ce sa ma fac cu pitigusii ???

Creat de dragos2006, Februarie 01, 2010, 08:18:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

nu stiu ce sa mai fac cu pitigusii , cine poate sa ma indrume
sunt tot pe stupi zici ca este in vazie nu alta, am pus si lipici de soareci si nu au treaba vin tot mai multi
        /  ???????????????????????????????????????

crombra

Pune-ti asa ceva langa stupi. In Franta functioneaza.
Un balon pe care este aplicat un desen autocolant fioros.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Daca gaseste alta mancare nu mai deranjeaza albinele. Eu am lasat hrana pe un copac langa stupii,  slanina, nuci, porumb, grau, mere

D006


bee_lover

Eu anul asta nu pot sa ma plang(anul trecut de cate ori mergeam, capacele stupilor care erau sub copaci erau pline cu ramasite de albine) anul asta am iernat dupa sistemul lui cristix, adik cu taietura de 15/10 pe fundul lazii si lasata deschisa. Am observat ca albinele moarte sunt acolo pe site nu mai sunt la urdinis, si pitigoii vazand ca nu sunt albine moarte la urdinis nu vin sa insiste la urdinise ca nu stiu ca acolo ar putea gasi albine. Parerea mea.

mihai.vr

Si eu am vazut zilele astea niste pitigoi luandu-si zborul din fata stupilor, dar nu pot sa zic ca i-am vazut de fiecare data cand am fost pe la stupi. In schimb si-a facut cuib o cotofana, intr-un par inalt din vecini. Am vazut-o de mai multe ori zburand razant prin fata urdinisului, luandu-si zborul din fata stupilor, stand pe gard tot in fata stupilor... Din fata stupilor am vazut-o plecand cu ceva in cioc, dar nu stiu daca erau albine sau alte ganganii. Cat de ingrijorat ar trebui sa fiu? Ar trebui sa iau masuri, sau oricum albinele nu sunt hrana ei principala?

bucovineanu

Nu isi pierde cotofana timpul vanand albine.  :smile:

stefan1

  Nici cotofana si nici pitigoii nu sunt un pericol pentru albine. Cotofana probabil isi aduna materiale pentru cuib. Pitigoii sunt foarte utili pentru pomi, avand un metabolism foarte activ, consuma multa hrana, deci multe insecte si omizi, mai cu seama ca ai vazut in pozele lui Andreiu cat de multi pui cresc (intr-unul din cele doua cuiburi erau 11 pui). Pitigoii pot dauna insa iarna, in special cand zapada si frigul le reduce foarte mult posibilitatile de hrana. Atunci incearca la urdinisuri si deranjeaza stupii. Cum vremea le permite insa, isi cauta alte surse de hrana.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)