia in care sunt adapostite albinele face mierea. Mierea o produc albinele.

romikele

Asa este, dar cutia influenteaza cata miere produc albinele si cat de bine ies ele din iarna.
Mai conteaza si greutatea, de la o anumita varsta in sus.  :wink2:

jonny_it

Citat din: romikele din Mai 05, 2012, 10:52:59 AM
Asa este, dar cutia influenteaza cata miere produc albinele si cat de bine ies ele din iarna.
Mai conteaza si greutatea, de la o anumita varsta in sus.  :wink2:

Orice familie care are miere suficienta, nu este plina de varooa, are mai mult de 1 kg de albine si nu este innebunita din ianuarie/februarie cu turte trece iarna fara probleme indiferent de modelul de stup. Stupul pe timp de iarna este doar ca adapost, sa nu le ploua/ninga.   :)

Eu as spune ca mai mult conteaza rama si modul de asezare a ramelor in stup.

Daca produce cu 10% mai mult fata de alte familii similare sa ma anunti si pe mine.  :)

:hi:


romikele

Nu e chiar asa, practica nu e ca teoria  :P
Chiar daca ai acoperis deasupra capului, iarna conteaza daca ai peretii din osb, chirpici, beton sau caramida.
Chiar daca iesi din iarna in toate cazurile, avand la inceput camara la fel de plina, in primele cazuri buzunarele sunt mai goale  :wink2: