Rudbechia

Creat de stefan1, August 18, 2009, 06:08:45 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

Polen si nectar de toamna.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

sfantul spiridon

ce e asta si cum se inmulteste...?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

stefan1

Poate o sa intervin odata cu amanunte. Este o planta originara din America, venita in Europa ca planta ornamentala, care insa aici a devenit planta invaziva care ocupa suprafete din ce in ce mai mari, spre bucuria albinelor si supararea agricultorilor, carora le ocupa terenurile  'de iarba' cu niste plante inutilizabile, pe care nu le mananca nici un animal.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Miere de rudbeckia:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Toma Sergiu

Da si floarea asta este foarte vizitate de albine nu stiu cum se numeste ea se gaseste de obicei pe langa balti mari rauri locuri umede,  Astazi am stat de vorba cu un apicultor si are cuiburile total blocate cu miere scoate faguri plini de miere dar nu de la floarea asta in zona la mine pe dealuri este o floare foarte asemanatoare cu rapita este nebuniee domnilor albinele sunt nebune dupa aceasta floare sigur maine fac poze si postez ea incepe sa se termine acum dar a stat inflorita zile intregi.
Acum o sa postez inca o floare care e mai putina in zona dar foarte vizitata de albine maine o sa va pun si poze cu floarea minune Multumesc !!!



stefan1

  Planta din poza este Topinambur (Helianthus tuberosus) si e o planta foarte interesanta. In sec XIX s-a cultivat mult si in Europa, desi e originara din America.
  Ca sa vezi daca este Topinambur, poti sa smulgi din pamant o planta. Trebuie sa aiba inceputuri de tuberculi, precum cartofii, dar colorati, iar mai tarziu negrii.Tuberculii sunt comestibili in diferite forme si indicati pentru diabetici, deoarece contine multa inulina (un polizaharid de molecula complexa), care nu se digera decat in intestinul gros si nu creste (mult) glicemia. Consumul de inulina produce 'vanturi', deoarece stimuleaza activitatea florei intestinale care produce gaze.

  Vino si cu poze ale 'plantei minune'!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Ozzy

Citat din: stefan1 din Septembrie 06, 2011, 03:42:47 PM
  Planta din poza este Topinambur (Helianthus tuberosus) si e o planta foarte interesanta. In sec XIX s-a cultivat mult si in Europa, desi e originara din America.
  Ca sa vezi daca este Topinambur, poti sa smulgi din pamant o planta. Trebuie sa aiba inceputuri de tuberculi, precum cartofii, dar colorati, iar mai tarziu negrii.Tuberculii sunt comestibili in diferite forme si indicati pentru diabetici, deoarece contine multa inulina (un polizaharid de molecula complexa), care nu se digera decat in intestinul gros si nu creste (mult) glicemia. Consumul de inulina produce 'vanturi', deoarece stimuleaza activitatea florei intestinale care produce gaze.

se mai numeste cumva si nap ?


Toma Sergiu

Da si uite ca asa cum am promis aceasta este planta care in fiecare toamna aduce miere buna si dezvolta roi excelent, floarea e cam pe sfarsite asa ca ea la inceput e mult mai galbena. Stie cineva cum se numeste ?


stefan1

  Aceasta planta este Solidago. Am scris undeva despre ea.
  Din poze se pare ca ai doua specii: cele cu tulpina verde, probabil Solidago canadensis sau Sanzaiana de gradina si cea cu tulpina rosiatica si mai putin paroasa, care e Solidago gigantea.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Toma Sergiu

Aha, buna floare mai ales acum in toamna, am vb cu un apicultor pr cu mine si a scos in jur de 2-3 rame pline cu miere de la fiecare stup pentru ca erau blocati cu miere, rama de cuib e vorba pentru ca in cat nu baga deloc

Adrian Roman

Topinamburul este denumit popular si CIULIN PORCESC, si este real faptul ca e savurat de porci.

stefan1

  Eu stiam ca i se spune si nap porcesc. Porcii il mananca pentru ca e dulce si lor le place foarte mult alimentele dulci.
  Cei mai batrani poate isi mai amintesc ca Ceausescu, intr-un rand a dat indicatii sa se cultive topinambur. Nu stiu ce cunostinte avea despre utilitatea si rentabilitatea ei, dar pentru stupari ar fi fost in sfarsit o masura buna.  Stiu ca in unele tari se foloseste pentru producerea fructozei (ca si a inulinei).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pistol28

Topinamburul  (CIULIN PORCESC)
Caracteristici speciale ale Sirop Topinambur ecologică ● Prebiotic - regenerare a florei bifidus ● Stimuleaza activitatea intestinale (de inulină) ● colesterol-free şi (strict), scăzut de sodiu ● Ideal pentru diabetici, ca de inulină înseamnă că nu insulină este necesar ● Suporta de construcţii de pierdere in greutate diete ● Îndeplineşte, dar cu o puternică absorbţie nivel scăzut de calorii de inulină ● prevede fibra dietetica ● inhibitor Radicali ca urmare a reducerii efectului de fenoli Bioflavonoizii Balonul de plantă conţine bioflavonoide (reducerea fenoli). Aceste absorbi radicalii liberi. Seleniu, şi vitaminele A şi C, constituie, de asemenea parte din sistemul de inhibitori de radicali. Acestea sunt legaţi organic în structura de proteine şi analizate. Diabeticii Polyfructose (de inulină) acte independent de insulină, ceea ce înseamnă în nici o creştere de zahăr din sânge nivel. Dietele speciale acţionează ca un naturale de inulină, cu putine calorii inhibitor al poftei de mâncare, în acelaşi timp, producătoare de un sentiment de satisfacţie, astfel cum polyfructose (de inulină), acţionează în acelaşi mod ca şi fibre.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

happy

Citat din: Toma Sergiu din Septembrie 06, 2011, 08:31:56 PM
Aha, buna floare mai ales acum in toamna, am vb cu un apicultor pr cu mine si a scos in jur de 2-3 rame pline cu miere de la fiecare stup pentru ca erau blocati cu miere, rama de cuib e vorba pentru ca in cat nu baga deloc
Sergiu ,unde ai gasit lanul de helianthus? :uimit: Eu am in gradina mea in doua locuri si acum a inceput sa infloreasca.Este un rai pentru albine!Difera de napi,acestia au mai putine inflorescente!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Toma Sergiu

Daca e vorba de floarea in care sunt si eu in poza e plin pe aici pe la noi cel mai mult se gaseste unde e umezeala langa rauri spectaculos lanul acela era foarte lung, aici pe la mine toamna e mai multa floare ca vara vb serios e plin de solidago si de topinambur